TR
AĞUSTOS 2013

TÜRKİYE'DE MİMARİ ANLAYIŞINI BİZ DEĞİŞTİRDİK

POSTA / 04.08.2013

DAP Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, bugüne kadar yaptıkları projelerle Türkiye'de mimari anlayışa boyut atlattıklarını söyleyecek kadar iddialı, yeni projesi için de bir o kadar umutlu konuşuyor İşte Ziya Yılmaz'ın Exclusive Homes ekibine anlattıkları...

İstanbul'un siluetine yeni perspektifler kazandıran, Burgu Kule, Yelken, Dalga Kule, Tango, Z Ofis gibi benzerine dünyada az rastlanır mimari örnekleri sergileyen DAP Yapı, başlangıçtaki çizgisini bozmadan yoluna devam ediyor. Özellikle kendine son dönemde mesken edindiği Kartal Maltepe hattına yoğunlaşan şirket, önümüzdeki dönemde Emlak Konut'tan ortağı ile birlikte arsasını aldığı projesine hazırlanıyor.

DAP Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz ile bugüne kadar yaptıkları projelere dair keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. "Yap-satçılıkta en eskilerden biriyiz. 1999 yılında Kağıthane'de Şelale evleri ile başladık. O dönem 100 bin metrekare inşaat yapıyorduk. Avrupa Yakasında bu büyüklükte iş yapan bir tek Kiptaş vardı."

Gayrimenkul Oskarında Dünya Birinciliği

"Farklı şeyler yapmaya çalışıyoruz, bütçemizle dönüştürüyoruz, satılan proje ile bir sonraki projeyi finanse ediyoruz. Türkiye'de imalat başlayıp bitene kadar yüzde 80'i satılmışsa, buna iyi satış denir. Oysa bizim projelerimiz ise en çok iki kampanya döneminde, 90 günde satışları tamamlanıyor."

"Doğru alanda konuşulan projelere imza atıyoruz. Mesela Burgu Kule... Dünyada 108 derece dönen başka bina yok. Yelken projelerimiz... Türkiye'ye farklılık getirdi. DAP Dalga Kule projesi Londra'da Dünya Oscarlarında 5 bin 440 proje ile yarışarak yüksek yapılar kategorisinde birinci seçildi. Tango, Z Ofis hepsinin ayrı güzelliği var.

Ekibimizle birlikte geliştirdiğimiz projeler bunlar, çocuklarımız gibi. iddia ediyorum 1999 yılında yaptığımız Dragos Royal Center projesi, Türkiye'de kırılma noktası yaratmıştır. Ondan sonra Türkiye'de üretilen projeler, kaliteli, değer katan projeler oldu. Ülke mimarisi o projeden sonra dikdörtgen kibrit kutusu gibi bina şekillerinden uzaklaştı, proje yapanlara mimari açıdan cesaret geldi."

Yeni Projenin Mimarisi İngiltere Yolunda Şekillendi

"Tabii konsepti bulmak önemli. Genelde konsept fikirleri benden çıkar. Hatta Maltepe'deki yeni projemizin fikri de İngiltere'ye mimarımız Barbaros Sağdıç ile birlikte ödül almaya giderken yolda aklıma geldi. Dönüşte hemen tasarımı yaptık, şu anda proje Büyükşehir Belediyesi'nde ruhsat sürecinde.

30 katlı blok halinde bir proje olacak, yine çok konuşulacak. Emlak Konut GYO'nun Kartal arsasındaki proje İstanbul'un denize sıfır, bu Ölçekteki tek gayrimenkul projesi. Kartal'daki arsanın benzerini dünyada aradım ama bulamadım. İçinde marina, okul, AVM, hastane, rezidans, ofis ve cami gibi birçok farklı unsur yer alıyor.

Vazo Kule Neden Vazo?

"Her konseptin kendince bir gerekçesi var. Çünkü projeyi bir arsa üzerinde geliştiriyorsunuz, Ona uyumlu olmanız gerekiyor. Mesela Vazo Kule, sadece vazo şeklinde olsun diye ortaya konulmadı. Dairelerin yüzde 65-70'inin denizi görebilmesi gerekiyordu, aşağıda kalan dairelerin manzaraları daha düşük, ne yaparız diye kafa yorduk. Hitit Vazosunu görünce bunun konuya çözüm olacağını anladım. Bu operasyonla birlikte daha değerli, manzaraya hakim daireler üreterek o binanın değerini artırdık."

Kağıthane'deki Z Ofis projesi DAP Yapı'nın 11 yıl sonra Çağlayan bölgesine dönüşünü simgeledi. Z Ofis projesinde satışlar 3 haftada tamamlandı. Şirket daha önce de Dalga ve Burgu projelerin satışını 75 gün gibi oldukça kısa bir zamanda bitirmişti.

Hızlı Satışın Sırrı

"Hızlı satışının en önemli sırrı şirketin isminde saklı. DAP Yapı yani Doğru Alanda Projeler. Kartal Maltepe hattını 5-6 yıl sonrasının Levent'i, Zincirlikuyu bölgesi gibi görüyoruz, İstanbul'un Anadolu'ya açılan kapısı, 5-6 yıl sonra çok özel, vizyoner projelerin çıktığı bir yer olacak. Şehirde bölge olarak yaşanacak 2 yer var, biri Boğaz hattı, burada yüksek katlı bina yapma imkanımız yok. Öbür taraftan Adalar'ın çaprazında ikinci boğaz gibi duran Kartal Maltepe hattı var. Burası fabrika arsalarının taşınmasıyla boş arazilerin bulunabileceği uygun bir yer halinde, Dünyanın en güzel sahili burada. Marinası ile konuşulacak bölge. İstanbul'un bağlantı yolu olan güzergahın buradan geçmesi, Anadolu bağlantı rotasının burada olması cazip hale getiriyor.

Yatırım için uzun vadede prim vaat ediyor. 2009 yılında metrekare fiyatı 2 bin TL idi, şimdi fiyat 5-6 bin lira arasına çıktı. Hak ettiği seviyeye hala gelmedi. Muadili olarak Zeytinburnu sahilindeki fiyatların yarısına ancak geldi. İstanbullu bu bölgenin değerini anlamış değil."

Vazo Kule’ye Ön Talepler Toplanıyor

Vazo Kule İçindeki 100 ofis yakında satışa çıkıyor. Ofisler için ön talep toplanıyor. Ortalama metrekare fiyat seviyesi 5 bin 500 TL civarında. "Şu anda üç projenin satışı devam ediyor: Dap Dalga Kule, Vazo Kuie ve Bumerang ofis projeleri. Royal Center'da teslimat bitti, yaşam başladı."

Hayalinde Sürmene Evleri Var

"Ben Beykoz Konakları'nda yaşıyorum ailemle birlikte. Bir gün müstakil bir proje yapma fırsatım olursa kendi projemde yaşamayı çok arzu ediyorum. Hatta Osmanlı mimarisini yansıtan, müstakil taş evlerden oluşan bir projeyi hayal ediyorum. Ben Sürmeneliyim. Sürmene evlerinin mimarisini uygulamak isterim. Ama bu tür projeleri de her yerde yapamazsınız. Önce lokasyonu bulmak lazım."

  • BASINDA BİZ
  • 04.08.2013
  • HABERİ PAYLAŞ :
Dap Yapı WhatsApp Hattı