TR
NİSAN 2012

ALICI VE YATIRIMCIYI TEŞVİK EDECEK DÜZENLEME GEREKLİ

POSTA / 27.04.2012

Ortadoğu, Türki Cumhuriyetler başta olmak üzere Türkiye'de gayrimenkul satışının kolaylaştıracak Mütekabiliyet Yasası'nda yapılacak değişiklikler Türkiye'deki proje geliştiren firmaların önünü açacak. Konuyla ilgili görüşlerini aldığımız DAP YAPI Yönetim Kurulu Başkam Ziya Yılmaz, Körfez ve Arap ülkeleri ile Türk Cumhuriyetleri'nin merakla beklediği yabancıya konut satışının önündeki en büyük engel olan Mütekabiliyet Yasası'nın yeniden düzenlenmesiyle ekonomiye önemli bir katkının sağlanacağım söyledi.

20 milyar dolar gelir

Mütekabiliyetin kaldırılmasıyla en çok İstanbul piyasasının hareketleneceğini tahmin ettiğini belirten Ziya Yılmaz,"Mütekabiliyet engeline takılan Azeriler, Kazaklar, Körfez ve Arap ülkelerinin vatandaşları, İstanbul'un merkezi lokasyonlarında deniz gören ve manzaralı lüks projelere ilgi gösteriyor. Yasanın yürürlüğe girmesi, mevcut projelerimizdeki konut satışlarımıza önemli katkı sağlayacak. Satışlarda yüzde 10 - 15 arasında artış yaşanacağını öngörüyoruz. Yanı sıra İstanbul'da olmak üzere yabancıya 10 bin civarında konut satılabilir. Türkiye orta vadede yabancıya konut satışından 10 - 20 milyar dolar para kazanır. DAP YAPI olarak elbette hazırlık yapıyoruz; yasanın çıkmasını takiben buna ilişkin hazırlıklarımızı hayata geçireceğiz" dedi. DAP YAPI'nın da söz konusu Mütekabiliyet'e takılan ülkelerdeki gayrimenkul alıcılarıyla sürekli görüş alışverişinde bulunduklarını vurgulayan Yılmaz," Minik kum tanelerinden sanat eserleri üretiyoruz. Projelerimiz başta Arap ülkeleri olmak üzere pek çok Ortadoğu ve Avrupa ülkesinin takibinde. İran'dan teklifler aldık. Bazıları ortak proje geliştirmek yönündeydi. Şartlar oluşursa bu türden bir işbirliğine sıcak bakabiliriz" diye konuştu.

Dünyanın dikkatinde

Türkiye'nin globalleşen dünyada özellikle inşaat sektöründe itibarının giderek yükseldiğini ve projelerin sürekli ödüller aldığına değinen Yılmaz," Şantiyelerimizdeki hareketlilik sadece halkımızın değil herkesin dikkatini çekiyor. Yabancılar ülkemizde mülk edinmenin kârlı bir yatırım olduğunu keşfetti. Onlara mülk edinmenin önünü açacak somut kararlar almak gerekiyor. Alıcıyı ve yatırımcıyı teşvik edecek düzenlemeler olmalı. Yabancı yatırımcının tekrar Türkiye'ye yönelmesi için yabancıya alım kolaylığı sağlayacak yasal düzenlemelerin bir an önce hayata geçirilmesi gerekiyor" dedi.

DAP YAPI Yönetim Kurulu Başkam Ziya Yılmaz,ürettikleri projelerin özellikle yaşamayı seçenlere ayrıcalıklı 'hissettirmeyi hedeflediğini belirterek," Hayatını, güvenli, huzurlu ve modernoir ortamda sürdürmek isteyenlerin yolunun DAP projeleriyle kesişmesi bundandır. Projelerimizde hayat başladığında gelip yerleşen seçkin aileler başta olmak üzere, görünümü ve kalitesiyle öne çıkan tüm üretimlerimiz çevreye katma değer sağlamıştır. Projelerimize yönelik yoğun talep, artık DAP YAPI'nın kemikleşmiş bir alıcısı olduğunu gösteriyor. Biz de bu sorumluluk duygusuyla hep daha mükemmeli yapmayı planlıyoruz" dedi.

Sadece yurt içinde değil yabancının da ilgisini çekti

KONUT üretmeye 1990'lı yıllarda başladıklarını, Kağıthane'nin ilk markalı konutlan olan Şelale Evleri'ni hayata geçirdiklerini ve 2000'li yıllarda Şelale konseptini Space, Village, Premium ve Crown ile devam ettirdiklerini hatırlatan Yılmaz,"Çekmeköy' de inşa ettiğimiz Centro Futura'nın ardından olgunluk dönemimizin eseri dediğimiz Dragos Royal Towers sektörün en prestijli projeleri arasında yerini aldı. Söz konusu proje sadece Dragos'la anılmakla kalmadı, şehrin siluetini değiştiren eserlerden biri kabul edilerek DAP YAPI'nın ününü yurt dışına taşıdı. Dragos Royal Towers, DAP Royal Center, DAP Burgu, DAP Dalga, DAP Tango, Kartal Maltepe sahilini Anadolu Yakası'nın Maslak'ı haline getirdi" diye konuştu.

  • BASINDA BİZ
  • 27.04.2012
  • HABERİ PAYLAŞ :
Dap Yapı WhatsApp Hattı