TR
AĞUSTOS 2018

KONUTTA DEV KAMPANYA EV SAHİBİ YAPACAK

MİLLİYET / 29.08.2018

Ev sahibi olmak isteyenleri harekete geçirecek dev konut kampanyası bugünden itibaren başladı. 120 ay vadede faizi yüzde 0.98 oranına kadar indiren kampanya, önemli indirim fırsatları sunuyor. 400 projedeki 25 bin konutu kapsayan kampanya 2 ay sürecek.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı öncülüğünde gayrimenkul sektörünün çatı örgütleriyle birlikte başlatılan konutta dev indirim kampanyası, ev sahibi olmak isteyenlere fırsat üstüne fırsat sunuyor. Gayrimenkul sektörünün bugüne kadar hayata geçirdiği en kapsamlı kampanya olan Türkiye İçin Kazanç Vakti' kampanyası ile konut alıcısı hem düşük faizli kredi kullanacak, hem de indirim olanaklarından faydalanacak. Ayrıca dövizini veya altınını bozdurup kampanyadan yararlanmak isteyenler de kur artışı oranında yeni bir indirim daha alacak.

Bugün başlayan kampanya kapsamındaki 400 projede 100 bin konut yer alıyor. Bu 100 bin konutun yüzde 25'i olan 25 bin konut kampanya kapsamında satışta olacak. Ayrıca kampanyaya katılım gösterecek her yeni firma ve projeyle birlikte satışa çıkacak konut sayısı da aynı oranda artacak. Bugün başlayan kampanya 31 Ekim tarihinde sona erecek.

Nasıl uygulanacak?

2 aylık kampanya sürecinde konut almak isteyenlere ilk olarak konutun satış fiyatı üzerinden yüzde 10 indirim yapı lacak Ardından indirimli konut bedeli üzerinden yüzde 10 peşinat alınacak. Kampanya dışında konut peşinat bedeli yüzde 20 olarak uygulanıyordu. Kampanyada 12. ay ve 24. ay olmak üzere yüzde 15'şer tutarda 2 ara ödeme bulunuyor. İndirim, peşinat ve ara ödemelerin ardından kalan yüzde 60'lık tutar ise vadelendirilecek Konut alıcısı yüzde 0.98 kredi faiz oranı ile 120 ay vade seçeneğinden faydalanabilecek.

Yüzde 35 indirim

Bankaların konut kredisi faiz oranlarının yüzde 2.75'i gördüğü şu günlerde, 0.98 faiz oranını firmalar kendi bünyelerinde uygulayacak.

Kampanya kapsamında indirim ve ödeme kolaylıkları bununla da sınırlı kalmıyor. Vadelendirilmiş borcunu ilk yıl peşin olarak kapatan yüzde 25, 6 ayda kapatan ise yüzde 35 gibi büyük indirim oranlarından faydalanacak.

'Konut kazandırır'

Kampanyanın detaylarının açıklandığı toplantıda konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, kampanya ile 'konut eskisi kadar kazandırmıyor' algısını yıkacaklarını söyledi. Kurum, Türkiye'nin 'ekonomik bir kuşatmayla karşı karşıya' olduğuna dikkat çekerken, kampanyanın hem Türkiye ekonomisine önemli bir katkı sunmak, hem de ev sahibi olmak isteyene önemli fırsatlar oluşturmak için hayata geçirildiğini kaydetti. Bakan Kurum, "Bugünler bizim sektörümüzün kazanma günü değil, bugün fedakarlık günü. Bunu daha önce vatandaşlarımız dövizlerini bozdurarak gösterdiler, şu anda da bakanlığımız ve devletimiz, sektörümüz, sektör temsilcilerimiz de bu duruşu net bir şekilde gösteriyorlar. Vatandaşısınız banka ve Ikefil olmadan iher türlü imFkandan faydalanacak Ayrıca konut alıcısını korumak adına her türlü önlemi alıyoruz" diye konuştu.

50 bin ev satılır

Kampanya süresince 10 milyar liralık satış yapılması öngö rülüyor. Bakan Kurum, kampanyada ilk ay boyunca 50 bin konut satışı beklediklerini anlatırken, en çok orta gelirlinin faydalanabileceği imkanlar oluştuğuna dikkat çekti. Murat Kurum, satışa çıkan konutların yüzde 80'inin metrekaresi 2 bin 500-6 bin lira arasında olduğuna dikkat çekerken, "Orta gelirlinin ev sahibi olmasında önemli etken. Metrekaresi 20 bin liraya kadar çıkan ve üst geliri hedefleyen projeler de var" diye konuştu.

Murat Kurum, 'fiyatlar artar mı' endişesine de yanıt verdi. Kurum, "Bugünkü şartlar ve fiyatlar neyse, yükleniciler bununla sorumlu. Takibini biz yapacağız" dedi.

YERLİ VE MİLLİ BİR KAMPANYA OLDU

Gayrimenkul sektörü, yeni kampanya ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 'döviz ve altınınızı bozdurun' çağrısına da yanıt veriyor. Peşinat tutarını döviz veya altın cinsinden yatıranlara o günün Merkez Bankası kuru üzerinden işlem yapılıyor. Ancak kampanya sürecinde döviz kurunun yükselmesi durumunda konut alıcısına aradaki fark kadar bir indirim daha yapılıyor. Bu sayede 'yerli ve milli' bir kampanya ile ekonomiye iki taraflı katkı sunulması amaçlanıyor.

KDV ve harç indirimi var

Konut sahibi olmak isteyene fırsatlar üst üste geldi. Dev konut kampanyası, mayıs ayında Bakanlar Kurulu kararıyla hayata geçirilen KDV ve tapu harcı indirimi fırsatlarıyla da eş zamanlı olarak uygulanacak. Konut teslimlerinde, yüzde 18 yerine yüzde 8 olarak uygulanacak KDV oranı ile yüzde 2 yerine yüzde 1 olarak uygulanacak tapu harcı indirimi de kampanyanın bitiş tarihi olan 31 Ekim'de son buluyor.

  • BASINDA BİZ
  • 29.08.2018
  • HABERİ PAYLAŞ :
Dap Yapı WhatsApp Hattı