TR
AĞUSTOS 2018

KONUTTA DEV KAMPANYA

TÜRKİYE / 29.08.2018

Dolar ve altındaki fark fiyattan düşecek

"Türkiye İçin Kazanç Vakti" sloganıyla hayata geçirilen kampanya kapsamında dolar ve altın ile yapılan ödemelerde döviz ve altındaki her yükseliş konut fiyatından düşülecek. İndirim 100 bin konut ile sınırlı olacak.

Gayrimenkul sektörü, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı öncülüğünde dev indirim kampanyası başlattı. "Türkiye İçin Kazanç Vakti" sloganıyla hayata geçirilen kampanya kapsamında projelerin satış fiyatı üzerinden yüzde 10 indirim yapılacak. Faizin 0,98'e çekildiği kampanyada vatandaş yüzde 20 değü yüzde 10 peşinat verecek. Dolar ve altın ile yapılan ödemelerde ise döviz ve altodaki her yükseliş konut fiyatından düşülecek. Başvuruların bugün itibanyla alınmaya başladığı kampanya 31 Ekim'de sona erecek. Kampanyanın 100 bin konut ile sınırlı olacağını belirten Çevre ve Şehircilik Bakam Murat Kurum "Bu oran mevcut konut stokunun yüzde 25'ine denk geliyor. Kampanyada projelerin satış fiyat üzerinden yüzde 10 mdirim yapılacak. Yani 500 bin liraysa 450 bin liraya inecek. Minimum yüzde 10 peşinat alınacak. Ancak bu peşinatla alakalı, bugün dövizde veya altoda yatınmını değerlendiren vatandaşımızla alakalı şöyle bir durum söz konusu, altını ve dövizi bugünkü kurdan neyse bu kur bir kenara koyulacak ve süreç içerisinde diyelim ki dövize veya altina artış geldi, bu artış kadar daire fiyatından bedel düşülecek. Dolayısıyla biç kimsenin şu saatte dövizini, altınını kenarda tutmasını gerektiren bir durum söz konusu değil Buradaki artışın verdiği peşinat kadar yansıması daire bedelinden düşülecek. Yine 12'inci ve 24'üncü aylarda yüzde 15'lik ara ödemeler söz konusu geriye kalan 120 aylık tutar içinse aylık 0,98 vade farkıyla yüzde 60lık kısım için banka ve kefil olmadan yüklenicilerimiz kendi bünyesinde kredilendirme yapacaklar. Dairenin totaline baktığımızda yaklaşık yüzde 84 vade farkına geliyor. Yani bugün faiz oranlarının yüzde 2'lerde olduğunu düşünürseniz yine çok büyük bir fedakârlık var" dedi.

TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ

Bakan Kurum, sektörün daha önce olduğu gibi bugün de farklı bir kampanya ile bir fedakarlık örneği gösterdiğini kaydederek "Bizim Gezi olaylanyla başlayan 17-25 Aralık süreciyle devam eden şu anda da ekonomik kuşatmayla karşı karşıya kaldığımız ülkemizde, bu millî duruş bu millî birlik, millî seferberlik birilerini rahatsız ediyor. Bugün sektörümüzün kazanma günü değil bugün fedakarlık günü. Böyle durduğumuz sürece Allah'ın izniyle bizim bileğimizi kimse bükemez ve bükemeyecektir" diye konuştu. Kurum, kampanyaya katılan konutlarda fiyat sınırlamasının olup olmadığının sorulması üzerine, hiçbir sınırlama olmadığım belirterek, "Ancak şunun takibini yapacağımızı buradan yine vatandaşlarımızın bilmesini isteriz. 'Kampanya başladı fiyat artıralım, satıldı fiyat artıralım' söz konusu değil. Bugünkü şartlar ve fiyatlar neyse, bu şartlar ve fiyatlarda yüklenicilerimiz bunu gerçekleştirecek. Bunun takibini de biz inşallah yapacağız. Fiyat konusunda bir limit yok" ifadelerini kullandı.

Emlak Konut 33 proje ile destek veriyor

"Türkiye için Kazanç Vakti" kampanyasına birçok şirket çok sayıda projeleriyle dahil olacak. Emlak Konut Genel Müdürü Gedikli, Emlak Konut olarak 33 projede toplam yaklaşık 12 bin bağımsız bölümün yüzde 25'i olan 3 bin bağımsız bölümle kampanyaya katıldıklarını söyledi. Emlak Konut'un kampanyaya dahil olan projeleri şu şekilde: "Adım istanbul, Avangart istanbul, Avrupa Konutları Başakşehir, Avrupark Bahçekent, Avrupark Hayat, Başkent Emlak Konuttan, Büyükyalı İstanbul, Cer İstanbul, Ebruli Ispartakule, Esenler Emlak Konutları, Evora Denizli, Evvel İstanbul, Gebze Emlak Konutları 3, İdealist Cadde, Karat 34, Koordinat Çayyolu, Körfezkent Çarşı, Köy, Kuzey Yakası, Merkez Ankara, Nevşehir Emlak Konutları, Nidapark İstinye, Nidapark Kayaşehir, Nidapark Küçükyalı, Niğde Emlak Konutları, Ofis Karat Bakırköy, Semt Bahçekent, Sofa Loca, Temaşehir Konya, Tüal Adalar, Tual Bahçekent, Validebağ Konaklan, Yeniköy Konaklan."

Ev almanın tam vakti

DAP Holding Yönetim Kurulu Başkam Ziya Yılmaz: Validebağ Konakları projemizle bu kampanyada yer alıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın 'döviz ve altınlarınızı bozdurun' çağrısına da destek veren bu kampanyanın Türkiye ekonomisinin parlak geleceğine büyük; katkıda bulunacağına inancımız tam. Ben konut almanın tam vakti olduğunu düşünüyorum.

  • BASINDA BİZ
  • 29.08.2018
  • HABERİ PAYLAŞ :
Dap Yapı WhatsApp Hattı