TR
ARALIK 2018

HEDEF YILDA 300 BİN KONUTU DÖNÜŞTÜRMEK

SABAH / 21.12.2018

SABAH'ın 6'ncısını düzenlediği 'Akıllı Şehirler ve Kentsel Dönüşüm Kurultayı' Ankara'da yapıldı. Dönüşüme 5 yılda 8.5 milyarlık kaynak aktardıklarını belirten Bakan Murat Kurump "Hedefimiz yılda 300 bin konutu dönüştürmek" dedi

Sabah gazetesinin düzenlediği 'Kentsel Dönüşüm ve Akıllı Şehirler Kurultayı'nın 6'ncısı Ankara'da yapıldı. Ankara Ticaret Odası (ATO) Meclis salonunda düzenlenen kurultayda Türkiye'deki kentsel dönüşüm ve bu konuda atılacak adımlar masaya yatırıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, bakanlık olarak yılda 300 bin konutu dönüştürmeyi hedeflediklerini belirterek, "Gecekondu yerine 30 katlı bina istemiyoruz, buna da müsaade etmeyeceğiz" diye konuştu.

Bakan Murat Kurum, bakanlık olarak SABAH'ın düzenlediği kurultaylardan alınacak verilerle kentsel dönüşüme örnek projeler katmak arzusunda olduklarını ifade etti. Bakan Kurum, "İstatistik vermek istiyorum. 2017'de BM raporunda dünya nüfusu 1 milyar artarak 7.6 milyar seviyesine gelmiş. 2050 yılında dünya genelinde 10 milyar nüfus bekliyoruz. Türkiye'de yıllık yüzde 1.5 artış var. Bu nüfusun yaklaşık yüzde 88'i şehirlerimizde yaşıyor. Konut adedi 19.5 milyon. Dolayısıyla inşaat sektörümüz ülkemizde ve diğer ülkelerde lokomotif olmaya devam edecek. Sanayi mi inşaat mı tartışmasını yapmıyoruz. İki olguyu da birbirinden ayırmaya gerek olmadığını düşüyorum. Gelişen ülkelerde her ikisi de önemli" şeklinde konuştu.

5 YILDA 662 BİN EV DÖNÜŞTÜ

2012'de başlayan kentsel dönüşüm hamlesiyle bugüne kadar 662 bin bağımsız bölümün dönüşüm kapsamına alındığını belirten Bakan Kurum, "Bugüne kadar bakanlık olarak kentsel dönüşüm projelerinde başta kredi desteği olmak üzere 8.5 milyar TL kaynak aktarıldı. Gelecek 20 yılda 6.7 milyon bağımsız bölümün dönüşmesi gerekiyor" dedi.

Bakan Kurum, gecekondu yerine 30 katlı bina yapılmasına müsaade etmeyeceklerini söyledi. Bakan Kurum, şöyle konuştu: "Vatandaşın içerisinde olduğu değer esaslı projeler yapılacak. Asıl olan depremden vatandaşımızın en az zararı görmesidir. Çökük, metruk ve afet riski görülen alanların dönüşümü çok önemli. En son Erzurum'a gittik. Çok kadim bir şehir. Şehir meydan düzenlemesi yapacağız hem de tarihimizi gün yüzüne çıkarıp gelecek nesillerimize aktarma fırsatımız olacak. Bizim tarihimiz bin yıla dayanıyor. Ecdadın bize bıraktığı eserleri ortaya çıkarıyoruz ve buna devam edeceğiz. Tarihi kentlerimizi ortaya çıkaracak projeler ortaya koyacağız."

İSTANBUL HIZLANACAK

İstanbul'da dönüşümde çok büyük yol katettiklerine dikkat çeken Bakan Kurum, şu bilgileri verdi: "Gaziosmanpaşa'da dönüşüm projelerimiz var. Bakanlık olarak bin 500, 2 bin konutun dönüşümüne gireceğiz. Üsküdar'da yine bir projemiz var. Rezerv olarak 3. havalimanının yanında 7 bin bölüm üreteceğiz. Enerjiyi ve zamanı verimli kullanmak adına havalimanı yanında projelerimiz olacak. Böylece İstanbul'da bu tip projelerle kentsel dönüşüme hız vereceğiz. Akıllı şehirleri unutmamamız gerekiyor. Biz gelişmekte olan bir ülkeyiz. 2. yüz günlük eylem planlarımızı uyguluyoruz."

  • BASINDA BİZ
  • 21.12.2018
  • HABERİ PAYLAŞ :
Dap Yapı WhatsApp Hattı