TR
MART 2013

KONUTLA CARİ AÇIK KAPANIR

POSTA / 21.03.2013

Özellikli kuleleriyle ünlü DAP Yapı'nın patronu Ziya Yılmaz, yabancıyı çekmek için acele edilmesi gerektiğini söyledi. Yılmaz "Yabancıya satıştan gelecek 15 milyarla cari acık kapanır. Acele edelim, treni kaçırmaktan korkuyorum" dedi.

Türkiye’nin başta cari açık olmak üzere ekonomik sorunlarını aşmasının yolunun 'yabancıya konut satışı'ndan geçtiğini ifade eden DAP Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, Mütekabiliyet Yasası'nın ardından oturma izinlerinin 10 yıla çıkarılması gerektiğini belirtti. Yılmaz "Türkiye'den 6 ay değil, 10 yıl oturma izni alan Arap, ailesini getirecek, otomobil alacak. Bunları yaparken ülkesinin parasını harcayacak. Sürede temkinli davranmaya gerek yok" dedi. Yabancıya satışın çok iyi anlaşıldığını düşünmediğini söyleyen Yılmaz, treni kaçırmaktan endişe ettiğini dile getirdi.

Gelirin % 95’i Bize Kalır

Yabancıya satılan her konuttan elde edilen gelirin yüzde 95'inin Türkiye'ye kaldığına dikkat çeken Yılmaz, 2008 öncesi Dubai'ye gidenlerin gözlerini Türkiye'ye çevirdiğini söyledi. Yılmaz "Ortadoğu'daki toz duman dağıldığında yatırımlar o bölgeye kayar. Yabancıya konut satışını devlet politikası haline getirerek, ülkemizi tercih edilebilir yapacak nedenleri ortaya koymamız lazım. O zaman Türkiye'ye öyle bir para girer ki, ne cari açığımız kalır, ne sorun. Yabancıya ortalama 500 bin liradan 30 bin konut satsak 15 milyar lira ihracat olur. 10 yıl sonunda Türkiye yürür. Yeter ki elimizi çabuk tutalım, yatırım beklersek treni kaçımız" dedi.

Ofisler Bitti, Sıra İnşaatta

Ürettiği butik yapılarla dikkat çeken DAP Yapı; Burgu, Dalga, Kule. Tango, Royal Center'ın da aralarında olduğu hali hazırda 8 projenin inşaasını aynı anda sürdürüyor. Kağıthane'de inşaatı süren 'Z Ofis'teki ofislerin ise satışa çıktıktan sonra üç hafta içinde tükenmesiyle bir başarı öyküsüne imza atan DAP Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz "Nisan sonunda inşaatın kabası bitmiş olacak. Önümüzdeki yılın basında da projeyi teslim etmiş olmayı planlıyoruz. Daha önce bu bölgede Şelale Evleri'ni yaptık ve buradan ofis alanların yüzde 65'i kendi müşterilerimiz.

Burada bedava ofis konseptini geliştirdik, bu sistem bugüne kadar denenmemiş bir sistemdi. Bu yöntemi simdi de yeni başlayacağımız Maltepe'deki homeofis projemizde uygulayacağız. Dap Z Ofis, 8 kat ve 304 ofisten meydana geliyor. Ofislerin alanları 5587 metrekare arasında değişirken, modüler sistem ile talepler doğrultusunda birleştirme yapılabiliyor. 'Z Ofis'ten Çevreyolu'na bağlanmaksa 2 dakika" diye konuştu. 2014 basında teslim edilecek Z Ofis, 8 kata konumlandırılan 304 ofisten oluşuyor.

  • BASINDA BİZ
  • 21.03.2013
  • HABERİ PAYLAŞ :
Dap Yapı WhatsApp Hattı