TR
AĞUSTOS 2018

KONUT ALAN YABANCIYA NOTER FORMÜLÜ

STAR / 13.08.2018

Son yıllarda rekor üstüne rekor kıran; 2017 yılını da 1.4 milyon adetlik konut satışıyla tamamlayan gayrimenkul sektörü, yabancı yatırımcıların da radarında. Bu yılın ilk yarısında yabancılara konut satışı gecen yılın aynı dönemine göre yüzde 23,1 artışla 11 bin 816'ya ulaştı. OECD ülkeleri arasında en fazla konut satışı yapılan ülke olan ABD'nin geçtiğimiz yıl yabancıya sattığı gayrlmenkullerden 153 milyar dolarlık bir gelir elde ettiğini vurgulayan DAP Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, "Avrupa ülkeleri Icin de bugün yabancıya konut satışı ciddi bir gelir kaynağı. Örnek olarak İspanya'da gecen yıl 50 bin konut yabancıların mülkiyetine geçti. Toplam pazarın içinde yabancıya satışın oranı yüzde 10'un üzerinde. Bu rakamda, İspanya'nın konut yatırımcılarına verdiği oturum İzninin rolü cok büyük. Türkiye'de ise bu oran yüzde 2 bile değil. Bu rakamı artıracak proje ve düzenlemeleri hızlıca hayata geçirmek zorundayız. Bugün, oturum izni icln gereken yatırım tutarını 100 bin dolara çeksek; yabancıya oturum iznini de noterde versek, ülkemize cok ciddi bir İhracat geliri oluştururuz" dedi.

25 BİNİ AŞACAKTIR

Yabancıların Türkiye pazarına olan ilgisinde son dönemde cok ciddi bir hareketlilik olduğunun altını çizen Yılmaz, "Irak ve Suudi Arabistan basta olmak üzere Körfez ülkelerinden cok sayıda yatırımcı Türkiye pazarıyla yakından ilgileniyor. Bunda dövizde yaşanan yükselisin de payı var. Yabancıya konut satışının 25 bini asacağını düşünüyorum" dedi.

DÖVİZİ BOZUP KONUT ALIN

Türkiye'de faizlerin yüzde l'in altına indiği dönemlerde gayrimenkul sektörünün farklı bir hikâye yazmaya başladığını, sektörün tekrar bir hikâye yazması için bakanlık ve hükümet tarafından bir destek beklediklerini söyleyen Yılmaz, gayrimenkul üreticileri olarak faizlerin yüzde 1 seviyesinin altına inmesi için fedakârlık yapmaya hazır olduklarını vurguladı. Yılmaz Dzellikle dövizi olanlar bunu bozdurup konut yatırımı yapabilir" dedi.

  • BASINDA BİZ
  • 13.08.2018
  • HABERİ PAYLAŞ :
Dap Yapı WhatsApp Hattı