TR
EKİM 2018

CUMHURİYET TARİHİNDE BÖYLE BİR FIRSAT GELMEZ

AKŞAM / 05.10.2018

Maliyet artışının ev fiyatlarını % 40 yükseltebileceğini belirten Ziya Yılmaz, "Ancak henüz fiyatlara yansıtılmadı. Ev alacaklar elini çabuk tutsun. Böyle bir fırsat bir daha gelmez" dedi.

DAP Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz içinde bulunduğumuz süreci, 'gayrimenkulde fırsat dönemi' olarak nitelendirerek, "Cumhuriyet tarihinde bir daha böyle bir fırsat gelmez" dedi. 'Gayrimenkul mü dolar mı' tartışmalarına da değinen Yılmaz, uzun vadede gayrimenkulun tüm yatırım araçlarından daha fazla kazandırdığını ilk projesi Şelale Evleri ile açıkladı. Yılmaz, "Şelale Evleri'nde zamanında 27 bin liraya sattığım evin değeri şimdi milyon liranın üzerinde. Dolar 2002'de 1,6 idi, son aydır 6 TL'leri konuşuyoruz. Dolar bugün 6 olur, yarın 5'e düşer. Kısa vadede ne olacağına değil, uzun vadeli kazanca ve yatırıma i odaklanmalıyız. 20 yıldır 1 Türkiye'nin en önemli projelerini üretiyoruz. kulun verdiğini vatandaşa veren başka bir enstrüman yok" diye konuştu.

ARTIŞ %40TAN AZ OLMAZ

Maliyetlerdeki artışa rağmen, zam yapılmadığı için Cumhuriyet tarihinin en uygun fiyatlarının olduğu bir döneminin yaşandığını vurgulayan Yılmaz, "Böyle bir dönem bir daha gelmez. Nitekim 1 yıl önce demirin fiyatı 1.500 liraydı şimdi 4 bin lira oldu. Peki bu projeler bu kadar kârlı mı? değil... Bu sektörde kâr marjı yüzde 78'i geçmez şimdi o kârlar da kalmadı. Fiyat artışı ki nılmaz. Hem de yüzde 40-50'den aşağı fiyat artışı olacağını ben sanmıyorum. Hatta yeni başlayacak orta halli projelerde metrekaresi 10 bin liralara alışmaya başlayacağız" dedi.

Yeterlilik şartları oluşmalı

YILMAZ, Türkiye'de gayrimenkul sektöründe yeterlilik şartlarının oluşturulması gerektiğini söyledi. Türkiye'de 75 milyon konutun dönüşmesi gerektiğini, köyden kente 5 yılda 11 milyon kişinin göçeceğini hatırlatan Yılmaz, "Bu nedenle yeterlilik şartları oluşturulmalı" dedi.

Yurtdışında Ofisler Açabiliriz

TÜRKİYE'DE kur dolayısıyla yabancının Türkiye'yi keşfettiğini, hatırlatan Yılmaz, "2017'de yabancıya 4,6 milyar dolarlık satış yapılmıştı. Rakam bu sene 5 milyarı geçer. Yurtdışında ofisler açabiliriz" dedi.

2.5 YILDA 4600 konut teslim ettik

Son iki buçuk yılda 4.600 konut teslim ettiklerini söyleyen Ziya Yılmaz, "2019'da da Teras Kule ve Validebağ Konakları'nın teslimlerini yapacağız. Şu an projelerimizin inşaatlarında çok hızlı ilerliyoruz" değerlendirmesini yaptı.

  • BASINDA BİZ
  • 05.10.2018
  • HABERİ PAYLAŞ :
Dap Yapı WhatsApp Hattı