TR
HAZİRAN 2017

DEVLERİN ASLAN PAYI YARIŞI: RAKAM 1 MİLYAR TL’YE ÇIKTI

POSTA / 09.06.2017 Galatasaray’ın Riva arazisinin ihalesinde ilk oturum, kıran kırana bir rekabete sahne oldu. 10’un üzerindeki yükleniciden 9 teklif geldi. DAP Yapı, en düşük teklifi 10’a katlayarak 1 milyar TL ile ipi göğüsleyen firma oldu.

Galatasaray’ın 1 milyon metrekarelik Riva arazisi, Emlak Konut GYO öncülüğünde ihaleye çıkarıldı. Dün gerçekleşen ilk oturum kıran kırana rekabete sahne olurken, en yüksek teklifi veren firma ise DAP Yapı’nın sahibi olduğu Eltes İnşaat oldu. İhaleye 10’un üzerinde yükleniciden 9 teklif geldi, Eltes İnşaat 1 milyar TL’lik teklifiyle, en düşük teklif veren rakiplerini 10’a katladı. İkinci en yüksek teklif ise 400 milyon TL ile Fema İnşaat’tan geldi. İhalenin ikinci oturumunun 15 Haziran’da yapılması öngörülüyor. İkinci oturumda ilk 3 tur sözlü açık artırma, en son tur ise kapalı zarf usulüyle yapılacak.

2000 -2500 Bölüm
Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, ihaleye ilginin oldukça fazla olduğunu belirterek, “Yoğun da bir ilgi vardı. Riva Projesi 2 bin- 2 bin 500 bağımsız bölümün olacağı, en az 10 bin kişinin yaşayacağı ekolojik bir şehir olacak. İkinci oturumda rakamın 1 milyar TL’nin çok daha üzerine çıkacaktır” diye konuştu.

Bu Rakamlar Aldatmasın
Galatasaray Başkanı Dursun Özbek henüz arzulanan rakamlara ulaşılmadığını ancak ikinci oturumda rakamların çok çok yükseleceğine inandığını belirterek, “Bu rakamlar kimseyi aldatmasın” dedi. Özbek sözlerine şöyle devam etti: "Arsaların geliştirilmesi için genel kuruldan müsaade alırken, ’Nefesimizi kesen GS’nin borç yükü. Buradan elde edilecek rakamın mümkünse borçları sıfırlamasını planlıyoruz’ demiştik. Şimdiye kadar elimize 100 milyon dolar geçti. Borçlarımızın bir kısmını kapattık. Şu an için banka ve finans kuruluşlarına 173 milyon dolar borcumuz var. İkinci ihalede rakamın yükselmesiyle mümkünse bu borçların tamamının sıfırlanmasını istiyoruz”

Ekolojik Köy Olacak
Riva projesinin Emlak Konut’un vizyonu doğrultusunda bir EKO-KÖY (ekolojik köy) şeklinde hayata geçirilmesi planlanıyor. Toplamda 869 bin 522 metrekare konut alanına sahip olan arazide bunun yanında 206 bin 497 metrekarelik bir de özel orman alanı bulunuyor.

Projenin Başmimarı Cumhurbaşkanımız
Dursun Özbek, bu projenin başmimarının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olduğunu hatırlatarak, “Henüz Emlak Konut’la birlikteliğimiz yokken, Cumhurbaşkanımıza ricada bulundum, bu işi Emlak Konut’la birlikte yapmamızın faydası olacağını anlattım. Gerçekten de Emlak Konut’un projeyi prezente etmesiyle ihalenin ilk oturumu çok sevindirici oldu. Bu vesileyle Sayın Cumhurbaşkanımıza ve Emlak Konut’a çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Rakipler "İlk Oturumda Çok Yükselttin" Dedi
Eltes İnşaat’ın sahibi Ziya Yılmaz ise ihalenin hem Galatasaray’a hem de ülkeye hayırlı olabilecek bir rakamla sonuçlanmasını istediklerini söyledi. Kendisinin değil ama çocuklarının Galatasaraylı olduğunu ifade eden Yılmaz, ihaleye sundukları teklifin bazı rakiplerini 10’a katlaması konusunda ise, ’İlk oturumda rakamı fazla yükselttin’ diyen müteahhit arkadaşlar oldu. Ama biz her şeyin ederini bulması gerektiğine inanan bir şirketiz” dedi.

  • BASINDA BİZ
  • 09.06.2017
  • HABERİ PAYLAŞ :
Dap Yapı WhatsApp Hattı