TR
EKİM 2018

DAP YAPI İZMİR'İ SEVDİ

YENİ ASIR / 05.10.2018

DAP İzmir'de satışların yüzde 77'sinin tamamlandığını söyleyen DAP Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, kentte yeni araziler aldıklarını ve yeni projelerin plan proje çalışmalarını yaptıklarını açıkladı.

DAP Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, DAP İzmir'de satışların yüzde 77'sinin tamamlandığını belirterek, "Projeye 2017'nin son çeyreğinde başladık. Zemin çalışmaları bitti. Temelleri atıyoruz. 2018'in 8'inci ayında bitirmiş olacağız" dedi. İzmir'in kendilerini çok mutlu ettiğini söyleyen Yılmaz, "Orada araziler aldık ve şimdi onların da plan proje çalışmalarını hızla yapıyoruz" açıklamasında bulundu.

EV ALMA ZAMANI

Uzun vadede gayrimenkulun tüm yatırım araçlarından daha fazla kazandırdığını söyleyen Ziya Yılmaz, şirketin ilk projesi olan Şelale Evleri'nde, 27 bin liraya sattıkları evin değerinin şimdi milyon liranın üzerinde olduğunu anlattı. Şu anda maliyetlerdeki artışa rağmen, zam yapılmadığına dikkat çeken Yılmaz, şunları söyledi:

"Cumhuriyet tarihinin uygun fiyatlarının olduğu bir dönemi yaşıyoruz. Böyle bir dönem bir daha gelmez. Bu fırsat uzun sürmez. Nitekim 1 yıl önce demirin fiyatı bin 500 liraydı şimdi 4 bin liralara kadar geldi. Peki bu projeler bu kadar karlı mı? Değil... Bu sektörde kar marjı yüzde 7- 8'i geçmez, şimdi o karlar da kalmadı. Fiyat artışı kaçınılmaz. Hem de yüzde 40-50'den aşağı fiyat artışı olacağım ben sanmıyorum. Hatta yeni başlayacak orta halli projelerde metrekaresi 10 bin liralara alışmaya başlayacağız."

Önümüzdeki dönemde yabancıya konut satışına odaklanacaklarını ifade eden Ziya Yılmaz, "Sürprizlere hazır olun, yurtdışında ofisler açabiliriz. Bunun için bir ekip oluşturuyoruz" diye konuştu. Yüksek kur dolayısıyla yabancının Türkiye'yi keşfettiğini ifade eden Yılmaz, geçen ay satış adedinde cumhuriyet tarihinin yabancıya satış rekorunun kırıldığını hatırlattı. Yılmaz, "2017'de yabancıya 4,6 milyar dolarlık satış yapılmıştı. Rakam bu sene 5 milyarı geçer ancak 7 yılda 30 milyar dolar gibi bir rakamı yakalayabiliriz" dedi.

Yeterlilik şartları oluşturulsun

Türkiye'de 7,5 milyon konutun dönüşmesi gerektiğini, köyden kente 5 yılda 11 milyon kişinin göçeceğini hatırlatan Ziya Yılmaz, "Tam de bu potansiyel sebebiyle gayrimenkul sektöründe sermaye, teknik ve metrekare yeterlilik şartları artık oluşturulması gerekiyor" dedi. Türkiye'de 25'inci kata çıkmamış insanların bin konutluk proje geliştirmemeleri gerektiğini öne süren yılmaz, "Mağduriyetlerin de önüne geçmek için yeterlilik şartlarının acilen düzenlenmesine ihtiyacımız var" diye konuştu.

  • BASINDA BİZ
  • 05.10.2018
  • HABERİ PAYLAŞ :
Dap Yapı WhatsApp Hattı