TR
MAYIS 2014

İKİ YIL BEKLETTİĞİ İSTANBUL MARİNA'YI SATIŞA ÇIKARDI

ZAMAN / 13.05.2014 DAP Yapı’nın Aralık 2012'de ihalesini kazandığı İstanbul Marina, uzun süren hazırlıkların ardından dün satışa çıktı. İçinden hızlı tren geçecek olan, marinası ve helikopter pisti bulunan İstanbul Marina, 64 bin metrekare alanda inşa edilecek. Bin 463 konut ve 258 ticari alan inşa edilecek projeye yabancı yatırımcıların da ilgi gösterdiğini söyleyen DAP Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, Türkiye lansmanından sonra Dubai, Suudi Arabistan ve Katar'da da tanıtım yapacaklarını açıkladı.

"Tüm konutları satmış olsak da Türkiye'yi tanıtmak için o lansmanlan yapacağız." diyen Yılmaz, projede; AVM, özel okul, özel hastane, otel, mega yat projesi, cami ve yeşil alan da bulunacağını kaydetti. İlk kez bir kamu şirketi ile ortaklığa giderek proje geliştirdikleri bilgisini veren Ziya Yılmaz, tasarım için yurtiçi ve yurtdışı mimarlık ofisleri ile çalıştıklarını aktardı. Proje ile 7-8 yıl içinde Kartal'ın değeri katlanacağını savunan Yılmaz, "Bir Büyükdere caddesi de burada olacak, Kartal-Maltepe hattı Zincirlikuyu-Levent-Maslak hattı gibi olacak' dedi.

Kartal'a kentsel dönüşüm çerçevesinde 35 bin konut yapılacak. Bu inşası tamamlandığında bölgeye 120 bine yakın yeni nüfusun geleceğine işaret. Bu sebeple İstanbul Marina'nın kısa vadede yüzde 100 değerleneceğini savunan Yılmaz, projenin inşaat sektörü için de itici güç olacağını savundu. İhaleden sonra neden uzun süre beklendiği ile ilgili bir soruya, "Üzerinde çok çalıştık, yurtdışındaki projeleri inceledik." yanıtını veren Yılmaz, projeden 1 milyar 335 milyon lira söyledi.

Projenin sahile 500 metre bandı bulunuyor. Bu sebeple proje üzerinde 1 buçuk yıl çalıştıklarını belirten Yılmaz, fiyatı da 25 bin kişi ile anket çalışması yaparak belirlediklerini kaydetti. Buna göre metrekare fiyatlarının 4 bin 900 liradan başlayacağı projede konut fiyatları 260 bin lira ile 5 milyon lira arasında değişecek. Ödeme koşulları ise yüzde 25 peşin, geri kalan banka kredisi şeklinde olacak. 30 milyon liralık kavşak ve yol düzenlemesi de yapılacak olan projeden şu ana kadar bir Suudi işadamı 10 daire satın aldı. Bir yabancı girişimci ise önceki gün 17 daire satın almak için talepte bulundu.

Projeyi üç yıl sonra teslim edecek DAP Yapı, bugüne kadar 3 milyar 400 milyon liralık proje geliştirdi. Şu sıralarda ise sadece Çağlayan’da 950 ofis inşa ediyor.
 
  • BASINDA BİZ
  • 13.05.2014
  • HABERİ PAYLAŞ :
Dap Yapı WhatsApp Hattı