TR
EKİM 2018

DOLAR KONUTUN YERİNİ ASLA TUTAMAZ

KARAR / 07.10.2018

Dap Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, uzun vadede gayrimenkulun verdiğini vatandaşa verecek başka bir yatırım enstrümanı olmadığını söyledi. Yılmaz"2002'de ilk projemde 27 bin liraya sattığım ev bugün milyon değerinde. 1.6 olan dolar ise 5-6 lira"ifadelerini kullandı.

DAP Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, gayrimenkul sektöründe yeterlilik şartlarının oluşturulmasının zamanının geldiğini söyledi. Türkiye'de 7,5 milyon konutun dönüşmesi gerektiğini, köyden kente 5 yılda 11 milyon kişinin göçeceğini hatırlatan Yılmaz, "Tam de bu potansiyel sebebiyle gayrimenkul sektöründe sermaye, teknik ve metrekare yeterlilik şartları artık oluşturulması gerekiyor. Sektörümüzde 25. kata çıkmamış insanların 500-1000 konutluk proje geliştirmemeleri gerekiyor. Mağduriyetlerin de önüne geçmek için yeterlilik şartları acilen düzenlenmeli. Ayrıca şu anda üretimde daralma var ama talepte yok. Bu sene satışta geçen seneyi yakalıyoruz. Bu önemli" dedi.

Türkiye'de kur dolayısıyla yabancının Türkiye'yi keşfettiğini, satış adedinde cumhuriyet tarihinin yabancıya satış rekorunun kırıldığını hatırlatan Yılmaz, "2017'de yabancıya 4,6 milyar dolarlık satış yapılmıştı. Rakam bu sene 5 milyarı geçer ancak 7 yılda 30 milyar dolar gibi bir rakamı yakalayabiliriz. Biz Dap olarak tüm projelerimizde çok hızlı satışlar yaptık, yerli yatırımcının ilgisi her zaman büyük oldu. Şimdi ise yabancıya satışa biraz daha ağırlık vereceğiz. Sürprizlere hazır olun, yurtdışında ofisler açabiliriz. Bunun için bir ekip oluşturuyoruz. Ayrıca 700 bin metrekare arazi stokumuz var. 2019'da bunları arz etmeye başlayacağız" ifadelerini kullandı.

Ziya Yılmaz, gayrimenkul mü dolar mı tartışmalarına da değindi. Uzun vadede gayrimenkulun en avantajlı yatırım olduğunu ilk projesi Şelale Evleri ile açıklayan Yılmaz, "Şelale Evlerinde zamanında 27 bin liraya sattığım evin değeri şimdi milyon liranın üzerinde. Dolar 2002de 1,6 idi, son aylarda 6 TL'leri konuşuyoruz. Gayrimenkulun verdiğini vatandaşa veren başka bir enstrüman yok. Ayrıca şu an maliyetlerdeki artışa rağmen, zam yapılmadı ve tarihin en uygun dönemim yaşıyoruz. Nitekim 1 yıl önce demirin fiyatı 1.500 liraydı şimdi 4 bin liralarda. Yüzde 40-50'leri bulan bir fiyat artışı kaçınılmaz. Yeni başlayacak orta halli projelerde metrekaresi 10 bin liralara alışmaya başlayacağız" diye konuştu.

2.5 YILDA 4 BİN 600 K0NUT TESLİMİ

Dap Holding olarak sadece üretim ve satışta değil teslimde de oldukça güçlü olduklarına vurgu yapan Yılmaz, "Son iki buçuk yılda 4.600 konut teslim ettik. Bu oldukça önemli bir organizasyon. Şimdi de seneye Teras Kule ve Validebağ'ın teslimlerine hazırlanıyoruz. Validebağ'ın satışında da Emlak Konut GYO kampanyasının etkisi ile yüzde 781 yakaladık. 3 aya kadar kabayı bitiririz. Teraskule'nin de incelerini yapıyoruz. Yüzde 80'e yakınını tamamladık. Satışta Validebağ'a benzer orandayız: Yüzde 78. Şu an projelerimizin inşaatlarında çok hızlı ilerliyoruz"dedi.

DAP İZMİR'İN YÜZDE 77'Sİ SATILDI

Ziya Yılmaz, Dap izmir'e talebin oldukça yüksek olduğunu dile getirerek, "2017 son çeyrekte başladık. Şu an temelleri atıyoruz. Seneye 8. ayda kabayı bitirmiş olacağız. Yüzde 77'sini sattık, izmir bizi çok mutlu etti. Orada araziler aldık ve şimdi onların da plan proje çalışmalarını yapıyoruz"ifadelerini kullandı. Yılmaz ayrıca İstMarina'nın tamamının satıldığını belirterek"Bu ayarda bir proje bir daha 10 yıl zor yapılır. Projemiz bitti ve teslimlerin yüzde 30'unu yaptık. Yüzde 951 tamamen dolu, yüzde 51 tarihi alan olduğu için iç dekorasyon tasarımları yapılıyor"diye konuştu.

  • BASINDA BİZ
  • 07.10.2018
  • HABERİ PAYLAŞ :
Dap Yapı WhatsApp Hattı