TR
ŞUBAT 2014

FAİZLER NORMALE DÖNER

BURSA HABER / 02.02.2014 DAP Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz da Merkez Bankası'nın konut kredisi faizlerini geçici olarak etkileyeceğini belirterek, piyasadaki gelişmelerin Türkiye'de meydana gelen son olaylar ve seçim takviminden kaynaklandığını kaydetti. Yılmaz, konut kredisi faizlerinin yerel seçimlerin ardından normal seyrine ineceğini ifade ederek, "Konut faizleri çok önemli. Faizlerin yüksek olması sektörü olumsuz etkiler. Faizlerin yüzde 1'in altında olması lazım ki piyasaya hareketlilik getirsin. Ben faizlerin şu anki seviyede kalacağına inanmıyorum" dedi.

Türkiye'deki ortamın yabancılar açısından avantajlı olduğunu ve piyasada fırsatların bulunduğunu vurgulayan Yılmaz, "Konutlar eski fiyatlardan satılıyor, bahar aylarına kadar da bir artış olacağını da zannetmiyorum. Ama dolara göre bizim mallarımız yüzde 25 ucuzladı, yüzde 25 daha fakirleştik. Bunun için yabancıların alımı için ortam şu anda çok uygun" diye konuştu.

Yılmaz, 2008'deki küresel krizden çok fazla etkilenilmediğine dikkati çekerek, bugünkü olayların da geçici bir süreç olduğunu düşündüğünü ve ileride dönüp bakıldığında çok fazla da hatırlanmayacağını söyledi. Küresel krizde sektörü iç dinamiklerin ayakta tuttuğunu anlatan Yılmaz, "Dolar ve avronun bizim sektörü çok olumsuz etkileyeceğine inanmıyorum, çünkü şu anda Mart ayına kadar durağan dönemimizi yaşıyoruz. 3 ay sonra olaylar durulduğu takdirde sektör açısından kayıp olduğunu düşünmüyorum" dedi.
 
  • BASINDA BİZ
  • 02.02.2014
  • HABERİ PAYLAŞ :
Dap Yapı WhatsApp Hattı