TR
AĞUSTOS 2018

600 BİN LİRA CEPTE KALACAK

SABAH / 29.08.2018

Tarihi kampanya kapsamında ev alan vatandaşın yüzü gülecek. Mevcut kredi faiziyle 500 bin liralık ev için toplam maliyet 1 milyon 240 bin lira olurken, kampanyayla 640 bin liraya inecek. 600 bin lira da vatandaşın cebinde kalacak.

SABAH'ın detaylarını dün açıkladığı tarihi konut kampanyası bugün başladı. Kampanya kapsamında ev alacak vatandaşın hem yüzü hem de cebi gülecek. Hesaplamalara göre, mevcut faizlerle 500 bin liralık ev alan bir vatandaş 400 bin lira kredi çektiğinde toplam maliyet 1 milyon 240 bin TL oluyor. Kampanyayla birlikte 500 bin TL'lik ev için ödenecek maliyet 640 bin TL'ye düşüyor. Yani 600 bin TL vatandaşta kalıyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı önderliğinde başlatılan kampanya 31 Ekim'e kadar sürecek. 33 tanesi Emlak Konut projesi olmak üzere toplamda 400 proje için geçerli olan kampanyada 100 bin konut satışta olacak. Peşinatım dövizle yatırana kur garantisi de verilecek. Peşinat ve fiyat indirimi ile faiz desteği sunulacak kampanya kapsamında 10 milyar liranın üzerinde satışa ulaşılması planlanıyor.

400 PROJEDE GEÇERLİ

Türkiye genelinde tüm satış ofislerini hareketlendirecek, vatandaşa önemli avantajlar sağlayacak bir kampanya düzenlendiğini belirten Çevre ve Şehircilik Bakam Murat Kurum, ülke genelinde yaklaşık 400 projede bu avantajların geçerli olacağını dile getirdi. Kurum, "Kampanyaya dahil konut sayısı 100 bin. Firmalar projelerinin yüzde 25'ini bu koşulla satar. Ama ben inanıyorum ki, kampanyaya katılan firma sayısı her geçen gün artacak" dedi. Kurum kampanya sonrası 60 bin konut satışı hedeflendiğini belirtti.

Kampanyanın önemli bir ayağının da kenarda duran döviz ve altınların ekonomiye kazandırılması olduğunu ifade eden Bakan Kurum, "Yatırımını dövizde ya da altında değerlendiren vatandaşlarımızla alakalı şöyle bir durum söz konusu. Altını ve dövizi bugünkü kurdan ne ise, bu kur bir kenara konulacak ve süreç içerisinde döviz ve altında artış meydana gelirse, bu artış kadar bedel daire fiyatından düşülecek" dedi. Kurum şöyle devam etti: "Dolayısıyla şu saatte hiç kimsenin dövizini altınım kenarda tutmasını gerektiren bir durum söz konusu değil. Buradaki artışın peşinatta verdiği kısım kadar yansıması daire bedelinden düşülecek. Bu çok önemli bir ayrıntı." Kampanya kapsamında firmaların büyük bir fedakârlık yaparak faiz yükünü üstlendiğini belirten Bakan Kurum, "Ülkemiz ekonomik bir kuşatma ile karşı karşıya. Gayrimenkul sektörü milli ve yerli duruş sergiliyor, înşaat sektörü olarak yapılması gereken tüm fedakârlığı net bir şekilde yapıyor" dedi. Bakan Kurum, "Aylık yüzde 0.98 vade farkıyla banka ve kefil olmadan firmalarımız, yüklenicilerimiz kendi bünyesinde kredilendirme yapacak. Bugün faiz oranının yüzde 2 Terde olduğunu düşünürseniz bu proje büyük bir fedakarlık örneği" ifadelerini kullandı.

BİLEĞİMİZİ BÜKEMEZLER

Gayrimenkul sektöründe 'bir sıkıntı var' algısı yaratılmak istendiğini, ancak bunu kıracaklarım belirten Bakan Murat Kurum, "Ülkemizde, bu milli duruş bu milli birlik, milli seferberlik birilerini rahatsız ediyor. Rahatsız etmeye de devam edecek. Gayrimenkul sektörü 15 Temmuz sonrası yaptığı gibi yine üzerine düşeni yapacak. Vatandaşımız da her zor süreçte devletin yanında duruyor. Biz böyle durdukça kimse bileğimizi bükemez. Daha büyük azimle çalışmaya devam edeceğiz" diye konuştu.

Kenetlendik ve o zorluğu geçtik

KONUTDER Başkanı Altan Elmas, gayrimenkul sektörünün öncü rolünü hissederek kur ve faiz üzerinden yürütülen spekülatif atağı bir kampanya ile aşmaya niyet ettiklerini söyledi. Elmas, "Yaşanan tüm olaylara rağmen küçülmeyen tek sektör nşaat oldu. Bundan sonra da hem ülkemiz hem de sektörümüz yoluna sapasağlam devam edecek" dedi. GY0DER Yönetim Kurulu Başkanı Feyzullah Yetgin isesekItörün, son yıllarda farklı nedenlerden kaynaklanan olumlu veya olumsuz her türlü gelişmeye karşı edindiği deneyim sayesinde oldukça esnek bir yönetim tarzı sergilemeyi başardığını kaydetti. İNDER Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım da her zor günde Emlak Konut'un başlattığı bir kampanya ile inşaat sektörünün hareketlendiğini ifade ederek, "Birsıkıntı olduğu takdirde 'birlikten güç doğar' özdeyişiyle birleştik, kenetlendik ve o zorluğu geçtik" diye konuştu.

  • BASINDA BİZ
  • 29.08.2018
  • HABERİ PAYLAŞ :
Dap Yapı WhatsApp Hattı