TR
OCAK 2015

DAP DÜNYA ÜZERİNDE YAPILMAYANI YAPTI

VATAN / 25.01.2015 DAP Yapı - DAP Dünya Üzerinde Yapılmayanı Yaptı

?Çağlayan'da geliştirdikleri DAP Vadisi'ne adını yazan Ziya Yılmaz, proje sürecini şöyle anlattı: "Z Ofis teslim edildi, bir taraftan da İ Ofis, 2015 yılının ilk 6 ayında teslim edilecek."

Vazo, Burgu, Tango gibi emsali az görülen projelere imza atan DAP Yapı, Pendik'te 220 bin metrekarelik alana dünyada benzeri olmayan üniversiteli karma proje yapıyor. Türkiye'nin en önemli gayrimenkul geliştiricilerinden DAP Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, 2015 yılı projelerini emlakeki.com'a değerlendirdi.

2014 yılındaki değerlendirmeniz nasıl? DAP Yapı olarak 2014 için ne söyleyebilirsiniz?
2014 için şöyle söyleyebilirim İstMarina. çıkardık. İstMarina'da 1463 bağımsız bölüm var. 1104'ünün satışını yaptık. Ofis projelerimizi satışa çıkardık. Hedeflediğimizin çok üzerinde bir satışla 2014'ü kapattık. Bir taraftan da Rotana projelerimiz devam edecek; onların teslimleri başladı. 2015 yılının ilk 6 ayında Burgu, Tango ve Dalga. projelerimiz açılacak. Yine Taksim'de bir projeye başladık. Yaklaşık 30 katlı Maltepe Dragos'ta bir projemiz olacak. 2015 yılının son çeyreğinde Kartal E-5 civarında bir projemiz olacak. 2015 yılı bizim için hem geliştiricilik, hem lansman, hem de teslim açısından oldukça başarılı bir yıl olacak.

Arsa geliştiriciliğinden bahsettiniz. Hangi bölgeler, yine bu Kartal-Maltepe bölümü mü?
Bir taraftan Maltepe, Kartal bölgelerinde bir taraftan Avrupa Yakası’nda devam edecek projelerimiz olacak Polisan'la Pendik'te bir projemiz olacak. Yaklaşık 3 bin konutluk bir proje olacak.

Polisan'la aranız çok iyi galiba?
Biz hakikatten Necmettin Baba'yı çok seviyoruz. Hakikatten aramız çok iyi. Z Ofis'i. beraber geliştirdik. Oradaki araziyi de bizimle geliştirmek istediler ve çalışıyoruz.

Taksim Petek nasıl?
Çok ağırlık vermedik ön talep için biraz daha çıksın istiyoruz. Yaklaşık 250 milyon TL'lik bir proje. Değerli bir lokasyon. Satışa çıktığımız zaman kısa sürede satılır diye düşünüyorum.

Paris'ten Eksiğimiz Yok Fazlamız VarDAP Yapı- Dalga Kule?
Ziya Yılmaz, kentsel dönüşümden ziyade yurtdışı pazara açılmak gerektiğini vurgulayarak şöyle devam etti: "Türkiye'de 7 milyon konut dönüşecek. Çevre ve Turizm Bakanlığı ile görüştüm, iki bakanlık ortak bir fon oluştursa, Emlak Konut ve TOKİ de dahil olsa, bizim gibi 25-30 tane geliştiriciyi de alsalar bizden kaç tane ülke ürün alabilir. Bu ülkelerde Turizm Bakanlığı kampanya başlatsa, bizim Kız Kulemizi, boğazımızı, koylarımızı, Ege'mizi, Karadeniz'imizi, Tekirdağ'ımızın köftesini, Anadolu'muzu tanıtan çok büyük bir kampanya olsa bizde reklamlar versek, oralarda satış ofisleri açsak bugün yurt dışına 2.5 milyar dolarlık mal satıyoruz. Biz bunun 3-4 senede 10 milyar dolara çıkartırız. Kentsel dönüşüme gidecek para 20 senede 800 milyar TL. Paris'e bir tane çelik konulmuş, o kadar insan onu görmeye gidiyor. Ben dahil ama adam pazarlıyor. Dünyanın en büyük 6. gayrimenkul geliştiren ülkesiyiz ve bir fuarımıza ilgi dahi yok."

Aslında Üniversiteye Proje Yapacağız
Pendik'te Polisan'la geliştirecekleri projeden bahseden Ziya Yılmaz, dünyada bir ilke imza atacakları anlattı: "Projemizde bir üniversite var. Sadece proje değil mümkün olduğu kadar da eğitime katkıda bulunmak istiyoruz. Adı henüz belli değil. Farklı birşeyler yapmamız lazım. Tarihe de farklı iş yapanların ismi yazılır. Dünyada proje içinde üniversite yok. Toplam 220 bin metrekarelik bir alan var ortada. Biz üniversite içerisine proje yapacağız aslında."

İnşaat Sanayisiz, Sanayi İnşaatsız Olmaz
Enerjimizi başka şeylere harcıyoruz ve fırsatlar kaçıyor" diyen Yılmaz, rant vergisi ve büyümeye de su sözlerle değindi: "İsmi biraz daha yumuşak olabilirdi. Bu durumu insanlara anlatmak gerekiyor. Kentsel dönüşümün en önemli parçası budur, inşaata dayalı büyüme mi, sanayiye dayalı büyüme mi konusunda da bu iki sektör daima iç içedir. Demir diyorsunuz bizde, çimento bizde, cam bizde, ahşap, çivi, tel fabrikası bizde, kumaş bizde... Ben inşaatları yapmasam bunlar nasıl satılacak?"

Kalite Olmazsa Olma ile Anadolu’ya
Projelerinin farklı olmasını inşaatı severek yapmasına bağlayan Ziya Yılmaz, "İstMarina projemiz dünyada birinci seçildi" dedi ve ekledi: "Kalite benim için olmazsa olmaz. Yavaş yavaş Anadolu'ya doğru gidiyoruz. Bir otel konsepti var. Bunu Anadolu'ya yaymayı düşünüyoruz. 81 ilde yapmayı planlıyoruz. Residence otel ve konut karma olacak."
 
  • BASINDA BİZ
  • 25.01.2015
  • HABERİ PAYLAŞ :
Dap Yapı WhatsApp Hattı