TR
TEMMUZ 2014

FAİZ YATIRIMA ENGEL

YENİ ŞAFAK / 08.07.2014 DAP Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, İstanbul'da Taksim, Çağlayan, Kartal ve Maltepe'de hayata geçirilecek rezidans ve home ofis projelerine toplam 3 milyar liralık yatırım yapacaklarını ancak faizlerin sektörün en önemli sorunu olduğu söyledi. Yılmaz, "Kredi faizlerinin değişkenliği alıcıyı yoruyor. Faizlerdeki düşüşler konut alımını canlandırıyor' dedi.

DAP Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, Taksim, Çağlayan, Kartal ve Maltepe'de hayata geçirilecek rezidans ve home ofis projelerine yaklaşık 3 milyar lira yatırım yapacaklarını açıkladı. Yılmaz, sektörün en önemli sorunu olarak faizleri göstererek, yeni projelerini ve inşaat sektörünü Yeni Şafak'a değerlendirdi.

SEKTÖRÜN EN ÖNEMLİ SORUNU
Sektörün en büyük sıkıntısı nedir?

Konut kredisinin, konut alımının en büyük destekçisi olduğu muhakkaktır. Kredi faizlerinin değişkenliği alıcıyı yoruyor. Faizlerdeki düşüşler konut alımını canlandınyor. Türkiye ekonomisi büyüyor ve inşaat sektörü de bu büyümenin lokomotifidir diyorsak, kredi faizlerinin düşmesiyle tetiklenen sektörümüzün korunup kollanması gerektiğini düşünüyoruz. Arsa, konut üretimin en önemli maliyet kalemini oluşturuyor. Maalesef şehir içinde arsa bulmak imkansızlaştı. Mevcut arsalara da çok yüksek bedeller isteniyor. İmari ve hukuki problemler vakit kaybettirir. Ağır işleyen bürokrasi, kentsel sorunlar, yüksek arsa maliyetleri, vergi yükleri derken onlarca sornnla uğraşmak motivasyonu bozabilir. Her şeyi önceden hesaplanmış ve planlanmış arsalarda üretilecek konutlarda yaşasın istiyorsak arsa üretimini önemsemeliyiz.

Peki bundan sonra yapılması gerekenler ne sizce?
Yatırımların durmaması gerek. Kentsel dönüşüm projeleri sektörde yeni alanlar açtı. Kentsel dönüşüm planlı yapılır ve 10 yıl içinde hızlı bir şekilde ilerlerse ciddi bir ivme kazanırız. Yabancıya mülk satışı ile ilgili gerçekleşen düzenlemeler sektörde satışların ve istihdamın artmasını sağlayacak. Ülkemizin içinde ve dışında gelişen olumsuzluklardan ekonomimizin etkilenmemesi adına hepimiz üstümüze düşeni yapmalıyız.

Yabancıların sektöre katkısı nedir sizce?
Yabancıya oturma izninin verilmesi olumlu bir adımdı ancak 1 yıllık süre yetersiz kalacak. Bir yabancının başka bir ülkeye taşınıp yerleşmesi, orada yaşamaya başlaması ve alışması için daha uzun zaman gerekir. Yine de, yabana yatırımı ülkemize çekmek anlamında doğru bir adımdır, o

KARTAL VE MALTEPE'YE 20 KULE
Hangi projeler sırada peki?

Yatırım olarak E-5'in altından Beykoz'a, oradan Sarıyer, Şişli, Bomonti, Kağıthane'ye doğru geniş bir alanla ilgileniyor ve merkezi konumlarda arazi geliştiriyoruz. 2014'te genellikle karma konseptte projeler üreteceğiz. Bazıları rezidans ve home ofisler izleyecek. Ofis projelerimizi çoğaltacağız. 3 adet ofis projesi Çağlayan'da, 1 adet rezidans Maltepe'de, 1 adet rezidans Kartal E-5 üzerinde, 1 adet rezidans Taksim'de yapacağız.

Yatırım hedefleriniz neler?
90'lı yıllardan bu yana sektördeyiz. Ürettiğimiz projelerde binlerce insan yaşıyor. Maltepe-Dragos sahilinde konumlanan projelerimiz Türkiye'de inşaat sektörünün bir nevi gelişim sembolüdür. Bir süredir projelerimizi eski fabrika alanlarından geliştirdiğimiz araziler üzerine inşa ediyoruz. Bir anlamda, dönüşüm projeleri gerçekleştiriyor, üzerlerine üstün özellikler taşıyan binalar koyuyoruz.
 
  • BASINDA BİZ
  • 08.07.2014
  • HABERİ PAYLAŞ :
Dap Yapı WhatsApp Hattı