TR
ARALIK 2013

GAYRİMENKUL YATIRIMCI İÇİN GÜVENLİ BİR LİMAN OLACAK

POSTA / 28.12.2013

DAP Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, kentsel dönüşüm ve yabancıya mülk satışının gayrimenkul sektörü için önemli bir şans olduğunu belirterek, parasını gayrimenkule yönlendiren yatırımcıların da kısa sürede çok iyi gelirler elde edebileceğini söyledi.

DAP Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, kentsel dönüşüm projelerinin inşaat sektöründe yeni alanlar açtığını belirterek, kentsel dönüşümün planlı bir şekilde yapılması ve 10 yıl içinde hızlı bir şekilde ilerlemesi durumunda sektöre ciddi bir ivme kazandıracağını söyledi.

Yabancıya yapılacak mülk satışıyla ilgili gerçekleşen düzenlemelerin de sektörde satışların ve istihdamın artmasını sağlayacağını vurgulayan, Ziya Yılmaz, "Türkiye, en hızlı büyüyen ülkelerin başında geliyor. Küresel krizin devam ettiği süreçte Türkiye'nin bu denli büyümesinde inşaat sektöründeki yatırımlar ve talep önemli rol oynadı. Global ölçekteki yavaşlamaya rağmen Türkiye ekonomisinin büyümeyi sürdürmesi dikkatleri ülkemize çekiyor" dedi.

Kredi notunun yükselmesi, genç nüfus ve 11 bin dolara yakın milli gelirin yatırımcı nezdinde potansiyel anlamına geldiğine dikkat çeken Ziya Yılmaz, "Göstergeler, Türkiye'nin geleceğin yatırım ülkesi olduğunu işaret ederken, 2023 vizyonunda ülkemizin bambaşka bir noktaya ulaşacağına kesin gözüyle bakılıyor" diye konuştu.

İzin Kısa Geldi

Yabancıya oturum izninin verilmesi olumlu bir adım olduğunu ancak 1 yıllık oturma izninin yetersiz kaldığını dile getiren Yılmaz, şunları söyledi: "Bir yabancının başka bir ülkeye taşınıp yerleşmesi, orada yaşamaya başlaması ve alışması için daha uzun zaman gerekir. Yine de, yabancı yatırımı ülkemize çekmek anlamında doğru bir adımdır. Ülkemize gelen her turist, gönüllü bir turizm elçisi olduğu gibi, ekonomik anlamda kazanç vaat eden bir kaynaktır; ülkeye de döviz kazandırır. Batılıların 'kazan-kazan' dedikleri meşhur formül işlemeye başlar." Ziya Yılmaz, gayrimenkulün güncelliğini asla yitirmeyen ve diğer yatırım araçlarına göre karlılığı kanıtlanmış bir ürün olduğunu belirterek, dövizin ani iniş ve çıkışlarından ürken, aynı dönemde banka faizlerinde de aradığını bulamayan insanların genellikle gayrimenkule yöneldiğini söyledi.

Yatırımcı İçin Fırsat

Ziya Yılmaz, parasını banka faizi yerine gayrimenkule yönlendiren bir yatırımcının üç-dört misli fazla getiri elde etme şansına sahip olduğunu vurgulayarak, "DAP Yapı projelerinde gayrimenkul alımı, rekor prim oranıyla kazançlı yatırıma dönüşüyor. Projelerimiz üzerinden son bir yılın değerlendirmesini yaparsak; başlangıç rakamlarıyla bugünkü fiyatları karşılaştırdığımızda, projelerimizden mülk edinmenin kazancının, diğer yatırım araçlarını geride bıraktığını net görebiliyoruz" dedi.

Konut fiyatlarının, ekonomik koşullar paralelinde pek çok değişkene bağlı olarak belirlendiğini vurgulayan Yılmaz, şunları kaydetti: "Örneğin, inşaat malzemelerine gelen zamlar yüzünden maliyetlerde belli bir artış yaşıyoruz. Demire ve çimentoya yapılan zamları ya da arsa fiyatlarındaki yükselişleri sineye çekip alıcıya yansıtmamaya çalışıyoruz. Zaman zaman kendi içimizde çözümler geliştirerek alımı teşvik eden uygulamalara yöneliyoruz. Başka bir deyişle kendi kredilendirme sistemimizle, kendi öz kaynaklarımızı devreye sokuyoruz.

Karma Proje Hedefliyor

Ziya Yılmaz, önümüzdeki süreçte Kartal'da, Emlak GYO çatısı altında güçlü, benzersiz bir projeye imza atacaklarını açıkladı. Yılmaz, bunun İstanbul'un denize sıfır ve farklı özellikleriyle tek gayrimenkul projesi olma özelliği taşıdığını dile getiren Yılmaz, "İçinde okul, AVM, hastane, rezidans, ofis ve cami gibi birçok farklı unsur yer alacak. Önünde marina bulunan, içinden hızlı tren geçen ilk karma proje olacak.

İstanbul'un en güzel arazisinde ülkemizi ulusal arenada temsil edecek bir eser inşa edeceğiz" dedi. 2014 yılında 7 yeni projeye başlayacaklarını söyleyen Yılmaz, "Genellikle karma konseptte projeler üreteceğiz. Bazıları rezidans ve home offıce olacak. Ofis projelerimizi çoğaltacağız. Avrupa yakasında Taksim ve Çağlayan'da ve Asya yakasında ise Kartal-Maltepe bölgesinde hayata geçirilecek olan projelerin toplam hacmi ise 3 milyar TL'yi bulacak" diye konuştu.

  • BASINDA BİZ
  • 28.12.2013
  • HABERİ PAYLAŞ :
Dap Yapı WhatsApp Hattı