TR
AĞUSTOS 2018

KONUTTA KUR GARANTİLİ TARİHİ KAMPANYA

STAR / 29.08.2018

Konut sektörü peşinatın döviz ve altınla ödenebildiği, kur yükseldikçe borçtan indirim yapılan 'Türkiye İçin Kazanç Vakti' adıyla kampanya başlattı. 31 Ekim'e kadar 300'ü aşkın proje büyük avantajlarla satılacak.

Konut sektörü durgunluğu ortadan kaldırmak amacıyla "Türkiye İçin Kazanç Vakti" isimli kampanyayı başlattı. 29 Ağustos-31 Ekim arasında gerçekleşecek kampanyaya katılan 300'ün üzerindeki projedeki ev ve ofislerde peşin fiyatı üzerinden yüzde 10 indirim yapılırken, yüzde 10 oranındaki peşinat da döviz ve altın olarak da alınabilecek. 12'nci ve 24'üncü ayda ise yüzde 15'lik ara ödemeler gerçekleşecek.

SENETLE SATIŞ İMKANI

Firmalar da kendi bünyelerinde 0.98 oranında faiz ile kredi sağlayacak yani vatandaşlar firmalardan bu orandaki faizle senet imzalayarak 120 ay vadeye kadar konut sahibi olacak.Merkez Bankası'nın o günkü kuru üzerinden alınacak peşinat sonucunda eğer 120 ay vade boyunca döviz ve altının fiyatında yükseliş gerçekleşirse, bu değer evin fiyatından düşülecek. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un yanı sıra Emlak Konut CYO Yönetim Kurulu Başkanı Ertan Keleş, Emlak Konut CYO Genel Müdürü Hakan Gedildi, İlbank Yönetim Kurulu Başkanı Ertan Yetim, KİPTAŞ Genel Müdürü îsmet Yıldırım, CYODERYönetim Kurulu Başkanı Doç. Dr. Feyzullah Yetkin, KONUTDER Başkanı Altan Elmas, İNDER Genel Başkanı Nazmi Durbakayım, ÎMKON Genel Başkanı Tahir Tellioğlu, TMB Başkanı Mithat Yenigün ile kampanyaya katılan şirketlerin yöneticileri kampanyanın detaylarını anlattı.

Elmas, gayrimenkul sektörünün öncü rolünü hissederek kur ve faiz üzerinden yürütülen spekülatif atağı bir kampanya ile aşmaya niyet ettiklerini söyledi. Yetgin de döviz kurundaki dalgalanmalardan tüm sektörlerin etkilendiğine işaret ederek, "Gayrimenkul sektörü temsilcileri olarak son dönemde yaşanan döviz kuru artışının etkilerine rağmen ülkemize olan sorumluluk bilinciyle daha çok çalışarak ve üreterek ekonomimize sağladığımız katma değeri artıracağız." dedi. Durbakayım ise sektör için çalıştıklarını ve ellerini taşın altına koyduklarını söyledi.

KUR GARANTİSİ

Kampanyanın detaylarını ise Bakan Kurum açıkladı. Firmaların elindeki 100 bin adet gayrimenkulun kampanyaya dahil edildiğini anlatan Kurum, ilk etapta 25 bin konutun bu şekilde satılacağını söyledi. "Bir iki ayda 50-60 bin konut satışına ulaşırız" diyen Kurum, metrekare satış fiyatlarının ise 2 bin 500 TL'den başladığını ifade etti. Bakan Murat Kurum, vatandaşlara sunulan kur garantisiyle ilgili şöyle konuştu: "Minimum yüzde 10 peşinat alınacak. Ancak bu peşinatla alakalı bugün diyelim ki dövizde yatırımını değerlendiren veya altında yatırımını değerlendiren vatandaşımızla alakalı şöyle bir durum söz konusu. Altını ve dövizi bugünkü kurdan neyse, bu kur bir kenara koyulacak ve süreç içerisinde diyelim ki dövize veya altın yükseldi. Bu artış kadar daire fiyatından bedel düşülecek. Dolayısıyla hiç kimsenin şu saatte dövizini, altınını kenarda tutmasını gerektiren bir durum söz konusu değil. Buradaki artışın tamamen bire-bir yansımasını, verdiği peşinat kadar yansımasını daire bedelinden düşülecek."

EMLAK KONUTTAN 33 PROJE

Kampanyaya Emlak Konut CYO 33 projede 12 bin bağımsız bölümle katılacak. Emlak Konut Genel Müdürü Hakan Gedikli, amaçlarının Türkiye'deki emlak piyasasını canlandırmak olduğunu söyledi. Emlak Konut'un kampanyaya dahil olan projeleri su şekilde sıralanıyor:

"Adım İstanbul, Avangart İstanbul, Avrupa Konutları Basaksehir, Avrupark Bahçekent, Avrupark Hayat, Başkent Emlak Konutları, Büyükyalı İstanbul, Cer İstanbul, Ebruli Ispartakule, Esenler Emlak Konutları, Evora Denizli, Evvel İstanbul, Gebze Emlak Konutları 3, İdealist Cadde, Karat 34, Koordinat Cayyolu, Körfezkent Carsı, Köy, Kuzey Yakası, Merkez Ankara, Nevşehir Emlak Konutları, Nidapark Istinye, Nidapark Kayasehir, Nidapark Küçükyalı, Niğde Emlak Konutları, Ofis Karat Bakırköy, Semt Bahçekent, Sofa Loca, Temasehir Konya, Tual Adalar, Tual Bahçekent, Validebağ Konakları, Yeniköy Konakları."

DAP HOLDİNG YÖNETİM KURULU BAŞKANI ZİYA YILMAZ: "Türkiye'de bu sene ilk 7 ayda 770 bin konut satıldı. Bu rakam geçtiğimiz yıl da aynı seviyelerdeydi. Fakat gecen yıl bildiğiniz gibi konut kredi faiz oranları cok daha düşüktü. Bunun yanında bu yıl satılan 770 bin konutta, banka kredili konut satış adedi gecen seneye kıyasla neredeyse 52 bin az. Ülkemizin içinde bulunduğu konjonktüre ve artan inşaat maliyetlerine rağmen Emlak Konut ile birlikte geliştirdiğimiz Validebağ Konakları projemizde tasın altına elimizi koyuyor; Emlak Konut ile birlikte kendi gelirimizden fedakârlık ederek finans maliyetinin önemli bir kısmını üstleniyoruz.DAP Holding bünyemizde geliştirdiğimiz finansman yöntemleriyle sektöre destek veriyoruz.

  • BASINDA BİZ
  • 29.08.2018
  • HABERİ PAYLAŞ :
Dap Yapı WhatsApp Hattı