TR
MAYIS 2014

DÜNYANIN EN İYİSİNİ KARTAL'DA YAPACAK

MİLLİYET / 13.05.2014 DAP Yapı'nın merakla beklenen karma projesi İstanbul Marina satışa çıktı. Ziya Yılmaz, İstanbul Marina projesinin içinde bulundurduğu alanlar bakımından dünyanın en iyi karma yaşam projesi olacağını ifade etti.

DAP Yapı'nın uzun süredir merakla beklenen projesi İstanbul Marina satışa çıktı. Firmanın, TOKİ iştiraki Emlak Konut GYO ile hayata geçireceği projenin, dünya çapında ses getirmesi bekleniyor.

Dünyanın sayılı projelerinden biri olarak ön plana çıkan İstanbul Marina, rezidans ve ofis bloğu ile ticari alanlardan oluşuyor. Önünde mega yat marina alanı bulunan, içinden hızlı tren geçen İstanbul Marina'da, 258 adet bağımsız birimden oluşan yarısı açık yarısı kapalı alışveriş merkezi, otel, özel okul, özel hastane, restoranlar, park ve dini tesis alanları yer alıyor.

Projeyle Kartal'ın yükselişe geçeceğini belirten DAP Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, İstanbul'un en güzel arazisinde inşa edilecek İstanbul Marina'nın Türkiye'yi uluslararası arenada temsil edecek bir eser olacağını söyledi.

İstanbul Marina projesinin içinde bulundurduğu alanlar bakımından dünyanın en iyi karma yaşam projesi olacağını ifade eden Ziya Yılmaz, "Dünyadaki birçok projeye baktık, aynı anda bu özelliklerin bunların hiçbirisine sahip olmadığını gördük" dedi.

Gece Gündüz Çalıştık
Sahile 500 metre cephesi bulunan projede deniz manzaralı açık AVM'nin de bulunacağını, Anadolu'dan kalkan trenlerin İstanbul'a buradan giriş yapacağını belirten Yılmaz, "Hastane, okul, 90 bin metrekare AVM, ibadethane ve hızlı trenin içinden geçtiği başka bir proje yok. 1.5 yıldır gece gündüz bu proje için çalıştık. Projeye deniz uçağı bile inebilecek. Boğazın Anadolu yakasını taçlandıracak proje dünyanın birçok yerinden ilgi görecek" diye konuştu.

Yılmaz, kentsel dönüşüm kapsamında olan Kartal'ın sahil şeridinin yapılan düzenlemelerle Levent-Maslak hattı gibi olacağını söyledi.

5 Milyon Liralık Evi Kendisi Satın Alacak
İstanbul Marina projesinde 5 rezidans ve ofis bloğu ile ticari alanlar bulunacak. Önünde yat marina alanı olacak projenin içinden hızlı tren geçecek. İstanbul Marina'da genişlikleri 34 ile 720 metrekare arasında değişen 1+0 ile 5+1'e kadar 1463 konut bulunuyor. Fiyatların 260 bin ile 5 milyon lira arasında değiştiğini belrten Ziya Yılmaz, değeri 5 milyon lira olan 720 metrekarelik dairelerin birisini kendisinin alacağını ifade etti.

Bu Yıl Ciro Hedefini Yüzde 25 Geçeriz
Projedeki konutların metrekare fiyatlarının 4.900 liradan başladığını belirten Ziya Yılmaz, hasılata yönelik verdikleri fiyattan en az yüzde 20-25 daha fazla ciro gerçekleştireceklerini belirtti. Satıştaki konutlar için yüzde 25 peşin aldıklarını, geri kalanını ise banka kredisine yönlendirdiklerini anlatan Yılmaz, 24 aya varan ödeme planı yaptıklarını kaydetti.

Murat Kurum ise projeden yıl sonuna kadar 500 milyon liranın üzerinde gelir elde edeceklerinin açıkça görüldüğünü belirterek, "Bu lansmandan gelecek satışlar yıllık bazda 2014 yılı hedeflerimizi tutturmaya yansıyacak. İhalede 534 milyon lira gelir taahhüt edildi. Bunun üzerine çıkmayı hedefliyoruz" dedi.

En Yüksek Kule 146 Metre Olacak
Projedeki kulelerin en yükseğinin 146 metre olacağını belirten Murat Kurum, planların İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından alınan yükseklik kararları çerçevesinde yapıldığını ifade ederek, "Siluetle alakalı olarak yükseklik kararlarına uyuyoruz. Kamu iştiraki olmamız nedeniyle projelerde 'Emsal kullanalım daha çok para kazanalım' düşüncesinden daha çok, sektöre yön verelim anlayışı içerisindeyiz" dedi.

Yeni Bir Merkez Oluşturuyoruz
Lansman toplantısına katılan Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum ise bulunduğu bölge bakımından projenin ihalesinin çok ilgi gördüğünü ifade ederek, ihalede 1.3 milyar lira satış toplam değeri ve 534 milyon lira şirket payı gelirinin teklif edildiğini hatırlattı.

Projenin dünyanın en iyi projeleri arasında bulunacağını ve bölge için bir merkez oluşturduklarını ifade eden Murat Kurum, şunları söyledi: "Sahil bandında yapılması planlanan bir marina alanı da bulunuyor. Kartal Maltepe bölgesinin Anadolu yakasının bir merkezi olacağını düşünüyoruz. İstanbul Marina proje dahilinde Kartal bölgesinde 30 milyon liralık bir kavşak yapılacak. Hastane, okul, cami ve yeşil alan olacak. Tarihi yapılar tekrar inşa edilerek halkın kullanımına sunulacak."

Dubaili Yatırımcıya 10 Daire Sattı
Ön satış döneminde yurtdışı satışlarının da hızlı gittiğini belirten Ziya Yılmaz, "Dubaili değerli bir dostumuz projemizden 10 tane daire aldı. Başka bir ülkeden 17 tane daire ayırtan yabancı bir yatırımcı var. Bunlar genelde Avrupa'daki projelere yatırım yapan insanlar. Onları çekmek bize gurur veriyor" dedi.
 
  • BASINDA BİZ
  • 13.05.2014
  • HABERİ PAYLAŞ :
Dap Yapı WhatsApp Hattı