TR
AĞUSTOS 2018

KAMPANYA İLE DURGUNLUK AŞILACAK

HÜRSES / 29.08.2018

Konut sektörü temsilcileri, konut sektöründe yaşanan durgunluğun yarın başlayacak ve 31 Ekim 2018 tarihine kadar sürecek kampanya ile önemli ölçüde aşılacağını düşünüyor.

Emlak Konut Genel Müdürü Hakan Gedikli, Emlak Konut olarak 33 projede toplam yaklaşık 12 bin bağımsız bölümün yüzde 25'i olan 3 bin bağımsız bölümle gayrimenkul alanında hayata geçirilecek kampanyaya katıldıklarını bildirdi.

"Türkiye İçin Kazanç Vakti" sloganıyla gayrimenkul alanında hayata geçirilecek kampanyanın tanıtımı, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un katılımıyla yapıldı.

Toplantıda konuşan Emlak Konut Genel Müdürü Gedikli, Emlak Konut olarak 33 projede toplam yaklaşık 12 bin bağımsız bölümün yüzde 25'i olan 3 bin bağımsız bölümle kampanyaya katıldıklarını aktardı.

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkam Mithat Yenigün de imar affının gerekli bir uygulama olduğunu belirterek, affedilen konutların depreme dayanıklı hale getirilmesi önerisinde bulundu.

İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım ise her zor günde Emlak Konutun başlattığı bir kampanya ile inşaat sektörünün hareketlendiğini ifade ederek, "Bir sıkıntı olduğu takdirde 'birlikten güç doğar' özdeyişiyle birleştik, kenetlendik ve o zorluğu geçtik. Bugüne kadar Türkiye, çok kez ekonomik ve siyasi abluka altına alındı. Ancak bunların hepsini yüzümüzün akıyla atlattık." diye konuştu.

Bu kampanya ile sektördeki durgunluğun aşılacağını belirten Durbakayım, inşaat sektörünün sağlıklı ve güçlü bir şekilde çalışmasını sürdüreceğini kaydetti.

Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) Başkanı Altan Elmas, gayrimenkul sektörünün öncü rolünü hissederek kur ve faiz üzerinden yürütülen spekülatif atağı bir kampanya ile aşmaya niyet ettiklerini söyledi.

Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Yönetim Kurulu Başkanı Feyzullah Yetgin de sektörün, son yıllarda farklı nedenlerden kaynaklanan olumlu veya olumsuz her türlü gelişmeye karşı edindiği bilgi, birikim ve deneyim sayesinde oldukça esnek bir yönetim tarzı sergilemeyi başardığını kaydetti.

Yetgin, döviz kurundaki dalgalanmalardan tüm sektörlerin etkilendiğine işaret ederek, "Gayrimenkul sektörü temsilcileri olarak son dönemde yaşanan döviz kuru artışının etkilerine rağmen ülkemize olan sorumluluk bilinciyle daha çok çalışarak ve üreterek ekonomimize sağladığımız katma değeri artıracağız." dedi.

Emlak Konut GYO 33 proje ile katılıyor

Verilen bilgiye göre, 29 Ağustos-31 Ekim'de geçerli olacak "Türkiye için Kazanç Vakti" kampanyasına birçok şirket çok sayıda projeleriyle dahil olacak. Emlak Konut GYO da kampanyaya 33 projede 12 bin bağımsız bölümle katılacak.

Emlak Konut'un kampanyaya dahil olan projeleri şu şekilde: "Adım İstanbul, Avangart İstanbul, Avrupa Konutları Başakşehir, Avrupark Bahçekent, Avrupark Hayat, Başkent Emlak Konutları, Büyükyalı İstanbul, Cer İstanbul, Ebruli Ispartakule Esenler Emlak Ko nurları, Evora Denizli, Evvel İstanbul, Gebze Emlak Konudan 3, İdealist Cadde, Karat 34, Koordinat Çayyolu, Körfezkent Çarşı, Köy, Kuzey Yakası, Merkez Ankara, Nevşehir Emlak Konutları, Nidapark İstinye, Nidapark Kayaşehir, Nidapark Küçükyalı, Niğde Emlak Konutları, Ofis Karat Bakırköy, Semt Bahçekent, Sofa Loca, Temaşehir Konya, Tual Adalar, Tual Bahçekent, Validebağ Konakları, Yeniköy Konakları."Babacan Holding CEO'su Mehmet Babacan, gayrimenkul sektöründeki kampanya süresince satışlarda en yüksek seviyeye ulaşabilmeyi hedeflediklerini belirterek, "Yeni kampanyaya yme Babacan Premium ve Port Royal olmak üzere 2 projemizde yer alan toplam 100 dairemiz ile katılıyoruz." dedi. Babacan, yaptığı yazılı açıklamada, 2 ay sürecek kampanya ile yılın en yüksek satış rakamlarına ulaşılacağına işaret ederek, "Ulusal kampanya sürecinin başladığı ilk günden itibaren kampanyaya katıldığımız 3 projemizle en büyük desteklerden birini veren bir şirket olarak yatırımcılarımızın gözünde oluşturduğumuz güveni zirveye taşıdık. Projelerimize yönelik talepte ciddi artış yakaladık. Kampanya sona ermesine rağmen Babacan Holding'de yüzde 20 indirim ayrıcalığı hep sürdü" ifadelerini kullandı.

DAP Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz da yaptığı açıklamada, "Biz DAP Yapı olarak, Validebağ Konakları projemizle bu kampanyada yer alıyoruz. Ülkemizin içinde bulunduğu konjonktüre ve artan inşaat maliyetlerine rağmen Emlak Konut ile birlikte geliştirdiğimiz Validebağ Konakları projemizde taşın altına elimizi koyuyor; Emlak Konut ile birlikte kendi gelirimizden fedakârlık ederek finans maliyetinin önemli bir kısmını üstleniyoruz" dedi.

Tahincioğlu, "Türkiye için Kazanç Vakti' kampanyasına Nidapark İstinye, Nidapark Kayaşehir ve Nidapark Küçükyalı projeleriyle destek veriyor. Kampanya ile ilgili değerlendirmede bulunan Tahincioğlu Yönetim Kurulu Başkanı Özcan Tahincioğlu, "Gayrimenkul sektörünün temsilcileri olarak, ülke ekonomisine katkımızı en üst seviyeye taşımak, birlik ve beraberlik içerisinde üzerimize düşen görevi kararlılıkla yerine getirmek için çalışıyoruz. Bu dönemde en karlı yatırım gayrimenkul yatırımı olacak. Hem ekonominin hem sektörün değer kazanması anlamında çok önemli bir kampanya. İnanıyoruz ki, milli ekonomiye verilen destekle kazanan yine milletimiz ve ülkemiz olacak" dedi.

Kampanya kapsamında görüşlerini bildiren Kuzu Grup Yönetim Kurulu Üyesi ve CEO'su Özen Kuzu, "Türkiye'nin güçlü ekonomisine güvenle yola çıkılan tarihi kampanyaya SeaPearl Ataköy projemizle dahil olduk. 31 Ekim'e kadar sürecek kampanya kapsamında SeaPearl Ataköy'de yüzde 10 indirim avantajı sunuyoruz. Faizlerin 0,98'e çekilmesiyle yaürrmcmrn yüzünü güldürecek kampanya sektörümüzde oldukça hareketlilik yaratacaktır. Kampanya ile stoklar eriyecek, yatırımcı için fırsat doğacaktır. Ülke ekonomimize değer katacak kampanya ile konut almanın tam zamanı olduğunu düşünüyorum. Türkiye'nin kalkınması adına Kuzu Grup olarak her türlü fedakarlığı yapmaya hazırız" dedi.

İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Çulhalık, kampanya ile ilgili değerlendirmesinde, stokların eritilmesi için önemli bir adım atıldığını belirterek, şunları söyledi: "Dış piyasalardan kaynaklı mevcut şartlar içerisinde gayrimenkul sektörünün dönem dönem desteklenmesi gerektiğini hep söylüyoruz. Daha önce yapılan kampanyaların meyvelerini aldık, şimdi yine gayrimenkul sektörünü canlandırmak, stok konutları eritmek ve pazarı hareketlendirmek için düğmeye basıldı. Vatandaşın konut almasındaki en büyük engelin yüzde 2'yi aşan faiz oranları olduğu biliniyor. Biz de bu konuda elini taşın altına koyan firmalar arasında yer almak istedik ve kampanyaya dahil olduk."

  • BASINDA BİZ
  • 29.08.2018
  • HABERİ PAYLAŞ :
Dap Yapı WhatsApp Hattı