TR
OCAK 2022

KONJONKTÜRE UYGUN YENİ PROJELER ATAĞI

ANALİZ / 12.01.2022

Gayrimenkul sektöründe firmalar salgın sürecine uygun farklı projelere imza atarken DAP Holding de yeşil alanlara erişimi kolay, teknolojisi yüksek ve trafikten uzak, şehir merkezinde site içinde doğaya yakın country tarzı konut projeleri başlattı. Lizbon ile yurtdışına yönelen holding bu doğrultuda 5 yıllık süreçte 35 milyar liralık yatırım kararı aldı.

GAYRİMENKUL sektöründe birçok firma üretim noktasında pandemi sürecini hesap ederek yatırım planlamalarını yapıyor. Bazı firmaların arsa satışına yöneldiği, bazılarının şehre yakın ancak tabiat ile iç içe bölgelerde proje ürettiği dönemde DAP Holding de farklı projelerle öne çıkmayı hedefliyor. Konuyla ilgili İstanbul'da basın toplantısı düzenleyen DAP Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, sağlıklı evlere ciddi talep oluştuğunu, söz konusu talebi karşılamak üzere yeni yatırım kararı aldıklarını söyledi. Pandemi döneminde insanların yeşil alana yakın, hem de şehrin içinde yaşama isteğinin arttığını, sanata, kültüre, alışverişe, iş, sağlık ve eğitim merkezlerine yöneldiğinin altını çizen Ziya Yılmaz, "Değişen müşteri beklentilerini iyi analiz ettiğimiz, yaptığımız ön çalışmalar sonunda, elde ettiğimiz bilgiyi sektörümüzle paylaştığımız, sektöre hareket ve canlılık getirerek süreci domine ettiğimiz bir dönem yaşadık. Bu süreçte konut almak ya da evini değiştirmek isteyenler az katlı, mümkünse bahçeli, geniş balkonlu 'sağlıklı evler'e ciddi bir talep oluşturdu" dedi.

Talepler rekor seviyede

Söz konusu talepler çerçevesinde konut satışlarının rekor seviyelere ulaştığının gözlendiğini dile getiren Ziya Yılmaz, DAP özelinde de Çekmeköy ‘deki Ormanköy ile Nişantaşı projelerinin iki yıl boyunca hasılat şampiyonu olduğunu bildirdi. DAP Holding'in bu doğrultuda 5 yıllık süreçte 35 milyar liralık yatırım kararı aldığını belirten DAP Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, "İzmir'de Mavişehir ve Çeşme'de üç büyük araziyi portföyümüze eklemiştik. İstanbul'da Beykoz ve Pendik'te de arsa stokumuz bulunuyor. Tüm bunlara Levent'te yeni bir yatırımımızı ekledik. Rekor denebilecek bir hızla ilerlediğimiz Ormanköy projesinde bu yılın ilk yarısında teslimlere başlayacağız. Yine önümüzdeki dönemde İstanbul'un finans ve iş merkezi olan Levent'te yer alan yeni projemiz için son hazırlıklarımızı yapıyoruz" dedi. DAP olarak iş bitirme, erken teslim geleneği ve dönemin koşullarına uygun stratejik projelerle yollarına devam ettiklerini anlatan Yılmaz, geçen yıl 1000 konut teslimi gerçekleştirdiklerini, bu yılda yine 1000 konutun teslimini yapacaklarını kaydetti.

Konut en güvenli liman

Tüm dünyada gayrimenkule olan talebin artmasındaki bir diğer etkenin "güvenli liman" algısı olduğuna dikkat çeken Ziya Yılmaz, "Küresel Konut Fiyat Endeksi'nin üçüncü çeyrek verilerine göre, dünyada konut fiyatı en çok artan ülke, yüzde 35,5'lik oranla Türkiye oldu. Bu veri bize şunu gösteriyor; Tüketici, konut yatırımının enflasyona karşı en güvenli liman olduğunun farkında. Çıkan fırsatları kaçırmak istemiyor. Faizlerdeki düşüş ve ihtiyaca cevap verecek nitelikteki konutlar da bu artış ivmesini destekliyor" ifadelerini kullandı. Konut yatırımının enflasyona karşı güvenli liman olduğunu somut rakamlarla da örnekleyen Ziya Yılmaz, "İnşaat maliyetleri ve emtia fiyatları, dolardan daha hızlı bir yükseliş gösterdi. Bu açıdan, dolara yatırım yapan için bile emtiaya oranla ciddi bir kayıp söz konusu. Gayrimenkulün getirisi ise, hem emtia hem de dolardan çok daha fazla bir prime imza attı. Daha pandeminin en başında Çekmeköy'de hayata geçirdiğimiz Ormanköy projesi, 10 bin TL metrekare fiyatla satışa başlamıştı. Aradan geçen 1,5 yılda yüzde 350 civarında artışla metrekaresi 35 binlik fiyatlar görülüyor. Dolayısıyla konutun kazandırdığını hiçbir yatırım aracı kazandıramaz" şeklinde konuştu.

"Fırsat fiyat" dönemindeyiz

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) konut satış rakamlarını değerlendiren Yılmaz, "2021'in 11 aylık döneminde toplam 1,3 milyon adetlik konut satış rakamına ulaşıldı. Kasım ayı itibarıyla görülen hızlı artışı şöyle okumak lazım; konut sektöründe 'fırsat fiyat' diyebileceğimiz bir dönem yaşanıyor. Pandemi günlerinde nitelikli konut arzında yavaşlama olmasına rağmen, konut talebi artarak devam ediyor. Küresel emtia fiyatlarındaki yükselişle birlikte, iç pazarda İnşaat maliyetleri ortalamaya bakacak olursak yüzde 100'ün üzerinde artmış durumda. Bazı kalemlerde bu artış 18 aylık dönemde yüzde 400'e yaklaşıyor. Maliyetlerdeki bu artış nedeniyle bugün konut alan, gelecek aya kıyasla çok daha uygun fiyatla konuta erişmiş oluyor" dedi.

TÜRKİYE DÜNYAYA AÇILMALI

DAP Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, Türkiye'de konut geliştirmede ciddi bir know how oluştuğunun altını çizerek, "Artık Türk markalı konut geliştiricileri dünyaya açılmalı. Bu kapsamda DAP'ı dünya markası yapma vizyonuyla yurtdışı çalışmalarımızı Portekiz'in başkenti Lizbon'da başlattık. Milli gelirimize de katkı vermeyi hedefliyoruz" dedi.

  • BASINDA BİZ
  • 12.01.2022
  • HABERİ PAYLAŞ :
Dap Yapı WhatsApp Hattı