TR
OCAK 2022

DAP, 5 YILDA 35 MİLYARLIK YATIRIM HEDEFLİYOR

DÜNYA / 12.01.2022

3 projenin yapımına devam eden DAP Yapı, gelecek 5 yıl içinde 6 projede 35 milyar TL'lik daha yatırım yapacak. Şirket, söz konusu projelerini İstanbul ve İzmir'de hayata geçirecek. DAP, ilk yurtdışı yatırımını ise Portekiz'in başkenti Lizbon'da gerçekleştirecek.

Halihazırda Çekmeköy Ormanköy, Nişantaşı Koru ve Levent'te 3 projenin yapımını sürdüren DAP Yapı, gayrimenkulde atağa geçmeye hazırlanıyor. Şirket 5 yılda yatırım değeri 35 milyar lira olan 6 proje yapmayı hedefliyor. Basın toplantısıyla yeni projeleri hakkında bilgi veren DAP Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, "DAP, sağlam finansal temellere dayanan ve istikrarlı büyüyen bir firma. Güçlü bir öz sermaye yapımız var. Yatırım için seçtiğimiz araziler, ürettiğimiz nitelikli konutlar sayesinde ayağımızı yere sağlam basarak ilerliyoruz, İzmir’de Mavişehir ve Çeşme'de üç büyük araziyi portföyümüze eklemiştik. İstanbul'da ise Beykoz ve Pendik'te de arsa stokumuz bulunuyor. Tüm bunlara Levent'te, bölgenin en büyük projesi olacak yeni yatırımımızı da eklediğimizde, DAP markası olarak kendimize 5 yılda 35 milyar TL'lik yatırım hedefi koyduk" dedi. Ziya Yılmaz, yurtdışına açılmayı planladıklarını belirterek yurtdışına ilk adım atacakları yeri ise Portekiz-Lizbon olarak açıkladı. Pandemide sağlıklı ev trendinin yükseldiğini aktaran Ziya Yılmaz şöyle konuştu: "Artık daha alçak, balkonlu ve bahçeli evler isteniyor. Biz 1+1 dairelerde bile yarım oda büyüklüğünde balkon yapıyoruz. O yüksek kat dönemi bitti diye düşünüyorum. Geniş arazilerde spor alanına kadar dışarı çıkmadan bütün ihtiyaçları karşılayacak projeler geliştirmemiz lazım."

"Talep yatırımdan oturuma kaydı"

Eskiden insanların yatırım amaçlı olarak konut aldığını, bazı projelerde bu oranın yüzde 60-70 olduğunu dile getiren Yılmaz, "Pandemide evde zaman geçirme ihtiyacı artınca şimdi projelerimizden alımların neredeyse tamamı oturmaya yönelik. İnanılmaz şekilde de talep oluyor. Çünkü insanlara villa hayatını binada yaşatıyoruz" diye konuştu.

"Faiz düşerse 1,5 milyon konut satılır"

Kamunun da desteğiyle kredi faizlerinin geri çekilmesinin satışları artıracağı öngörüsünde bulunan Ziya Yılmaz, "Faizler yüzde 1'in altına düşerse, konut satışı 1,5 milyonu bulur" dedi.

“Fiyatların geri gelme imkanı yok”

Konut fiyatlarıyla ilgili değerlendirme yapan Ziya Yılmaz şöyle konuştu: "Türkiye'de konutta balon var, fiyatlar inecek diye yorum yapanlar hayatında iki şantiye gezmemiş, bir tane tuğla koymamış olanlar. Bu yorumlarla insanların daire almamasına vesile oldular. Ancak dünyada emtia fiyatları artacak. Dolayısıyla burada konut fiyatlarının geri gelme gibi bir lüksü olmaz. Bugün alıyorsanız yarından şanslısınız. Çünkü büyük üreticiler bu artışların tamamını yansıtamadı.

Maliyetlere karşı üretimi hızlandıracak

Pandemi koşullarında artan emtia fiyatlarından dolayı demirde dolar bazında 18 ayda yüzde 100'ün üzerinde artış yaşanırken, 163 TL'ye aldıkları betonun fiyatının bugün 500 TL'nin üzerine çıktığını aktaran Ziya Yılmaz, "Kablolarda yüzde 100'ün üzerinde artış var. Alüminyumda ciddi artış var. Bu da maliyetlerimizi inanılmaz şekilde etkiliyor" dedi. Dap olarak maliyetleri kontrol etmek için istihdamı artırarak üretim sürelerini kısaltma yoluna gitmeyi planladıklarını söyleyen Yılmaz, "Eskiden teslim süreleri 36 aydı. Biz zaten 18 ay gibi sürelerde teslim edebiliyorduk. Şimdi çalışan sayısını artırarak bir projeyi bir yıl gibi bir sürede bitirme yoluna gideceğiz" dedi.

  • BASINDA BİZ
  • 12.01.2022
  • HABERİ PAYLAŞ :
Dap Yapı WhatsApp Hattı