TR
EYLÜL 2013

KARTAL'A İKİ YENİ MERKEZ GELİYOR

POSTA / 28.09.2013

Kartal, iki yeni merkez kazanıyor. Mevcut ilçe merkezi Barcelona'dan esinlenilerek dönüşecek. İkinci merkez ise marinalı proje olacak.

Kadıköy-Kartal Metro hattı ve Adliye Sarayı ile ön plana çıkan Kartal, kentsel dönüşüm çalışmalarıyla Anadolu yakasının çekim merkezi olmaya aday. inşaat firmalarının proje ve kentsel dönüşüm çalışmalarını hızlandırdığı Kartal'da iki yeni kent merkezinin kurulması planlanıyor.

Bu meydanlardan ilki, Kartal Belediyesi'nin mevcut ilçe merkezini 'Barcelona' modeliyle dönüştürmesiyle ortaya çıkacak. İkincisi ise DAP Yapı ve Ağaoğlu ortaklığında Emlak Konut GYO arazisinde gerçekleştirilecek proje olacak. Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, Kartal'da kentsel dönüşüm projelerinin sonunda yatırımcıları çekip yeni projelerle 450 bin olan nüfusu 1.2 milyona ulaştıracaklarını söyledi.

Merkez Yenileniyor

Kartal'ın şu anda olması gereken değerin yüzde 30'unda bulunduğunu kaydeden Öz, "Burası Anadolu yakasının merkezi durumuna yükselecek" dedi.

Kartal'daki dönüşüm projelerinden söz ederken bölgeye iki merkez kazandıracaklarını açıklayan Öz, şunları söyledi: "Kartal'ın mevcut merkezinde Barcelona'dan esinlenerek bir plan hazırladık. Plan ilk etapta 25 dönümü kapsıyor. Bunun 15 dönümü belediyeye, 10 dönümü ise şahıslara ait Kartal'ın ikinci merkezi olarak kurgulanan proje ise DAP Yapı ve Ağaoğlu'nun ortaklığı ile inşa edilecek. Projeler arasında yaklaşık 1 kilometrelik mesafe var. Burası da yürüyüş yolları ile birbirine bağlanacak.

Milyarlık Yatırımlar Sırada

DAP Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, biri Ağaoğlu ile birlikte, içerisinde marinası, özel okulların ve hastanelerin olduğu, hızlı trenin geçtiği proje olmak üzere bölgede 2 milyar lira değerinde 3 proje yapacaklarını söyledi.

  • BASINDA BİZ
  • 28.09.2013
  • HABERİ PAYLAŞ :
Dap Yapı WhatsApp Hattı