TR
ARALIK 2022

DAP, 2023'E 5 PROJEYLE GİRİYOR

NASIL BİR EKONOMİ / 29.12.2022

Yeni Levent ve Nişantaşı projelerinin yapımını sürdüren Dap Gayrimenkul Geliştirme, 2023 yılma 5 projeyle giriyor. Yeni projeler Pendik, Ataşehir, Beykoz, Çeşme ve Maşukiye'de olacak. Cumhuriyetin 100'üncü kuruluş yıldönümü olan 2023'te yeni projelerin müjdesini veren Dap Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, "Bunlardan bir tanesi Türk turizminin en önemli destinasyonlarından biri olan Çeşme'de hayata geçecek. Çeşme projemiz denize sıfır, Çeşme'nin merkezinde, özel koyu olan, marinaya yürüme mesafesinde yer alacak" dedi.

Pendik'te 2 bin konutluk proje

Bir diğer projelerinin Pendik'te olacağını söyleyen Yılmaz şu açıklamayı yaptı, "Pendik'te 2 bin konutluk proje olacak. Burada satış ofisi kurulmak üzere. Sadece yakın çevresinde yaklaşık 3.5 milyonluk nüfusun yaşadığı bölgede yapılması açısından da önemli" diye konuştu. İstanbul'daki diğer projelerinin ise Beykoz'da olacağı bilgisini paylaşan Yılmaz şöyle konuştu: "Burada izinlerin sonuna geldik. Yine Ataşehir'de üst segmente hitap edecek, Nişantaşı benzeri bir proje planlıyoruz. Maşukiye'de ise köy kuruyoruz."

Nişantaşı 2023, Yeni Levent 2024’te teslim edilecek

Yeni yılın kendileri açısından yatırımlara hız verdikleri bir yıl olacağını söyleyen Ziya Yılmaz 2022'yi ise şöyle değerlendirdi: "Taahhüt edilen teslim süresinin 36 ay olduğu Ormanköy projesini 24 ay gibi kısa bir sürede tamamlayıp teslim ettik. Özetle artık bir Dap geleneği haline gelen 'erken teslim geleneğini' pandemi sürecinin tüm zorluklarına rağmen devam ettirdik. Ayrıca hem Türkiye'de hem de Avrupa'da tescilli hale gelen 'sağlıklı evler' konseptinin ikinci örneğini Nişantaşı Koru projemizde hayata geçirdik. 2023 yılında Nişantaşı Koru projemizin teslimlerini yapacağız. Yeni Levent'e de hızlı başladık. Burada da süresinden önce 2014 yılında teslim etmeyi planlıyoruz.

Sağlıklı Evler'i Levent'e getiriyor!

Ziya Yılmaz, DAP Gayrimenkul Geliştirme tarafından geliştirilen Yeni Levent projesinin, İstanbul'un iş, yaşam ve finans merkezinin kalbinde yer alan Levent bölgesinde 103 bin 500 metrekare toplam alan içinde; 53 bin 500 metrekaresi konut ve 50 bin metrekaresi, içerisinde okul da bulunan koru alanıyla dikkat çektiğini söyledi. Yılmaz, Yeni Levent projesiyle; şehrin dışında görmeye alışık olunan country hayat tarzını 'Sağlıklı Ev' konseptiyle birleştirerek İstanbul'un merkezine getirdiklerini kaydetti.

Dap Gayrimenkul Cumhuriyetin 100'üncü kuruluş yıldönümüne 5 projeyle giriyor. Yeni projelerden üçü İstanbul'da, biri Çeşme, diğeri ise Maşukiye'de hayata geçirilecek. Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, "Hem Türkiye'de hem de Avrupa'da tescilli hale gelen 'sağlıklı evler' konseptinin ikinci örneğini Nişantaşı Koru projemizde hayata geçirdik" dedi.

24 aylık maliyeti öngörerek üretiyor

Emtia fiyatlarındaki küresel artış nedeniyle inşaat maliyetlerinin düzenli bir artış eğiliminde olduğunu söyleyen Ziya Yılmaz "iki yılda bazı kalemlerde 6 bazı kalemlerde 10 kata varan artışlar var. Bu dönemde konut üretmek oldukça güç ve ince matematik gerektiriyor. En kısa zamanda biten konut projeleri bile 24 aydan önce bitmiyor. 0 yüzden markalı konut üreticileri olarak bizler, günlük maliyetlere bakamayız. Gayrimenkul sektöründe maliyetler, 'emtia fiyatları yıllık bazda ne kadar arttı?' diyerek hesaplanmıyor. 24 ay sonrasının maliyetini bugünden öngörmek gerekiyor" dedi. O yüzden; konut üreticisinin bu matematiği yapıyor olması gerektiğini de söyleyen Yılmaz şöyle devam etti: "Konut alıcısının bu fiyatları 'fırsat fiyatlar' olduğunu görüyor olması lazım. Yıllardır şunu söylüyorum; 'Konut almak için dün bitti, yarın çok geç. En doğru zaman bu zaman!"

Kampanya Türkiye Ekonomisine Güç Verir

Ziya Yılmaz, hazırlıkları süren kampanya hakkında da şu değerlendirmeyi yaptı: "Bu kampanyalar, gayrimenkul sektörüne olduğu gibi ekonomimize de güç verecektir. Geçtiğimiz aylarda gerçekleşen 250 bin konutluk sosyal konut kampanyasının 500 bin adede tamamlanacağının açıklaması da sektörümüz ve ekonomimiz açısından son derece önemli."

  • BASINDA BİZ
  • 29.12.2022
  • HABERİ PAYLAŞ :
Dap Yapı WhatsApp Hattı