TR
OCAK 2013

KARTAL'A DÜNYANIN EN İYİSİNİ YAPACAĞIZ

POSTA / 12.01.2013

Emlak Konuk GYO’nun, Kartal ihalesini Eltes İnşaat ile birlikte kazanan DAP Yapı'nın patronu Ziya Yılmaz, "Burada dünyanın en iyi projesini yapacağız. Bu yıl içinde inşaata ve satışa başlarız" diye konuştu.

Emlak Konut GYO'nun Kartal'daki hasılat paylaşımı ihalesini geçtiğimiz günlerde Ağaoğlu Şirketler Gurubu'na bağlı olan Eltes İnşaat ile birlikte kazanan DAP Yapı'nın Yönetim Kurulu Başkam Ziya Yılmaz, dünyada ses getirecek bir proje yapacaklarını açıkladı.

Ziya Yılmaz, ihaleyi kazanır kazanmaz konsept çalışmalarına başladıklarını belirterek, Türk ve İngiliz mimarlık ofislerinin projeyi tasarladıklarını söyledi. Mimarların gece gündüz demeden mesai harcadıklarını anlatan Yılmaz, "Projenin konsepti neredeyse tamamlandı. Şu anda detaylar için çalışıyoruz. 2013 içinde inşaata ve satışlara başlamayı planlıyoruz" dedi.

Yılmaz, arsanın konumu itibariyle birçok özelliği bünyesinde barındırdığını belirterek, "Kartal'daki arsanın benzerini dünyada aradım ama bulamadım. Bu kadar geniş kapsamlısını görmedim. Projenin içinde yok yok" diye konuştu. Projenin deniz kenarında olması ve birçok unsuru bünyesinde barındırması nedeniyle emsalsiz olduğunu vurgulayan Yılmaz, şunları söyledi: "Arazi çok kıymetli. Bunun nedeni ise içinde rezidans, okul, AVM, hastane, marina, ofis, cami gibi birçok farklı unsurun yer alması. Projeyi bu unsurları dikkate alarak en ince ayrıntısına kadar planlıyoruz.”

Kıran Kırana Kapıştık

Ziya Yılmaz, arsanın öneminin ihalede kendini gösterdiğinin altını çizerek, kıran kırana geçen açık artırmanın ardından ihaleyi kazandıklarını kaydetti. Yılmaz, ihalede rakamın beklenenin çok çok üzerine çıkmasına rağmen, daha fazla da teklif verebileceklerini vurgulayarak, "Bize kısmetmiş ama bizim kadar iddialı projeyi de kimse yapamazdı. İhaleye çok yoğun bir katılım oldu. Herkes beklenen fiyatların üzerine çıktı. Ama en iyi teklif bizden geldi ve devletin kasasına 535 milyon lira girecek. Hasılata göre bu rakam artacaktır. Tahminimce toplam satış değeri 2 milyar liraya çıkar " değerlendirmesini yaptı.

Parayı Düşünmüyorum

Ziya Yılmaz, projenin ihale bedeliyle Türkiye'nin en büyüklerinden biri olduğunun altını çizerek, henüz belli olmamasına rağmen, Türkiye'nin en maliyetli projesini hayata geçireceklerini kaydetti. Kartal projesini hayata geçirirken, öncelikli amacının ise para kazanmak olmadığına vurgu yapan Yılmaz, şu bilgileri verdi:

"Buradan kazanacağım parayı düşünmüyorum. Öncelikle dünya ölçeğinde güzel bir eser çıkaracağız ve ülkemizi temsil edeceğiz. Ben Türkiye aşığı bir insanım. Güzel bir şey yapılınca hoşuma gidiyor. Buraya da dünyanın en iyi projesini yapacağız. İstanbul'a gelen turistler bu projeyi görmek isteyecek. Siz iyi bir şey yapınca da diğerleri örnek alıyor ve birlikte gelişiyoruz. Bu proje bunun kırılma noktası olacak.

Kartal Uçacak

Ziya Yılmaz, birçok proje hayata geçirdiği Kartal-Maltepe aksında gayrimenkul fiyatlarının 3 kat artış gösterdiğini belirterek, bu projenin de bölge için bir dönüm noktası olduğunu ifade etti. Projenin hayata geçirilmesiyle birlikte kartal sahil şeridindeki fiyatların yükselişe geçeceğini anlatan Yılmaz, "Bu ihale sayesinde Kartal 45 çıta yukarı çıktı. Böyle bir sahil şeridi dünyada yok. Denize sıfır ve karşıda Adalar var. 78 yıl sonra herkes Kartal-Kadıköy sahil şeridinde oturmak isteyecek. Buraların değeri Levent-Maslak hattını geçecek. Bizim projemizle birlikte Kartal'da diğer firmalar da harekete geçip, bölgenin çehresi tamamen değişece

Evler Yüzde 1 KDV İle Satılacak

Ziya Yılmaz, Kartal projesinin ihalesinin 31 Aralık 2012'den önce yapılması nedeniyle KDV artışından etkilenmediğini belirterek, "Projedeki konutları yüzde 1 KDV ile satacağız. Bu durum maliyetlerimiz ve vatandaşların uygun fiyatlı konut alması açısından önem taşıyor ama yeni KDV uygulaması sektöre uzun vadede olumsuz etkide bulunacak" diye konuştu.

Uçuk Proje Olacak

Ziya Yılmaz, projenin içinde hem alçak binaları hem de yüksek gökdelenleri barındıracağını anlatarak, "Burada imarlığın sınırlarını zorluyoruz. Çıtayı yükseğe koyduk ve uçuk bir proje olacak. Zaha Halid'in Kartal için tasarladığı dönüşüm alanının önünde yer alıyor. Bizim projemiz bittiğinde insanlar saatlerce kafelerde oturup izleyecek" dedi.

TOKİ'den 206 Milyon TL'ye Almıştı

Emlak Konut GYO, Kartal arsalarını 2012'nin nisan ayında 206 milyon liraya TOKİ'den satın almıştı. 64 bin metrekarelik arsaların ihalesini ise Ali Ağaoğlu'nun sahip olduğu Eltes İnşaat ve DAP Yapı ortaklığı, 1 milyar 335 milyon liralık en yüksek teklifle kazanmıştı. İhaleye göre, şirket payı olarak Emlak Konut GYO'ya yüzde 40 oranında yani 534 milyon lira pay verilecek.

Kartal sahil yoluna komşu konumlanan arsalar, Kartal'ın Çavuşoğlu Mahallesi'nde yer alıyor. Emlak Konut GYO'nun yaptığı düzenlemeye göre arsaların üzerinde konut, özel sağlık tesisi, özel eğitim tesisi, ticaret alanı, dini tesis alanı ve yeşil alanlar yapılabiliyor.

  • BASINDA BİZ
  • 12.01.2013
  • HABERİ PAYLAŞ :
Dap Yapı WhatsApp Hattı