TR
OCAK 2015

1.5 MİLYAR TL’YE ŞEHİR KURACAK

HÜRRİYET / 11.01.2015 DAP YapıDAP Yapı, İstanbul Pendik'e 1.5 milyar liralık yatırım yapacak. DAP Holding Başkanı Ziya Yılmaz'ın “Küçük bir şehir yapacağım” dediği proje kapsamında ofis, konut, otel, alışveriş caddesi ve üniversite inşa edilmesi bekleniyor.

Kartal’daki “İstMarina” .projesiyle dikkat çeken DAP Yapı, İstanbul Anadolu Yakası'nda yatırıma devam edecek. Kartal sahilde hızlı tren, helikopter pisti, deniz uçağı bulunan İstMarina'da 1104 konut satan DAP Yapı, Pendik'te yaklaşık 225 bin metrekare alanda yeni bir yatırım planlıyor. 175 bin metrekaresi Polisan Holding'e ait arsaya 50 dönümlük alanı da katarak küçük bir şehir kuracaklarını belirten DAP Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, "Deniz 2.5 kilometre mesafede, Sabiha Gökçen'e yakın konumda boş arsa bulmak çok önemliydi. Bu arsaya yapacağımız proje tüm ilçenin değerini yükseltecek" dedi.

3000 Birim Yapacak
Pendik projesi kapsamında 3 bin birim inşa edeceklerini belirten Yılmaz, "Polisan Holding ile daha önce Kağıthane'deki arsalarında ortak iş yaptık ve memnun olduk. Pendik ikinci işbirliğimiz olacak" dedi. Yılmaz şunları söyledi: "Pendik, Florya'nın 7-8 yıl önceki hali gibi. Bölge hem havalimanının etkisi hem de marina ve sahil projeleri ile hızla değerlenecek."

İşbirlikleri hakkında bilgi veren Polisan Holding CEO’su Erol Mizrahi “Konut ve ticari alan imarlı arsamız, Sabiha Gökçen Havaalanı’na yakın bir lokasyonda. Ayrıca arazi TEM, E-5 ve sahil yoluna ulaşım kolaylığı ile dikkat çekiyor” dedi.

81 İlde Ev-Otel
Mart ayında Kartal’da adam görünümündeki “Adam Kule” projesini satışa sunacaklarını belirten Yılmaz, Taksim’de bal peteği görünümündeki binada ise satışlara nisanda başlayacaklarını kaydetti. Kartal'da yeni bir proje için çalışmalara başladıklarını söyleyen Yılmaz, Avrupa Yakası’nda kentsel dönüşüm projeleri için görüşmeler yaptıklarını ifade etti.

Ev-otel konseptli projelere devam edeceklerini belirten Yılmaz, "Kartal'daki Burgu, Tango ve Vazo Kule projelerimizdeki otel konsepti başarılı oldu. Bu projelerde evler alıcının kullanmadığı dönemlerde kiralanıyor. Biz bu yatırımlarla turistleri direk Anadolu Yakası'na getireceğiz. Binaları Arap turistlerin istek ve ihtiyaçlarına göre tasarlıyoruz. Uluslararası otelcilik şirketi Rotana tarafından işletilecek olan kulelerimiz, sahiplerine ekstra kazanç sağlayacak. Hedefimiz 81 ilde bu konsepti uygulamak" diye konuştu.

Dönüşüme Kaynak Yurtdışında
Türkiye genelinde 6.7 milyon konutun yenilenmesi için yaklaşık 800 milyar lira kaynak gerektiğini belirten Ziya Yılmaz, kentsel dönüşüme kaynağın yurtdışına satışlardan sağlanacağını söyledi. Türk inşaat şirketlerinin yurtdışı tanıtımlarını arttırması gerektiğini belirten Yılmaz, "Turizm Bakanı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilileri ile görüşmeler yaptık. Her iki bakanlık ortak fon kurarsa yurtdışına gayrimenkul satışları artar. Kamu desteği ile şirketler yurtdışında ofis açar ya da ortaklıklar geliştirir. Sadece İstanbul değil, tüm Türkiye tanıtılmalı ki yabancı gelip bizden ev alsın. Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUDER) olarak bu konuda çalışmalar yapıyoruz. Amacımıza ulaşırsak yıllık yabancı satışı 15-20 milyar dolara ulaşır" dedi.

Üniversite Kuracak
Farklı mimarideki yapılarıyla öne çıkan DAP Yapı bu özelliğini Pendik’e de taşıyacak. Ziya Yılmaz, yeni projelerinde havacılık sektöründen esinlenerek binaları tasarlayacaklarını ve daha önce uygulanmayan bir mimari hayata geçireceklerini söyledi. Projeyi farklı kılacak özelliklerden birinin üniversite olacağını, söyleyen Yılmaz, “İşimiz sadece bina yapmak değil. Eğitime katkı için üniversite kurmaya karar verdik” dedi.
 
  • BASINDA BİZ
  • 11.01.2015
  • HABERİ PAYLAŞ :
Dap Yapı WhatsApp Hattı