TR
HAZİRAN 2013

İSTANBUL'A DAMGASINI VURAN PROJELER

POSTA / 07.06.2013

Türkiye ekonomisinin lokomotifi olan inşaat sektöründe ürettiği marka projelerle dikkat çeken ve anıt değeri taşıyan binalar tasarlayan DAP Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, İstanbul'un siluetine değişik bir açı kazandırıyor.

Üstün nitelikleri, özgün mimarisi, şık tasarımları, teknolojisi, konumu, lokasyonu ve eksiksiz donatılarıyla dünya standartlarının üstünde binalar ürettiklerini söyleyen Yılmaz, fark yaratan projelerle yarınları inşa ettiklerini söylüyor ve ekliyor; "Biz standart konut üretmiyoruz; butik imalat yapıyoruz. Fark yaratmak için kolay göze alınamayacak yöntemleri cesaretle hayata geçiriyoruz. Her katın, hatta her dairenin diğerinden farklı üretildiği projelerimizde sadece dış cephe değil, iç mekanlar da tıpkı bir mücevher gibi işleniyor."

Ürettiği projeler yurtiçi ve yurtdışından büyük ilgi gören DAP Yapı; otel işletmeciliği alanında Afrika ve Ortadoğu bölgelerinin en iyisi olan Dubai merkezli Rotana Grubu ile anlaştı. 12 ülkede, 26 şehirde, 100e yakıtı otelin işletmeciliğini yapan Rotana, 15 bin çalışan ve 20 bin odasıyla yılda 5 milyon ziyaretçi ağırlıyor. Markasını en geniş anlamda, farklı coğrafyalara taşımayı hedefleyen ve bu paralelde Rotana ile güç birliğine giden DAP Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, hızla büyüttüğü markasıyla ilgili sorularımızı yanıtlıyor.

Şirketinizin genel yapısını; ne zaman, nasıl kurulduğunu ve hangi ideallerle yola çıktığınızı anlatır mısınız?

DAP Yapı markasıyla 90'lı yıllardan bugüne her biri yapısal ilginçlikleriyle anılan özgün konut projeleri üretiyoruz. Orijinal tasarımları olan, gelecek nesillere kalacak ve değerini uzun yıllar koruyacak binalar inşa etme idealiyle yola çıktık. Ürettiğimiz projeler önce benim zihnimde şekilleniyor, sonra da işinin ehli mimarlar tarafından çizilerek hayata geçiriliyor.

İnşaat sektörü dışarıdan göründüğü gibi değil; gerçekten çok zor bir sektör. Profesyonellik elbette çok önemli ancak inşaat sektöründe mümkün olduğu kadar çekirdekten yetişmek gerekiyor. Dolayısıyla işimiz biraz da patronun bakış açısı ve vizyonuyla ilerliyor. Ayrıca bu kadar rekabetin olduğu bir yerde işin yapımından, lansmanına kadar olan tüm basamaklar çok önemli.

Mümkün olduğu kadar bilgili ve donanımlı arkadaşlarla çalışmayı seçiyoruz. Zihnimdeki projeyi aktarırken beni doğru anlayan, ortak bir dil yakalayabildiğim mimarlarla çalışmayı tercih ediyorum.

İmza attığınız projelerden bahseder misiniz?

Bugüne kadar binlerce konut ürettik. Tamamlanıp teslim edilen projelerimizde on binlerce insan yaşıyor. Kağıthane'nin ilk markalı konutları olan Şelale Evlerinin ardından 2000'li yıllarda Ümraniye ve Dragos'a yöneldik. Şelale konseptini Space, Village, Premium ve Crown ile devam ettirdik. Çekmeköy'de inşa ettiğimiz Centro Futura'nın ardından olgunluk dönemimizin eseri olan Dragos Royal Tovvers, sektörün en prestijli projeleri arasına girdi.

Söz konusu proje sadece Dragos'la anılmakla kalmayıp, şehrin siluetini değiştiren eserlerden biri kabul edilerek DAP Yapı'nın ününü yurt dışına taşıdı. Varlığımızın temel amacı Türkiye'ye kalıcı eserler üretmek, Üretimlerimizde "ömürlük" bir anlayışı benimsiyoruz. Bundan 50 yıl sonra bile üstün nitelikleriyle anılsın istiyoruz. Orijinal tasarımlarıyla dikkat çeken projelerimiz sektöre yön veriyor. Tıpkı İspanyol mimar Gaudi'nin eserleri gibi şehirde dolaşırken aniden karşınıza çıkarak sizi şaşırtıyor.

EN YENİ KONUT PROJEMİZ VAZO KULE

Öne çıkan son projeniz hangisi?

En yeni konut projemiz, Eski Hitit vazosundan yola çıkarak tasarladığımız Vazo Kule oldu. Bu projemiz; Fenerden başlayıp, Tuzlaya kadar devam eden Türkiye'nin en uzun sahil bandı üzerinde, İstanbul'un yeni cazibe merkezi Maltepe Dragos'ta yükseliyor. Kadıköy, Bağdat Caddesi, havalimanı, TEM ve E-5 bağlantı yolları, sahil yolu, marina, metro gibi kara, hava, deniz ve raylı ulaşım hatlarına olan yakınlığıyla lokasyon avantajı sunuyor.

5 yıldızlı otel konforuna sahip olan projede, lobi, danışmanlık, kat hizmeti, 7/24 özel güvenlik, yürüyüş parkurları, fıtness merkezi, Türk hamamı, açılır kapanır 4 mevsim yüzme havuzu, mini alışveriş merkezi, kafeler, restoranlar, otopark ve helikopter pisti bulunuyor. Vazo Kule Home Ofıs'te VIP Asistan; sekreter, yardımcı personel v.b. ihtiyaçlarınızı tamamen ortadan kaldırarak 7/24 özel asistan, back office ve concierge hizmetleri sunuyor.

Ofis Yönetim Sistemiyle de, işletmenizin ihtiyaç duyduğu lobi, asistan odası, toplantı odası, salon vb yüzlerce, binlerce metrekarelik alanı maliyetli bir yatırımla satın almak yerine katkı payı ödeyerek dilediğiniz zaman kullanabiliyorsunuz.

4 Projenin İnşaat ve Satışları Sürüyor

İnşaat ve satışı süren projelerde DAP Royal Center; 4000 metrekarelik dev bir göletin içinde yükseliyor. 2 blokta 210 rezidanstan oluşuyor, İstanbul'un en güzel Adalar manzarasına sahip olan Maltepe'de yükselen DAP Burgu; 2 blokta 246 adet rezidans daireden oluşuyor. Simetrik iki kule olarak tasarlanan proje, her katta birbirine ters yönde dönerek toplamda 108 derece eğim yapıyor. Dünyada bu yükseklikte bu denli eğimi yakalayan başka bir örnek yok.

369 üniteden oluşan Dalga Kule "Oturmadığın dönemde kirala" modeliyle alternatif kazanç imkanı sağlayan profesyonel bir yönetim sistemiyle işletilecek. Dans eden kadın ve erkek figüründen yola çıkılarak tasarlanan Tango Kule'de iç içe geçerek kenetlenen bina tasarımı, dış cephede camların renk oyunuyla beslenerek smokin giymiş bir erkek ve dore elbiseli kadın figürüne dönüşüyor. 129 adet stüdyo/ single ve 63 adet suit olmak üzere toplam 192 adet rezidans daireden oluşuyor.

En Son Ofis Projesi: Bumerang Ofis

Avrupa yakasının hızla değişen ve gelişen yeni iş merkezi Şişli-Mecidiyeköy-Çağlayan- Kağıthane aksında, İstanbul'a yeni bir ofis kavramı kazandıracak olan Bumerang, A Plus bir ofis özelliğiyle öne çıkıyor. Çağlayan üzerinden Şişliye çıkan yolun köşe başında konumlanan proje, 12 bin metrekarelik kapalı inşaat alanına sahip olup, 95 adet bağımsız bölümden oluşuyor.

Projede 80 adet ofis alanı ile 15 adet dükkan bulunuyor. Bumerang Ofiste, 6,5 ile 10 yıl gibi makul bir sürede amorti eden ofis yönetim sistemiyle çalışma ortamından yansıyan kusursuzluk kazançla birleşiyor. Projenin avantajlı yönetim sistemi, asistan çalıştırma ihtiyacını üzerinizden alarak buna ilişkin masrafları tasarruf etmenizi sağlıyor. Faizsiz 30 ay vade ile satışa sunulan ofis alanlarının metrekare fiyatı, emsallerine kıyasla yüzde 50 daha düşük.

AMERİKA'DAN MISIR'A BİRÇOK ÜLKEDEN TALEP VAR

Projelerinize, Türkiye dışından talep geliyor mu? En çok hangi ülkenin yatırımcıları sizinle ilgileniyor?

Sadece yurt içinden değil, yurt dışından da birçok ülkeden alıcı ve yatırımcılardan talep görüyor. Almanya, Amerika, Suudi Arabistan, İsviçre ve Mısır gibi ülkelerden gelen alıcı ve yatırımcı müşterilerimiz oluyor.

Bunlar ağırlıklı olarak o ülkelerde yaşayan Türk vatandaşları olmakla birlikte aralarında yabancılar da var. Projelerimiz başta Arap ülkeleri olmak üzere pek çok Ortadoğu ve Avrupa ülkesinin takibinde. Dubai ve İran'dan teklifler alıyoruz. Bazılarıyla ortak projeler geliştirebiliriz.

DÜNYADA TEK OLAN ARSA ÜZERİNDE YENİ PROJE

Yakın döneme ilişkin hedefinizden bahseder misiniz?

Emlak Konut GYO'nun Kartal arsasında muhteşem bir projeyi hayata geçirmek üzere çalışmalarımızı başlattık. Bu proje İstanbul'un denize sıfır, bu ölçekteki tek gayrimenkul projesi olma özelliğini taşıyor. Kartal'daki arsanın benzerini dünyada aradım ama bulamadım. Bu kadar geniş kapsamlısını görmedim, içinde marina, okul, AVM, hastane, rezidans, ofis ve cami gibi birçok farklı unsur yer alıyor.

Önünde marina bulunan ilk karma proje. Projenin konseptini neredeyse tamamladık. DAP Yapı olarak, ülkemizde denenmemiş, orijinal mimari tasarımları olan projeler üretmeye devam edeceğiz. Yatırım olarak E-5'in altından Beykoz'a, oradan Sarıyer, Şişli, Bomonti, Kağıthane'ye doğru geniş bir alanla ilgileniyor ve merkezi konumlarda arazi geliştiriyoruz.

Satışlarınız nasıl gidiyor? Konut sahibi olmak isteyenlere ne tavsiye edeceksiniz?

İnsanlara, bugünü değil yarını satın almalarını ve geleceğe yönelik projelerde konut sahibi olmalarını tavsiye ediyorum. Çünkü bugünü satın alıyorsanız, 5-10 yıl sonra o projelerin modası geçmiş oluyor. 5-10 yıl sonra öyle kuleler, öyle binalar yapılıyor ki, siz artık orada oturmaktan rahatsız olmaya, ezilmeye başlıyorsunuz. Eğer ezilmek istemiyorsanız, farklı, butik, geleceğe dönük projelerde yer alın. Uzun vadede hem kar edebilir, hem de orada otururken gurur duyabilirsiniz.

  • BASINDA BİZ
  • 07.06.2013
  • HABERİ PAYLAŞ :
Dap Yapı WhatsApp Hattı