TR
EKİM 2018

DAP YAPI YURTDIŞINDA OFİS AÇACAK

DÜNYA / 05.10.2018

700 bin m2'lik arsalarda projeler 2019da başlıyor

Son 2.5 yılda 4500 konut ve ofisi teslim eden Dap Yapı, bu sefer de arsa geliştirmeye ağırlık verdi. Elinde 700 bin metrekare arsa bulunan Dap Yapı, bu arazilerdeki projeleri 2019'da hayata geçirmeye başlayacak.

Yurtdışında ofisler açacak

Türkiye'de kur dolayısıyla yabancının Türkiye'yi keşfettiğini, satış adedinde Cumhuriyet tarihinin yabancıya satış rekorunun kırıldığını hatırlatan Ziya Yılmaz, "Biz Dap olarak yabancıya satışa biraz daha ağırlık vereceğiz. Sürprizlere hazır olun, yurtdışında ofisler açabiliriz. Bunun için bir ekip oluşturuyoruz" bilgisini verdi.

Dap Yapı, arsa geliştirme yatırımlarınahız verdi. 2016-2017 dönemini teslim dönemi ilan eden şirket, 2 yıldan bu yana da arsa yatırımlarına ağırlık veriyor. Şirketin bu dönemde topladığı arazi stoğu ise 700 bin metrekareye ulaştı. Son2.5yılda4bin 500 konut ve ofisi teslim ettiklerini aktaran Dap Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, Çeşme, Nişantaşı, Çekmeköy, Beykoz, Pendik ve Maslak gibi pek çok bölgede arazi geliştirdiklerini ve geliştirmeye devam ettiklerni söyledi. Bu arsalardan Nişantaşı ve Çeşme için ödüllü proje yarışmalarına devam ettiklerini aktaran Ziya Yılmaz, 2019'da bu projelere başlamayı planladıklarını belirtti.

Yenilerde m2 fiyatı 10 bin TL olacak

5 yıl önce araziyi alarak Kartal'da başladıkları karma proje İstmarin'de konutların tamamının satıldığını anlatan Yılmaz, "Satışa çıktığımızda metrekaresi 4 bin TL'den satılan konutların fiyatları teslimde 18 bin TL'ye geldi. Projede teslimler ise yüzde 30'a uluştı. İstmarin AVM'de ise yüzde 95 doluluk oranlarına eriştik. Yapımı süren Dap Teras Kule'inin satışında yüzde 60, Velidebağ ve İzmir projelerinde ise yüzde 78'e geldik"dedi. Türkiye'de gayrimenkul sektöründe yeterlilik şartlarının oluşturulması gerektiğini söyleyen Yılmaz, Türkiye'de 7,5 milyon konutun dönüşmesi gerektiğini, köyden kente 5 yılda 11 milyon kişinin göçeceğini hatırlatarak, "Bu potansiyel sebebiyle gayrimenkul sektöründe sermaye, teknik ve metrekare yeterlilik şartlarının artık oluşturulması gerekiyor. Türkiye'de de 25. kata çıkmamış insanların 500-1000 konutluk projegeüştirmemelerigerekiyor" diye konuştu. Gayrimenkul mü dolar mı tartışmalarına da değinen Yılmaz, şunları söyledi: "Şelale Evleri'nde zamanında 27 bin liraya sattığım evin değeri şimdi milyon liranın üzerinde. Dolar bugün 6 olur, yarın 5'e düşer. Gayrimenkulun verdiğini vatandaşa veren başkabir enstrüman yok. Ayrıcaşu an maliyetlerdeki artışarağmen, zam yapılmadığı için Cumhuriyet tarihinin en uygun fiyatlı dönemini yaşıyoruz. Böyle bir dönem bir daha gelmez. Bu fırsat uzun sürmez. Sonrasında yüzde 40-50'den fazla fiyat artışı olacağını düşünüyorum. Hatta yeni başlayacak orta halli projelerde metrekaresi 10 bin liralaraalışmayabaşlayacağız."

  • BASINDA BİZ
  • 05.10.2018
  • HABERİ PAYLAŞ :
Dap Yapı WhatsApp Hattı