TR
AĞUSTOS 2018

5 YILDIZLI KAMPANYA

VATAN / 29.08.2018

Konutta 5'inci tarihi kampanya, '5 yıldızlı fırsat' sunuyor. "Türkiye İçin Kazanç Vakti' adlı kampanyanın en önemli özelliği, peşinatı döviz veya altınla ödeyenleri kur farkından koruması. 31 Ekim'e kadar sürecek kampanya, faizi 0.98'e çekerken yüzde 10 indirim de var

Gayrimenkul sektöründe 5'inci tarihi kampanya 'Türkiye İçin Kazanç Vakti' sloganıyla başladı. Gayrimenkul sektörünün tüm kesimlerinin destek verdiği '5 yıldızlı kampanya' bugüne kadar düzenlenen en avantajlı kampanya oldu.

31 Ekim'e kadar devam edecek bu kampanyanın diğerlerinden en önemli farkı, yükselen döviz kurlarına karş önlem alınmış olması. Kampanya ile dövizini veya altınını peşinata çevirerek konut satın alanların yatırımları 1 yıl boyunca güvence altına alınacak. Yani, peşinat döviz veya altın üzerinden ödenirse bugünkü kurdan hesaplanacak. Döviz kuru veya altın fiyatı yükseldiğinde aradaki fark daire fiyatından düşülecek.

Kampanya kapsamında ayrıca, yüzde 10 indirim yapılacak. İndirimli konut bedeli üzerinden yüzde 10 peşinat ödenecek. 12'inci ve 24'üncü aylarda yüzde 15'erlik ara ödemeler yapılacak. Kalan yüzde 60'lık bedel için 120 ayda yüzde 0.98 vade farkı üzerinden bankasız ve kefilsiz aylık ödemeler yapılacak. 500 bin liralık bir konut için bu kampanya ile 10 yılın sonunda 640 bin lira ödenmiş olacak. 6 ay veya 1 yıl içerisinde borcunu kapatmak isteyenlere de özel indirimler sunulacak. Hükümetin 31 Ekim'e kadar uyguladığı konutta KDV ve tapu harcı indirimi de kampanyaya ekstra bir avantaj sağlamış olacak.

FEDAKARLIK GÜNÜ

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, kampanyayı duyururken yaptığı açıklamada, "Gayrimenkul sektörümüz üzerine ne zaman düştüyse, Türkiye'nin ekonomik şartlarda sıkıntı içerisine girdiği anda üstüne düşen vazifeyi kararlılıkla yerine getirdi. Tıpkı 15 Temmuz'da olduğu gibi bugün de 'Türkiye için Kazanç Vakti' sloganıyla bir kampanya başlattı, inşaat sektörü yapılması gereken tüm fedakârlığı yapıyor. Bugün sektörümüzün kazanma günü değil, bugün fedakârlık günü. Milli bir duruş sergileniyor" diye konuştu.

EV ALMANIN TAM ZAMANI

DAP Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz: Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Murat Kurum öncülüğünde başlatılan bu kampanya ile Türk gayrimenkul sektörüne olan inancımızı pekiştiriyoruz. Ben hep şu dönemde konut almanın tam vakti olduğunu söylüyordum. Bu kampanya ile ev almanın cazibesi daha da artmış durumda.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, kampanyanın yaklaşık 100 bin bağımsız bölümü içerdiğini ve projelerin yüzde 25'i kadar stokla kampanyaya dahil olacağını söyledi. Kurum, "Projemiz başta istanbul ve Ankara olmak üzere Anadolu'nun tüm illerinde derneklerimizin ve konfederasyonumuzun bağlı olduğu hemen hemen bütün inşaat firmalarının katılımıyla gerçekleşecek" dedi. 15 Temmuz sonrasında başlatılan ilk seferberlikte sadece Emlak Konut'un 3 bini aşkın konut sattığını hatırlatan Kurum, şunları söyledi:

Fiyata sıkı takip

"Kampanya süresince 50-60 bin konut satışı bekliyoruz. Ortalama 20 milyar liralık konut satışı olacaktır, ilk etapta yüzde 10 peşinatın alınacağı düşünüldüğünde 2 ay içinde 2 milyar liralık değer oluşur. Kampanya tüm kesimleri kapsıyor. Metrekare fiyatları 2 bin 500 liradan başlalayan konutlar kampanyaya dahil" diye konuştu. Kurum, kampanyanın getirdiği hareketin ertelenen yatırımları da öne çekebileceğini vurguladı. Kurum, kampanyaya katılan konutlardaki fiyatı takip edeceklerini belirterek, "Bugünkü şartlar ve fiyatlar neyse, bu şartlar ve fiyatlarda yüklenicilerimiz bunu gerçekleştirecek. Bunun takibini de biz inşallah yapacağız. Fiyat konusunda bir limit yok" diye konuştu.

İLK KEZ FİLM HAZIRLANDI

15 Temmuz darbe girişiminin ardından ekonomiye destek olmak ve satışları artırmak için düzenlenen kampanyalar gayrimenkul sektörünün tüm kesimlerinden destek görüyor. 5'inci kez düzenlenen bu kampanyada vatandaşın ilgisini daha fazla çekebilmek için bir reklam filmi de hazırlandı. Filmde kampanyanın sunduğu avantajları oyuncu ve sunucu Murat Yıldırım anlatıyor.

33 projede 12 bin konut

Kampanyaya büyük destek veren Emlak Konut GYO, 33 projede 12 bin konutla katılıyor. Emlak Konut GYO'nun kampanyaya dahil olan projeleri şunlar: Adım istanbul, Avangart, Avrupa Konutları Başakşehir, Avrupark Bahçekent, Avrupark Hayat, Başkent Emlak Konutları, Büyükyalı istanbul, Cer istanbul, Ebruli Ispartakule, Esenler Emlak Konutları, Evora Denizli, Evvel istanbul, Gebze Emlak Konutları 3, İdealist Cadde, Karat 34, Koordinat Çayyolu, Körfezkent Çarşı, Köy Zekeriyaköy, Kuzey Yakası, Merkez Ankara, Nevşehir Emlak Konutları, Nidapark istinye, Nidapark Kayaşehir, Nidapark Küçükyalı, Niğde Emlak Konutları, Ofis Karat, Semt Bahçekent, Sofa Loca, Temaşehir Konya, Tual Adalar, Tual Bahçekent, Validebağ Konakları, Yeniköy Konakları.

600 bin liralık fark var

NEF Yönetim Kurulu Başkanı Erden Timur, kampanya ile sağlanılan kazancı bir örnekle açıkladı. Timur, "500 bin liralık bir ev için 400 bin TL kredi çekilmesi gerekiyor. Şu an faiz oranları yüzde 2.2 seviyesinde. 400 bin TL kredi çekenler bankaya 10 yılda 1 milyon 140 bin TL ödüyorlar. Evin toplam maliyeti 100 bin peşinatı da dahil ettiğimizde 1 milyon 240 bin liraya ulaşıyor. Kampanya ile 500 bin liralık evin bedeli 10 yıllık vadede 640 bin TL. Fark 600 bin lira" dedi.

  • BASINDA BİZ
  • 29.08.2018
  • HABERİ PAYLAŞ :
Dap Yapı WhatsApp Hattı