TR
ARALIK 2017

GAYRİMENKUL SEKTÖRÜ DE YETERLİLİK KRİTERLERİ İSTİYOR

AKŞAM / 06.12.2017

DAP Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, “Üreticiler için bir düzenleme getirilmedi. Sektöre girecek olan firmalara sermaye yeterliliği, iş bitirme yeterliliği ve teknik yeterlilik kriterleri getirilmeli” açıklamasını yaptı.

Gayrimenkul sektöründe faaliyet gösteren markalı konut üreticileri, sektörde ’yeterlilik’ düzenlemeleri talep ediyor. Avrupa’nın tamamında 20-30 bin inşaat şirketi bulunurken, Türkiye’de inşaat şirketi sayısının 300 bin, sadece İstanbul’da ise 47 bin civarında olduğunu söyleyen DAP Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, “Son dönemde ev satan emlakçılar için bile düzenleme yapılırken, üreticiler için bir düzenleme getirilmedi” dedi.

Düzenleme Yapılması Şart
TOKİ, Emlak Konut gibi kamu kuruluşlarının ihalelerinde şirketlerin şartnamelere göre hareket ettiğini ancak özel sektörde böyle bir düzenleme olmadığını ifade eden Yılmaz, “Sektöre çok fazla giriş-çıkış var. Kalıcı olmak isteyen inşaat işine girsin. Sektörü bilmeyen, sadece bir iş yapmak için girenler arz-talebi bozduğu gibi sektörün dinamiklerini de bozuyor. 15 yıl öncesinin fiyatlarıyla satış yapanlar var. Sektöre girecek firmalara sermaye yeterliliği, iş bitirme yeterliliği ve teknik yeterlilik kriterleri getirilmeli” dedi. Fikirtepe, Bağdat Caddesi gibi örnekler verip, Türkiye’nin kentsel dönüşümde başarılı olamadığını söyleyen Ziya Yılmaz, “Türkiye’de 7.5 milyon konutun dönüştürülmesi hedefi var. Eğer bu kadar konut dönüşecekse bu yasal düzenlemeler mutlaka yapılmalı. Yapılmadığı takdirde çok yol kazasına uğrarız” diye konuştu.

İstanbul’a 3 Proje Daha
2018 planlarını da açıklayan Yılmaz, “İstanbul dışındaki ilk yatırımımızı İzmir’de yaptık. Çeşme’de çok lüks bir proje daha geliştireceğiz. İzmir’de önümüzdeki süreçte milyar TL’lik üç proje hedefliyoruz. Çeşme, Maslak, Beykoz ve Pendik’te de yeni projelerimizin çalışmaları sürüyor” dedi.

Teslim Başladı, 40 Daire Kaldı
İstanbul Kartal’daki İstMarina projelerinde daire teslimlerine başladıklarını anlatan Ziya Yılmaz , şunları söyledi: “Teslimler için daire sahiplerini arıyor ve günde 100 kişiye randevu veriyoruz. İhale sürecinden bugüne kadar inanılmaz bir çalışmaya imza atıldı. Lansmandan bu yana topraktan satın alınan bazı ünitelerde yüzde 250’yi bulan primlere ulaşıldı. 1611 daireden sadece 40 dairemiz kaldı. Altyapısına 45 milyon TL yatırdığımız bir proje oldu. İstMarina AVM’de sona yaklaştık.”

2017 Yılını 1.1 Milyar Lira Ciroyla Kapatacak
2017’de Validebağ Korusu’nun yanında inşa ettikleri Validebağ Konakları ve İstanbul dışındaki ilk projeleri DAP İzmir’i satışa çıkardıklarını hatırlatan Yılmaz, “Çadır kampanyalarıyla rekor rakamlara ulaştık. Ciromuz yılın 11’inci ayında 1 milyar 20 milyon lira oldu. Yılı 1.1 milyar lira ciro ile tamamlayacağız. 11 ayda toplam 918 konut sattık, satılan konutların ortalama metrekare fiyatı 12 bin lira oldu. Validebağ’da 593 milyon liralık satış yaptık. DAP İzmir’de 707 dairenin 411’ini sattık” dedi.

  • BASINDA BİZ
  • 06.12.2017
  • HABERİ PAYLAŞ :
Dap Yapı WhatsApp Hattı