TR
AĞUSTOS 2021

KORUYA KOMŞU ARTIK 2 KAT DAHA DEĞERLİ

AKŞAM / 17.08.2021

KONUTTA LUKSUN TANIMI DEĞİŞTİ: Dünya Şehirleri Kültür Forumu'na göre pandemi döneminde dünya metropollerinde yeşil alan, parklara ve koruya komşu olan konutlarda fiyat artışı ortalama % 47'lere ulaştı. Bu artış potansiyelinin İstanbul'da ise yüzde 200'ü aştığı tahmin ediliyor. 

DAP YAPI NİŞANTAŞI'NA LUKSUN ÖTESİNİ TAŞIYOR

PARK ve bahçe özleminin en fazla öne çıktığı şehirlerden biri de istanbul... Bu artış potansiyelinin İstanbul’da ise yüzde 200'ü aştığı tahmin ediliyor. Park ve koru manzarasına sahip ya da yürüme mesafesinde geniş bir yeşil alanı bulunan gayrimenkul projeleri, gayrimenkul yatırımcılarının yeni gözdesi olmuş durumda. Bu artış potansiyelinin İstanbul’da ise yüzde 200'ü aştığı tahmin ediliyor. DAP Yapı da değişen bu beklentileri iyi analiz ederek, 'lüksün ötesinde' tasarladığı yeni konseptini Nişantaşı'na getiriyor. Ön talep toplama döneminin ardından resmi olarak satışına başlanan Nişantaşı Koru projesi, lokasyon olarak Amerikan Hastanesi ile Ihlamur Kasrı arasında konumlanıyor.

PANDEMİ sürecinde, doğaya duyulan özlem en net şekilde gayrimenkul sektöründe kendini hissettirdi. Özellikle yeşil alanlara erişimi bulunan; insanların evlerindeyken de doğayla iç içe olabildiği evlere yönelik talep, son dönemde bahçeli evlerde yüzde 228, balkonlu evlerde yüz 100 artmış durumda. Sadece İstanbul'da değil, dünyanın önemli metropollerinde de koru içindeki konutlar yatırımcının yeni gözdesi.

MANZARA ZENGİNLEŞTİRDİ

Dünyanın önde gelen gayrimenkul danışmanlık firmalarından Knight Frank'in 'Living By Park 2020' raporuna göre, gayrimenkul yatırımcılarının lüksten beklentileri dünyanın her yerinde değişti. Raporda, yeni lüks kriterlerinde aydınlık, ferah, havası ve orman ve koru manzarası olan yerlerde yaşayan insanların 'hayatlarının' zenginleştiği belirtildi. Özetle insanlar, artık "yeni ve lüks" kavramları ile yetinmeyip kendilerine "lüksün ötesinde" daha güçlü argümanlar sunulmasını istiyor. Üstelik bu beklenti sadece yaşam kalitesi olarak değil, aynı zamanda ekonomik kazanç olarak da kendini hissettiriyor. Gerek Knight Frank 2020 The VVealth Report, gerekse Dünya Şehirleri Kültür Forumu'na göre yeşil alan, parklara ve koruya komşu olan konutlardaki fiyat yükselişi potansiyeli, kentteki diğer konutlara göre yüzde 47 daha fazla.

“YENİ LÜKSÜN” 5 KRİTERİ

SANATIN, modanın ve lüksün merkezi konumunda olan Nişantaşı'nda, dev koru alanına komşu bir proje olan Nişantaşı Koru projesi için 'yeni lüks' kavramını tanımlamak için oluşturulan 5 kriter şu şekilde sıralanıyor: 1. Şehrin merkezinde dünyaca ünlü ve köklü bir semtte yer alması: Nişantaşı Koru projesi, dünyanın en köklü ve prestijli semtlerinden Nişantaşı'nda yer alıyor. Proje prestijli markalarının yer aldığı Abdi İpekçi Caddesi'ne 650 metre, City's Alışveriş Merkezi'ne ise 300 metre mesafede bulunuyor. Hermes, Louis Vuitton gibi markalara da komşu konumunda. 2. Eşine az rastlanır ve sınırlı sayıda bir yapıya sahip olması: Mücevher gibi eşine az rastlanır, sınırlı sayıda kişinin sahibi olabileceği bir proje olan Nişantaşı Koru, 25 dönüm arazi üzerinde koruya komşu sadece 160 seçkin kişiyi ayrıcalıklı bir yaşamla buluşturuyor. Proje bahçe villa konforunu Nişantaşı'nda şehrin kalbine ilk defa taşıyor. 3. Lüks tekne mantığıyla tasarlanmış, kişiye özel konutlar: Nişantaşı Koru'nun en önemli ayrıcalıklarından biri yüksek tavanlar, geniş teras ve bahçeler... Lüks tekne mantığıyla tasarlanan Nişantaşı Koru'da 6. katta dairenize özel Boğaz manzaralı sonsuzluk havuzları, 8 metreye varan tavan yükseklikleri ve daire büyüklüğünde teraslar hayatınızı genişletiyor. 4. Şehre değer katacak bir sanat eseri niteliğinde olması: DAP Yapı, Nişantaşı Koru projesin| de lüksü yeniden tanımlayan ayrıcalıklarıyla, nesilden nesile miras kalacak kadar değerli bir proje sunuyor. 5. "Sağlıklı ev" kriterleri: Sağlıklı Ev konseptini Çekmeköy'den sonra Nişantaşı'na taşıyor. Başta Ihlamur Kasrı olmak üzere komşusu olunan 60 bin metrekare alana sahip adeta küçük bir orman olan koru alanından gelen bol oksijen sayesinde, şehrin merkezinde zinde bir yaşam sunacak.

MÜCEVHER KADAR KIYMETLİ

MİMARİSİ ve tasarımı ile yıllar boyunca değer kazanacak bir proje geliştirdiklerini belirten DAP Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz şunları söyledi: "Pandeminin etkisiyle uzun süre evlerde karantina dönemi geçiren kitleler, artık hayatlarının kıymetini çok daha iyi biliyor ve yeşil alanı bol alanlarına yöneliyor. NevvYork'ta park ve koruya komşu dairelere ilgi yüzde 63 artış gösterirken Londra'da bu oran yüzde 75'e kadar yükseliyor, istanbul'da ise bu artışın bazı bölgelerde yüzde 200'ü aştığı tahmin ediliyor. Biz de bu ihtiyacı görüp, Nişantaşı Koru projesiyle nesilden nesile miras olarak bırakılan, dünyada parmakla gösterilecek bir eser geliştirdik. Nişantaşı Koru, 50 yıl sonra bile değerine değer katacak mücevher kadar kıymetli bir eser olacak."

  • BASINDA BİZ
  • 17.08.2021
  • HABERİ PAYLAŞ :
Dap Yapı WhatsApp Hattı