TR
OCAK 2022

DAP YAPI, 35 MİLYARLIK YATIRIM ATAĞINA BAŞLIYOR

AKŞAM / 12.01.2022

Dap Yapı, yeni yıla 6 yeni proje hedefiyle girdi. Ziya Yılmaz, "İzmir'de Mavişehir ve Çeşme'de üç arazi almıştık. İstanbul'da ise Beykoz, Pendik ve Levent'te 3 projemiz olacak. 5 yılda 35 milyar TL'lik yatırım hedefimiz var" dedi. 2022 yılına Türkiye'de 6 yeni proje hedefiyle giren Dap Holding, bu sene aynı zamanda markasını yurtdışına taşımak için de ilk adımları atmayı planlıyor. Önümüzdeki 5 yıl için toplam 35 milyar TL değerinde 6 proje hayata geçirmeyi öngördüklerini söyleyen Dap Holding Ziya Yılmaz, "Pandemiyle birlikte yeni evlere taşınma isteği ve nitelikli konut ihtiyacı arttı. İzmir'de Mavişehir ve Çeşme'de üç büyük araziyi portföyümüze eklemiştik. İstanbul'da ise Beykoz ve Pendik'te de arsa stokumuz bulunuyor. Tüm bunlara Levent'te, bölgenin en büyük projesi olacak yeni yatırımımızı da eklediğimizde, DAP markası olarak kendimize 5 yılda 35 milyar TL'lik yatırım hedefi koyduk" dedi.

HASILAT ŞAMPİYONU

Ziya Yılmaz, şöyle devam etti: "Pandemi döneminde konut almak ya da evini değiştirmek isteyenler az katlı, mümkünse bahçeli, geniş balkonlu 'sağlıklı evler'e ciddi bir talep oluşturdu. Tüm bu talepler konut satış adetlerinde yeni bir rekor kırılmasına yol açtı. Bu ara bizim Çekmeköy ‘deki Ormanköy ve Nişantaşı Koru projelerimiz, üst üste iki yıl hasılat şampiyonu oldu. Rekor denebilecek bir hızlı ilerlediğimiz Ormanköy projesinde bu yılın ilk yarısında teslimlere başlayacağız. Sadece geçen yıl bin konutun teslimini gerçekleştirdik. Bu yıl da yine aynı şekilde bin konutun teslimini gerçekleştireceğiz.

NİŞANTAŞI ÜÇE KATLAR

Konut yatırımının enflasyona karşı güvenli liman olduğunun altını çizen Ziya Yılmaz, şu bilgileri paylaştı: "İnşaat maliyetleri ve emtia fiyatları, dolardan daha hızlı bir yükseliş gösterdi. Bu açıdan, dolara yatırım yapan için bile emtiaya oranla ciddi bir kayıp söz konusu. Gayrimenkulün getirişi ise, hem emtia hem de dolardan çok daha fazla bir prime imza attı. Pandemi sürecinin en başında Çekmeköy'de hayata geçirdiğimiz Ormanköy projesi, 10 bin TL metrekare fiyatla satışa başlamıştı. Şimdi metrekaresi 35 binlik fiyatlar görülüyor. Nişantaşı Koru'da ilk alanların da yatırımlarını üçe katlamış olmasını bekliyoruz."

BU FİYATLAR EV ALMAK İÇİN FIRSAT

PANDEMİ günlerinde nitelikli konut arzında yavaşlama olmasına rağmen, konut talebinin artarak devam ettiğine dikkat çeken Yılmaz, "Küresel emtia fiyatlarındaki yükselişle birlikte, iç pazarda inşaat maliyetleri ortalamaya bakacak olursak yüzde 100'ün üzerinde artmış durumda. Bazı kalemlerde bu artış 18 aylık dönemde yüzde 400'e yaklaşıyor. Maliyetlerdeki bu artış nedeniyle bugün konut alan, gelecek aya kıyasla çok daha uygun fiyatla konuta erişmiş oluyor" ifadelerini kullandı. Yılmaz, artan maliyetlere karşılık firma olarak teslimatları olabildiğince erkene çekmeyi hedeflediklerini sözlerine ekledi.

Levent’te Ön Talep Alıyoruz

EMLAK Konut GYO güvencesiyle hayata geçirilecek olan Levent'teki yeni projeleriyle ilgili de konuşan Yılmaz, "Projemizde ön talepleri almaya başladık. Levent'teki projemiz, şehrin merkezin de, yeşil alana erişimi bulunan, iş, sanat, kültür, eğitim ve sağlık merkezlerinin tam ortasında country tarzı bir yaşam imkanı sunuyor. Aynı zamanda Levent bölgesinin en büyük projesi olacak olan yeni projemizin, İstanbul’un yeni yüzü olacak nitelikte olacağını gönül rahatlığıyla söyleyebilirim" ifadelerini kullandı.

İlk durak Lizbon

ARTIK Türk markalı konut geliştiricilerinin dünyaya açılması gerektiğini ifade eden Yılmaz, şöyle konuştu: "Bu kapsamda DAP’ı bir dünya markası yapma vizyonuyla yurtdışı pazarlarla ilgili analiz araştırma süreçlerimiz devam ediyor. Bununla ilgili olarak da ilk çalışmamıza Portekiz'in başkenti Lizbon'da başladık."

  • BASINDA BİZ
  • 12.01.2022
  • HABERİ PAYLAŞ :
Dap Yapı WhatsApp Hattı