TR
HAZİRAN 2020

DAP YAPI’DAN SAĞLIK KURULLU KONUT PROJESİ

DÜNYA / 04.06.2020

ORMANKÖYE 58 BİN ÖN TALEP GELDİ. PROJEYİ REVİZE ETTİ 

Korona dönemi ile birlikte konut projelerinde "sağlık" teması ön plana çıkıyor. Bu dönemde teraslı, doğal havalandırmalı ve bahçeli evlere yöneliş artarken, Dap Yapı, Çekmeköy'deki Ormanköy projesinde istenilen koşullarda sağlıklı ev yapmak için sağlık kurulu kurdu. Projeye 58 bin kişiden ön talep aldıklarını belirten Dap Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, bu taleplere uygun sağlıklı ev geliştirmek için doktorlardan oluşturulan 3 kişilik bir sağlık kurulu oluşturduklarını açıkladı. Sağlıklı evi asansöre ihtiyaç duyulmadan da çıkabilen, bahçesi, balkonu olan orman içinde ev olarak tanımlayan Yılmaz şu bilgiyi verdi: "Her odası merkezi sistem dışında hava alma imkanına sahip olan projedir. Biz de buna uygun olarak Çekmeköy'deki projemizde tadilata gittik ve projede yer alan 1400 daire sayısını önce 1100'e daha sonra ise 1050 konuta indirdik. Yüksekliğini de zemin+5 kat olarak kurguladık. Otoparklarımızı evlerimizin altına aldık. Ortada yer alan bölümü orman alanı yaptık. Ayrıca projemizdeki bahçeli ev sayımızı artırdık. Toplam daire sayısının yüzde 20'sini villa bahçe konseptiyle tasarladık. Tüm dairelerimizi balkonlu yaparak, projedeki evlerin yüzde 20'sini de teraslı ev olarak kurguladık." Yılmaz, evde çalışma döneminin başlamasıyla birlikte projelerinde yarım oda şeklinde çalışma odalarına da yer verdiklerini söyledi.

"Yüksek katlı bina dönemi kapandı"

Korona ile birlikte artık yüksek katlı bina döneminin kapandığını söyleyen Ziya Yılmaz, "Artık eskisi kadar fazla olmayacak. Çünkü New York’ta yüksek katlı sayısının fazla olması da salgının büyümesin de etken oldu. Buradaki bazı binalarda 30 kattan sonra camlar bile açılamıyordu. Ortak havalandırma yapan binalar vardı. Türkiye'de ise ayrıca deprem riski var. Bu nedenle sadece Maslak, Levent, Zincirlikuyu hattında yüksek bina olabilir. Diğerlerinde ise buna izin verilmemeli" dedi. Firma olarak 4 yıldan bu yana yatay projelere kaydıklarını ifade eden Yılmaz, "Gelecek diğer projelerimiz de az katlı. Pendik'te 200 daireli yatay proje yapıyoruz. Nişantaşı'nda hakkımız varken bile 10 kat olarak çıkıyoruz. Çeşme'de yine az katlı proje yapıyoruz" diye konuştu.

'Bu yıl konut satışları 2019'u geçer 

Konut kredi faizlerinin düşmesine bağlı olarak bazı firmaların konut fiyatını artırdığı yönündeki sorulara cevap veren Ziya Yılmaz, "Konut projelerinde 5-6 aydan bu yana hiç zam yapılmadı. Müteahhitler fiyat artırmadan ziyade elindeki ürünü satmaya çalışıyordu. Dolayısıyla istisnalar dışında genel anlamda bir fiyat artışı beklemiyorum" diye konuştu. Türkiye'de 1 milyonu bitmiş, 500 bin adedi de devam eden toplam 1.5 milyon konut stoğu bulunduğunu aktaran Yılmaz, "Eğer korona salgınında yeni bir sıçrama olmazsa 2020 yılında konut satışlarında geçen yılı geçebiliriz" açıklamasını yaptı. Böyle gitmesi halinde Türkiye'nin bu stoğu 2 yılda eritebileceğini aktaran Yılmaz, "Kredi verilirken birinci ve ikinci el konut satışının ayrışması da önemli. Hatta mümkünse deprem öncesinde yapılan konutların satışına kredi verilmemeli. Kullandırılacaksa da bir fark olmalı" dedi. İSTANBUL/ DÜNYA

  • BASINDA BİZ
  • 04.06.2020
  • HABERİ PAYLAŞ :
Dap Yapı WhatsApp Hattı