TR
ARALIK 2022

KONUT KAMPANYASI EKONOMİYE GÜÇ VERECEK

AKŞAM / 29.12.2022

Türkiye'nin 2022'yi, büyüme ve yatırımlar anlamında başarılı geçirdiğini belirten DAP Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, "Hükümetin başlattığı konut kampanyasıyla hem sektörümüz hem de ekonomi güç kazanacak" dedi.

ARTAN konut fiyatları uzun zamandır gündemden düşmüyor. Bu yükselişin önüne geçmek için önce sosyal konut kampanyasını başlatan hükümet, şimdi de yeni bir konut kampanyasının hazırlığında. Konuyu değerlendiren DAP Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, "Önce hükümetimize, ardından Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı'mıza teşekkür ediyoruz. Bu kampanyalar, gayrimenkul sektörüne olduğu gibi ekonomimize de güç verecektir. Geçtiğimiz aylarda gerçekleşen 250 bin konutluk sosyal konut kampanyasının 500 bin adede tamamlanacağının açıklaması da sektörümüz ve ekonomimiz açısından son derece önemli" diye konuştu.

EMTİADA DURAĞAN YIL

Öte yandan tüm dünyada emtia fiyatlarının arz talep dengesinin bozulmasından dolayı çok yukarı çıktığını anlatan Ziya Yılmaz, "Ben 2023'te emtia fiyatlarının daha durağan seyredeceğini düşünüyorum. Çünkü dünyada özellikle Avrupa'da bir resesyon bekleniyor. Fakat Türkiye'de bu resesyonun olacağım düşünmüyorum. Türkiye'nin kendi içerisinde farklı dinamikleri var" dedi. Pandemiden sonraki kriz dinamiklerinin çok daha farklı olduğunu dile getiren Yılmaz, üretim durduğu için talep birikmesi yaşandığına dikkat çekti.

EVE TALEP ARTTI

Bu birikmeyle beraber konutta taleplerin de arttığına işaret eden Yılmaz, "Bu da emtia fiyatlarını ciddi manada bir artışa sevk etti. 2023'ü emtia fiyatları artışının yavaşladığı, enflasyonun daha yatay bir seyir seyrettiği, ticaret hacminin bütün dünyada arttığı bir yıl olarak öngörüyorum. Ülkemiz açısından da sektörümüz açısından da verimli olacağını düşünüyorum" diye konuştu.

YENİ YATIRIMLARIN ARİFESİNDEYİZ

2023 için yeni projelerin müjdesini veren Ziya Yılmaz, "Cumhuriyet'imizin 100'üncü yılına yakışır yatırımların arifesindeyiz. Önümüzdeki yıl bir yandan İstanbul'da Yeni Levent projemizde ikinci etabın inşaatını hızlandırırken, diğer yandan da Pendik, Ataşehir, Beykoz, İzmir Çeşme ve Kocaeli Maşukiye olmak üzere 5 yeni projenin çalışmalarına başlıyoruz" dedi. 2023 yılında İstanbul'daki 'sağlıklı evler' konseptli Nişantaşı Koru projesinin teslimler yapacaklarını da söyledi.

Çeşme'de denize sıfır proje yolda

DAP markasıyla, Türk turizminin en önemli destinasyonlarından biri olan İzmir Çeşme'de hayata geçecek yeni projeleriyle ilgili bilgi veren Zıya Yılmaz, "Çeşme projemiz denize sıfır, Çeşme'nin merkezinde, özel koyu olan, marinaya yürüme mesafesinde bir proje. Akdeniz çanağının en özgün projelerinden birini hayata geçireceğimizi şimdiden söyleyebilirim" dedi.

  • BASINDA BİZ
  • 29.12.2022
  • HABERİ PAYLAŞ :
Dap Yapı WhatsApp Hattı