TR
ARALIK 2012

DENİZE SIFIR ARSA 1,3 MİLYAR LİRAYA DAP-AĞAOĞLU'NUN

POSTA / 26.12.2012

Emlak Konut GYO'nun Kartal'daki denize sıfır 60 dönümlük arsası için yaptığı ihalede en yüksek teklifi, 1 milyar 335 milyon liralık hasılat taahhüdü ile DAP Yapı-Ağaoglu ortaklığı verdi. Arsaya marina, otel, rezidans, AVM, okul ve hastane inşa edilecek.

İstanbul Anadolu Yakasının en kıymetli arsasını Ağaoğlu-DAP Yapı ortaklığı aldı. Kamu şirketi Emlak Konut GYO'nun Kartal'daki denize sıfır arsası için dün yaptığı hasılat paylaşımlı proje ihalesinde en yüksek teklifi, 1 milyar 335 milyon liralık hasılat taahhüdü ile DAP Yapı ile Ağaoğlu Grubu şirketi Eltes İnşaat ortaklığı verdi. Ortaklık, 1 milyar 255 milyon liralık hasılatın yüzde 40'ına denk düşen yaklaşık 542 milyon lirasını Emlak Konut GYO'ya bırakacak. Kartal arsası yaklaşık 60 dönüm. Ağaoğlu Grubu ve DAP Yapı projeyi yüzde 5ü'şer ortaklıkla yürütecek. Kartal ihalesine nitelikli konut projeleriyle bilinen 41 şirketten oluşan 19 ortaklık girmişti. Çekişmeli geçen ihaleyi aslen Trabzon Oflu olduğunu sık sık dile ge tiren Ali Ağaoğlu'nun Eltes İnşaat şirketi ile hemşerisi, Trabzon Sürmeneli Ziya Yılmaz'ın DAP Yapı şirketinin kurduğu ortaklık birinci sırada tamamladı.

İhalenin bitmesinden sonra Zaman'a konuşan DAP Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, teklif ettikleri hasılat rakamıyla Anadolu yakasının en pahalı arazi değerinin ortaya çıktığını söyledi. Ziya Yılmaz, " Son yılların en pahalı arazisini aldık. Birim bazında Anadolu yakasının en pahalı arazisi. Ama arazi çok güzel. Önünde marina yapılacak kıyısı var. Anadolu yakasında marina yapımına uygun denize sıfır başka arazi yok." dedi. Yılmaz'ın açıklamasına göre Kartal arsasının sahiline marina inşa edilecek. Ayrıca konut ve rezidanslar ile oteller ve alışveriş merkezi, ayrıca hastane ve okul da burada yer alacak. Ziya Yılmaz, " Uluslararası arenada ülkemizin gurur duyacağı bir projeyi burada hayata geçireceğiz." dedi. Arsada yapılacak Vip konut ve rezidansların metrekaresinin 10 bin lirayı aşması bekleniyor.

Ağaoğlu Şirketler Grubu Başkanı Ali Ağaoğlu ise Zaman'a yaptığı değerlendirmede, "DAP Yapı çok düzgün iş yapan, o bölgeyi iyi bilen bir şirket. Güzel bir işbirliği oldu, buradan sinerji doğar. Bu bölge bu projedeki ortağımız DAP Yapı’nın çok iyi bildiği bir bölge. İşi de o götürecek." dedi. 41 firma ve 19 konsorsiyumun katıldığı ihalede zorlu rakiplerinin arasından sıyrılarak en yüksek teklifi verdiklerini belirten Ağaoğlu, deniz kıyısında marina yapacaklarını kaydetti. Ağaoğlu, " Benim tarzım işimi doğru yapmak, sattığım kişiye de kazandırmak. Bu projede de bunu gerçekleştireceğiz. " diye konuştu.

Arsa üzerinde toplam 141 bin 896 metrekare inşaat alanı bulunuyor. Bunun 122 bin 271 metrekaresi konut ve hizmet alanı, 11 bin 614 metrekaresi Özel Sağlık Tesisi, 4 bin 501 metrekaresi Özel Eğitim Tesis Alanı ve 3 bin 509 metrekaresi ticaret alanı olarak yapılandırılacak.

  • BASINDA BİZ
  • 26.12.2012
  • HABERİ PAYLAŞ :
Dap Yapı WhatsApp Hattı