TR
AĞUSTOS 2018

ALTIN VE DÖVİZ KONUT İÇİN YASTIK ALTINDAN ÇIKACAK

AKŞAM / 29.08.2018

Vatandaşı ev sahibi yapmak ve konut sektöründeki durgunluğu aşmak için yeni bir indirim kampanyası başlatıldı. Kampanyayla 50 bin konut satılacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı desteği ve Emlak Konut GYO önderliğinde konutta yeni bir indirim kampanyası başlatıldı. Gayrimenkul sektöründeki durgunluğu aşmak ve vatandaşın yastık altında sakladığı döviz ve altını ekonomiye kazandırmak için başlatılan "Türkiye İçin Kazanç Vakti" kampanyasıyla 400 konut projesindeki 100 bin konutta yüzde 10 indirim ve cazip fırsatlar sunulacak. Gayrimenkul şirketlerinin vatandaşa 10 yıl vadeyle 0.98 faiz oranıyla ev sahibi olma imkanı sunacağı kampanyayla yüzde 10 gibi cüzi bir peşinat oranıyla daire alınabilecek

KUR FARKI DÜŞÜRÜLECEK

Satın alacağı evin peşinatını ödemek için elindeki altını ve ya dövizini bozduran vatandaşlara, döviz ve ya altın fiyatı yükselirse, bu yükseliş oranında evin fiyatından indirim yapılacak. Özellikle orta gelir düzeyine sahip vatandaşları ev sahibi yapması beklenen kampanyanın startı dün Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un katılımıyla İstanbul'da yapıldı.

50 BİN KONUT SATILIR

Türkiye'nin hali hazırda ekonomik bir kuşatmayla karşı karşıya olduğuna dikkat çeken Bakan Kurum, bu süreçte vatandaşlar ve kurumların milli ve yerli bir duruş sergilediğini söyledi. Gayrimenkul sektörünün Türkiye'nin ekonomik şartlarında üzerine düşeni her zaman yerine getirdiğine işaret eden Kurum, "Bu yapılan bir fedakarlık kampanyasıdır. 29 Ağustos'ta başlayıp 31 Ekim'e kadar sürecek kampanyayla, ilk etapta 25 bin, yeni projelerin dahil olmasıyla 50-60 bin konutun satılmasını bekliyoruz. Bu kampanyayla, 'Konut eskisi gibi cazip değil' algısını yıkacağız" değerlerdirmesini yaptı.

BANKA YOK, KEFİL YOK

Kampanyayla 500 bin TL'lik bir evin 450 bin liraya satılacağını ifade eden Kurum şunları kaydetti: "12. ve 24. aylarda % 15'lik ara ödemeler var. Geriye kalan 120 aylık tutar için ise aylık 0,98 vade farkıyla % 60'lık kısım için banka ve kefil olmadan yüklenicilerimiz, kendi bünyesinde kredilendirme yapacaklar. Bu da dairenin yüzde 84 vade farkına geliyor." Kampanya kapsamındaki konutların yüzde 80'i 2.500 ila 6 bin TL arası taksitle satılacak. Borcunu 6-12 ay arasında kapatanlara ise ek avantajlar sunulacak.

EV ALMANIN TAM ZAMANI

DAP Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz: "Bu yıl ilk 7 ayda 770 bin konut satıldı. Bu rakam geçtiğimiz yıl da aynı seviyelerdeydi. Fakat geçen yıl kredi faiz oranları çok daha düşüktü. Bu yıl satılan 770 bin konutta, banka kredili satış adedi neredeyse 52 bin az. Bu da aslında, satışların önemli kısmının nakit gücü yüksek markalı konut üreticilerinin kendi finansman yöntemleriyle gerçekleştiğinin en önemli kanıtı. Biz DAP Yapı olarak, Validebağ Konakları projemizle bu kampanyada yer alıyoruz. Ben hep şu dönemde konut almanın tam vakti olduğunu söylüyordum."

600 BİN DAHA UCUZA GELİYOR

Nef Yönetim Kurulu Başkanı Erden Timur:"Türkiye'de banka kredisiyle ev almak şu an oldukça maliyetli hale gelmiş durumda. Mesela 500 bin liralık bir ev için 400 bin TL kredi çekilmesi gerekiyor. Şu an faiz oranları yüzde 2,2 seviyesinde. 400.000TL kredi çekenler bankaya 10 yıllık vadede 1.140 bin TL ödüyorlar. Evin toplam maliyeti de 1 milyon 240 bin liraya ulaşıyor. Kampanyada 500 bin liralık evin satış bedeli 10 yıllık vadede 640 bin TL. Aylık taksitler ise 3,800TLye indirgenmiş durumda, ilk evini alacaklar için önemli bir fırsat oluşturuldu. Biz de bu fırsata üç projemizle katılma kararı aldık."

Sektördeki Durgunluk Aşılacak

29 Ağustos - 31 Ekim'de geçerli olacak kampanyaya Emlak Konut GYO 33 projede 12 bin bağımsız bölümle katılacak. Emlak Konut Genel Müdürü Hakan Gedikli, "Emlak Konut olarak 3 bin bağımsız bölümle kampanyaya katılıyoruz" diye konuştu, istanbul inşaatçılar Derneği (İNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım ise bu kampanyayla sektördeki durgunluğun aşılacağını belirterek, "2018 kâr yılı değil ar yılı olacak" diye konuştu.

Şu ana kadar yapılan en iyi kampanya

Kampanyayla şu ana kadar hiç sunmadıkları imkanları sağlayacaklarını açıklayan Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) Başkanı Altan Elmas da gayrimenkul sektörü kampanyayla yoluna daha sağlam devam edeceklerini söyledi. Tahincioğlu da kampanyaya Nidapark istinye, Nidapark Kayaşehir ve Küçükyalı projeleriyle katılıyor.

  • BASINDA BİZ
  • 29.08.2018
  • HABERİ PAYLAŞ :
Dap Yapı WhatsApp Hattı