TR
NİSAN 2015

ELTES'İ ALDI İSTMARİNA'NIN TAMAMINA SAHİP OLDU

POSTA / 30.04.2015 Eltes'i Aldı İstMarina'nın Tamamına Sahip Oldu?

DAP Yapı İstMarina projesini birlikte yürüttüğü Ağaoğlu Şirketler Grubu bünyesindeki Eltes İnşaat Tesisat Sanayi ve Ticaret A.Ş’ni satın aldı. Şirket böylece İstMarina'nın yüzde 100'ünün sahibi oldu.

Ağaoğlu'nun Şirketi
DAP Yapı, Ağaoğlu Şirketler Grubu bünyesinde yer alan Eltes İnşaat Tesisat Sanayi ve Ticaret A.Ş'yi satın aldı. DAP Yapı, Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı'nın Kartal'daki denize sıfır 60 dönümlük arsası için Aralık 2012'de yaptığı ihale sonucunda Eltes ile başladığı ortaklığı satın alma ile sonuçlandırdı. DAP Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz satın almaya ilişkin yaptığı değerlendirmede, "DAP Yapı olarak ilk proje ortaklığımızdı. Eltes, ihalede yeterlilik oranı için bulunuyordu. Neticede sorumluluk bizdeydi ve başından bu yana süreci biz yönettik" dedi.

35 Yıldır Sektörde
Toplu konutlar, ticaret ve iş merkezleri, tatil köyleri ve oteller yapımında uzman Eltes İnşaat, Ağaoğlu tarafından 2006 yılında Alke ve Ataç gruplarından devralındı. İnşaat sektöründe yaklaşık 35 yıldır faaliyet gösteren Eltes'in, toplu konutlar, ticaret ve iş merkezleri, tatil köyleri ve oteller yapımında uzmanlığı bulunuyor. 500 bin metrekarenin üzerinde inşaat alanı imalatı gerçekleştiren Eltes İnşaat, 3 binin üzerinde konut ve ofis imal etti. Eltes İnşaat’ın gerçekleştirdiği projeler arasında, Ümraniye'de Eltes Güneşi ve Eltes Gold, Ataşehir'de 285 dönümlük arazi üzerinde yaklaşık 3 bin konut ve Ağaoğlu'nun Ümraniye'deki business oteli bulunuyor.

Neler Olmuştu?
Aralık 2012'de yapılan ihaleyi 1 milyar 335 milyon liralık hasılat taahhüdü ile en yüksek teklifi veren DAP Yapı-Eltes ortaklığı ihaleyi kazanmıştı. İstMarina projesi için el sıkışan Ağaoğlu ve DAP Yapı'nın ihale için başlayan ortaklık yapısı kısa süre sonra değişmişti. Daha önce geliştirdiği "My" konseptli projeleriyle tanınan ve Kartal'daki projede yüzde 51 hak sahibi olan Ağaoğlu şirketlerinden Eltes İnşaat’ın payı yüzde 0.50'ye düşmüş, DAP Yapı'nın payı yüzde 99.50'ye çıkmıştı.
 
  • BASINDA BİZ
  • 30.04.2015
  • HABERİ PAYLAŞ :
Dap Yapı WhatsApp Hattı