TR
EYLÜL 2018

İKİ ÖNEMLİ KARAR

DÜNYA / 20.09.2018

Bankaların ticari borçlularla yapacakları yeniden yapılanma protokolü yürürlüğe girdi. Konutta ise yabancılara satışta 1 milyon dolar olan vatandaşlık hakkı limiti aşağı çekildi.

Yüksek kur ve yüksek faiz nedeniyle daralan piyasalara nefes aldıracak iki önemli karar bankacılık ve konut sektöründen geldi. Türkiye Bankalar Birliğ internet sitesinde "Finansal Yeniden Yapılandırma Çerçeve Anlaşması, 19 Eylül itibarıyla imzalanmış ve uygulamaya girmiştir" açıklaması yapıldı. Gayrimenkulde de sektörün uzun zamandır talep ettiği yabancıya satışta vatandaşlık hakkı limitinde değişikliğe gidildi. Artık Türkiye'den 250 bin dolarlık ev alan yabancı, vatandaşlık hakkı kazanacak. Bu kararla özellikle orta gelirli yabancıların Türkiye'ye yöneleceği öngörülüyor.

100 MİLYON LİRANIN ÜSTÜNDE BORCU OLANA YAPILANDIRMA

Türkiye Bankalar Birliği (TBB), bankaların ticari borçlularla yapacakları yeniden yapılandırma sözleşmelerinde uyulacak prensipleri düzenleyen bir protokol hazırladı. TBB'nin internet sitesinde yer alan açıklamada, "Finansal Yeniden Yapılandırma Çerçeve Anlaşması, toplam kredilerdeki payı yaklaşık yüzde 90 olan banka ve diğer finansal kuruluş tarafından 19 Eylül itibarıyla imzalanmış ve uygulamaya girmiştir" denildi. Protokol, bankasınabaşvuru tarihi itibariyle Alacaklı Kuruluşlar'a olan anapara (nakit+gayrinakit) borç toplamı 100 milyon liradan büyük olan borçluları kapsıyor.

250 BİN DOLARLIK EV ALAN YABANCIYA VATANDAŞLIK

Türkiye'den ev alan yabancıya vatandaşlık hakkı 1 milyon dolardan 250 bin dolara indirildi. Sektörün uzun zamandır düşürülmesini talep ettiği uygulama dün Resmi Gazete'de yayınlanarak uygulamaya girdi. 1 müyon doların yüksek olması nedeniyle sektör firmaları bu rakamın 300 bin dolar seviyesine çekilmesi gerektiğine dikkat çekmişlerdi. Dün açıklanan karar sektörü sevindirdi. Bu arada ağustos rakamlarına göre konut satışları yüzde 12.5 oranında azalarak 105 bin 154 rakamına geriledi. Düzenleme üe yabancıya satışın yüzde 50 artışla yıl sonunda 8 milyar doları bulması bekleniyor.

  • BASINDA BİZ
  • 20.09.2018
  • HABERİ PAYLAŞ :
Dap Yapı WhatsApp Hattı