TR
OCAK 2013

AMACIM GEÇMİŞTEN GELECEĞE ANLAMLI BİR İZ BIRAKMAK

POSTA / 24.01.2013

Doğru Alanda Projeler (DAP) Yapı'nın sahibi Ziya Yılmaz 34 yaşında. Genç yaşta iş hayatına atılan Yılmaz, hangi sektörde iş yapılırsa yapılsın muhakkak para kazanılabileceğini ancak önemli olanın ileriki kuşaklara ve ülkeye değer katan şeyler yaratmak olduğunu söylüyor.

Gelecek nesillere kalacak ve değerini uzun yıllar boyunca koruyacak binalar inşa etmek istediğini ve tüm projelerinde bu anlayıştan yola çıktığını belirten DAP Yapı Yönetim Kurulu Başkam Ziya Yılmaz "Bir şey ya iyi olmalı ya da hiç olmamalı " diyenlerden. 

Çok genç yaşta olmanıza rağmen İstanbul'un dört bir yanına yeni bir masal yazdınız. DAP Yapı'nın kuruluş öyküsünü anlatabilir misiniz?

Karadenizliyim ama sanılanın aksine babadan kalma bir işi devralmadım. Babam taş ocağı işletmeciliği yapıyordu, bu nedenle zaten inşaat sektörünün içindeydim. Hedeflerimi daima büyük tuttum. Benim için ya hep ya da hiçti, yanı bir şey ya iyi olmalıydı ya da hiç olmamalıydı. İşte bu prensip çerçevesinde, DAP Yapı adıyla bizzat tarafımca geliştirilen ve 90'lı yıllardan itibaren her biri yapısal ilginçlikleriyle anılan konut projeleri ürettim. Orijinal tasarımları olan, gelecek nesillere kalacak ve değerini uzun yıllar boyunca koruyacak binalar inşa etmek istedim. Ürettiğimiz projeler önce benim zihnimde şekillendi, sonra da işinin ehli mimarlar tarafından çizilerek hayata geçirildi. İlk projemiz Şelale Evleriydi. 1999 yılında olan depremden sonra başladığımız, yaklaşık 580 dairelik büyük bir projeydi. Benim için DAP Yapı’nın dönüm noktası oldu. Bana yedi Oxford'dan daha fazla tecrübe kazandırdı.

HAVADA DURAN BİR BİNA YAPMAK İSTERDİM

Yem projenizin de farklı bir mimarisi olacak mı?

Geleceğin binalarını inşa ediyoruz Orijinal tasarımlarıyla dikkat çeken, farklı mimarileriyle öne çıkan, şehre katına değer sağlayan DAP Yapı projeleri üstün nitelikleriyle sektöre yön veriyor. Tıpkı İspanyol mimar Gaudi'nın eserleri gibi şehirde dolaşırken aniden karşınıza çıkarak sizi şaşırtıyor. İz bırakan, hayranlık uyandıran, tek tıp binaların yanında masallardan fırlamış gibi duran DAP projeleri, bulunduğu yerin bütün havasını değiştiriyor.

İsteyip de hayata geçiremediğiniz ilginç bir projeniz oldu mu?

Çok uçuk şeyler düşünüyorum ama teknoloji buna müsaade etmiyor. Mesela binayı havada tutacak bir motor geliştirilse havada duran bir bina yapmak isterdim. Uçaklar, içindeki tüm yolcularla nasıl havalanıyorsa, havada duran bir bina neden olmasın? Biz belki göremeyiz ama 50 yıl, 100 yıl sonra belki bunlar da hayata geçirilecek; keşke ben yapabilseydim. Bir ara tekerlek şeklinde bir bina yapmak istedim ama Türkiye'nin mevzuatı buna uymadı.

40 DEFA DÜŞÜNÜR BİR DEFA YAPARIM

Genç bir yönetici olmanın avantajları ve dezavantajları neler?

40 defa düşünür, bir defa yaparım. Yapı olarak mükemmeliyetçiyim, hatayı asla kabul edemem. Disiplinli çalışırım, işe yarım saat geç gelsem üzülürüm. Belki o yarım saatlik gecikme işi çok etkilemez, ama ben kendi kendimi yerim. Bir de sürekli dile getirdiğim bir konu var: Her ne yaparsanız yapın, ister inşaat, ister farklı sektörde bir şey illaki para kazanırsınız. Ama önemli ileriki kuşaklara ve ülkeye değer katan şeyler yapmaktır.

Yöneticilikte deneyimin nasıl bir önem taşıdığını düşünüyorsunuz?

Her gün inşaatlarımızda 400 ile 600 arası insan çalışıyor. Ayrıca bizim sektörümüzde ülkenin en eğitimsiz insanlarıyla çalışıyorsunuz, onlara istihdam sağlıyorsunuz. Bu kadar güçlü bir yapıyı mutlaka iyi idarecilerin ve liderlerin desteklemesi lazım.

İnşaat sektörü özellikle son yıllarda gençlerin çok fazla yer aldığı bir sektör. DAP Yapı genç yöneticilere nasıl yaklaşıyor?

İnşaat sektörü dışarıdan göründüğü gibi değil; gerçekten çok zor bir sektör. Profesyonellik elbette çok önemli, ancak inşaat sektöründe mümkün olduğu kadar çekirdekten yetişilmesi gerekiyor. Dolayısıyla biraz da patronun bakış açısı ve vizyonuyla ilerleyen bir alan.

Sizce bir yönetici de olması gereken olan özellikler neler?

Çalışanlarımıza değer verir ve her birinin pırlanta kıymetinde olduğunu düşünürüm. Onlarla beraber büyüyüp, beraber yaş aldığımızı söyleyebilirim, işkoliğim; günde 78 saat uyur, onun dışında haftanın 7 günü çalışırım. Sıfırdan marka yaratmakla gurur duyuyorum. Pişmanlığım yok. Çok düşünerek hareket ederim. Kimseye nokta kadar zarar vermek istemem. Adaletli davranmaya gayret ediyorum. Yardım etmeyi sever ve önemserim. Bana göre; dürüstlük, vicdan sahibi olmak ve çok çalışmak bir yöneticide bulunması gereken en önemli özellikler.

Başarılı bir eğitim yaşamınız var. Sizi etkileyen bugün de hatırladığınız öğretmenleriniz oldu mu?

Pilot veya asker olmak istiyordum; ancak genlerimde (Karadenizlilik dolayısıyla) var olan inşaat yapma tutkusu meslek seçmemde belirleyici oldu.

DOĞA KOLEJİ VELİSİYİM

Eğitiminizle ilgili bugünde hatırladığınız anılarınız var mı?

Memlekette henüz ilkokul ikinci sınıfta okurken, ders sırasında önlüğümün sırtı yırtıldı. Öğretmenim bunu fark edince çok tedirgin oldum, biraz da korktum. Oysa öğretmenim tıpkı bir anne gibi önlüğümü alıp dikti ve sonra giydirdi. Bu sevgi dolu kare yaşamım boyunca gözümün önünden gitmez.

Çocuklarınızın eğitimiyle yakından ilgili misiniz?

Ben aynı zamanda bir Doğa Koleji velisiyim. Her baba gibi çocuğumu okula yazdırmadan önce birçok okulu iyice gözlemledim. Doğa Koleji'nin gelişim hızlarını, eğitim modellerini, felsefelerini beğendim. Çocuğum okula başladıktan sonra da eğitim sistemini dikkatle izledim. Teknolojiyle doğa arasında kurdukları dengeden ötürü bir kez daha doğru karar aldığımı düşündüm. Bir okulda çocukların çok yönlü yetiştirilebilmesi önemli. Ben de bir okul yapmış olsaydım, bunu yapardım. Dünyanın küçüldüğü ve dünya vatandaşı yetiştirmemiz gerektiği bu dönemlerde sadece fen bilimleri değil, sosyal faaliyetler de çok önemli.

YENİ NESİL ÖZ GÜVENLİ

Gençlere tavsiyeleriniz var mı?

Her ne yaparsanız yapın, ister inşaat, ister farklı sektörde bir şey illaki para kazanırsınız. Ama önemli ileriki kuşaklara ve ülkeye değer katan şeyler yapmaktır. Siz de sadece kendiniz için değil, ülkeniz ve insanlar için bir şeyler yapmayı amaçlayarak okuyun. Yeni kuşak öğrencileri çok rahat ve kendine güvenli görüyorum. Gerçekten çok umut vaat ediyorlar.

ÇOCUKLARIMIZA EN BÜVÜK MİRAS EĞİTİM

Çocuklara bıraktığınız mal ve servet çok önemli değil. Önemli olan onlara çok iyi bir eğitim bırakabilmek. Çok iyi bir ahlak bırakabilmek. Biz su anda anne-baba olarak onu yapmaya çalışıyoruz. Yoksa gerisi bir anlaşmaya bakar. Siz dünyanın en büyük gayrimenkullerini de bıraksanız, bir anlaşmayla hepsini batırırlar. Onun için biz onlara daha çok güzel ahlak, ülkesine değer veren, kendine değer veren, örf ve adetlerine değer veren evlatlar vermeye çalışıyoruz.

  • BASINDA BİZ
  • 24.01.2013
  • HABERİ PAYLAŞ :
Dap Yapı WhatsApp Hattı