TR
MART 2020

MENDİLİM KEKİK KOKUYOR

YENİGÜN / 06.03.2020

"Mendilim Kekik Kokuyor" sinema filminin galası yapıldı. Filmin senaristi A. Kadir Bozkurt ve başrol oyuncularından Mehmet Çevik, YeniGün Gazetesi'ne özel röportaj verdi. Çanakkale Savaşları'na katılan gençlerin hikayesini anlatan "Mendilim Kekik Kokuyor" sinema filminin galası İstanbul'da yapıldı. İstMarina AVM'de gerçekleştirilen galaya çok sayıda sinemasever katıldı.

FİLMİN senaristi A. V Kadir Bozkurt, YeniGün Gazetesi'ne verdiği ı özel röportajda şunları söyledi: "Çok heyecanlıyım. Bu senaryo Çanakkale Savaşı'nın 100. yılında düzenlenen yarışmada birinci oldu. Birçok senaryom var. Başka senaryom da ödül almıştı. Fakat ilk defa senaryom sinema filmi oldu. Bundan dolayı bir sonraki projelerime de film çekildiği zaman bu heyecanımın yerini tutmayacak. Bu apayrı bir heyecan. Bu film her zaman benim ilk göz ağrım olacak. Çanakkale Savaşı filmleri genellikle sadece tarihte bilinen hikayeleri anlatmak üzerine kuruluyor. İçinde öyküsü olmayan filmler. Ama bizim filmimizde hikaye var, öykü var. Savaşın önemi kadar filmin içindeki öyküyü izlemek de izleyiciler açısından çok etkileyici olacak. Bu filmde, Çanakkale Savaşı'nın ruhu ile öyküyü bir arada izlemek izleyicilere çok heyecan verecektir. Film, Çanakkale Savaşı'na gönüllü giden 15-16 yaşındaki gençlerin hikayesini konu alıyor. Dolayısıyla genç kadro bizim başarımızı belirleyecekti. Çok iyi gençleri seçmeyi başardık. O gençler de amatör olmalarına rağmen, kamera deneyimine sahip olmamalarına rağmen bu rollerin haklarını fazlasıyla verdiler. Bazı gençlerin performansı beklediğimizden de iyi oldu. Dolayısıyla düşündüğümüzden fazlasıyla performans aldık. Aralarından sinema yolculuğu, tiyatro yolculuğu devam edecek insanlar çıkacaktır. Beklentimiz olan isimler var. Tabi buna izleyiciler karar verecek."

“KEYİFLİ BİR ÇALIŞMA OLDU"

Filmin hikayesinin 1980'li yıllarda oluşmaya başladığını. belirten Bozkurt şöyle devam etti: "O yıllarda üniversitede dil, tarih coğrafya fakültesinin tiyatro bölümü öğrencisiydim. O zaman içimde Çanakkale Savaşı ile ilgili bir sinema filminden önce bir tiyatro yazma gibi bir niyet vardı. Araştırdım ve o araştırmalar sırasında yeterince kaynağa ulaşamayınca o projemiz hayalini kurduğumuz gibi olmadı ve vazgeçtik. Aradan geçen yıllar sonrasında ben oturdum bunun senaryosunu yazdım. Senaryoyu yazalı 5-6 yıl oldu. O süreç içinde çok kaynağa ulaştım. Kaynaklar sayesinde hikayem istediğim gibi oldu. Aklımızda çok güzel bir hikaye vardı. O hikaye, Çanakkale Savaşı ile istediğim gibi örtüştü. Benim için keyifli bir çalışma oldu. Bu senaryo Çanakkale Savaşı'nın 100. yılında düzenlenen yarışmada birinci oldu. O yarışma filmin manevi tatmini oldu. Daha sonra senaryoyu okuyan yapımcımız bu projeden etkilendi ve hayata geçirmek istedi. Kültür ve Turizm Bakanlığından da destek alınca sinema filmimiz bugün sizin gördüğünüz noktaya kadar geldi. Çanakkale Savaşı ile ilgili yapılan filmler genellikle insanlar tarafından olumlu karşılık buluyor. Bu filmin de efekti güçlü olacaktır diye düşünüyorum. Umarım öyle olur."

"ZORLANMADIĞIMIZ BİR AN OLMADI"

Filmin çekimlerinin 5 haftadan fazla sürdüğünü ifade eden Kadir Bozkurt, "Çanakkale hikayesini aldık Antalya'ya götürdük. Antalya'da Akseki ve Kemer'de çekimleri gerçekleştirdik. Çok azıcık da Çanakkale'de geçen çekim sahnelerimiz var. Onun için filmi Antalya'da çekmekte de ayrı bir süreçti. Filmin çekiminde zorlanmadığımız bir an olmadı. Filmin başından sonuna kadar Çanakkale Savaşı mücadelesinde insanların verdiği mücadele gibi bizim de mücadele aynı şekilde oldu. Sürekli olarak zorlandık. Doğa koşullarıyla uğraştık. Farklı mekanlarda çalışmak ile uğraştık. Figürasyon, kalabalık kadro oluşturma vs. bunlar hep destek alınca Likya Yolu senaryomu bu yıla ertelemiştik. Bu yıl Patara Yılı ilan edildi. Likya Yolu senaryosu ise Patara Yılına denk geldi. Dolayısıyla heyecanlı bir süreç bizi bekliyor. Biz elimizden geleni yapıyoruz. Artık seyirci beğenir beğenmez o filmin yolculuğu. Senaryo yazmak başlı başına bir macera. Oturup bir senenizi ayırıyorsunuz. Ben yazmayı seviyorum. En büyük zevkim yazmak. Ödül almak önemli değil, benim için önemli olan emek vermek. Ben bu filmi gerçekleştirmiş olmaktan çok mutluyum. Eli kalem tutan insanlar umarım benim gibi senaryo, tiyatro oyunu, roman yazsınlar. Hiçbir şey olmasa anılarını yazsınlar. Okusunlar, yazsınlar. Böylece hayat çok daha güzel olacaktır.

"MEHMET ÇEVİK:"MANEVİ BİR DUYGUYLA OYNADIM" Filmin başrol oyuncularından Mehmet Çevik de

Filmin başrol oyuncularından Mehmet Çevik de Yeni Gün Gazetesi'ne verdiği özel röportajda, "Filmde ben manevi bir duyguyla oynadığımı düşünüyorum. Bence bütün ulusların tarihi olan bir hikaye. Emperyalizme karşı çıkışın hikayesi. Sıradanmış gibi görünen sıra dışı bir hikaye" diye konuştu. bizim için zor Filmde gençlerin performansına da değinen oldu. Fakat zor olması bizim için /daha da güzel oldu. Kolay olsa sıradan olacaktı. Unutulmayacak onun için" dedi.

"SENARYO YAZMAK BİR MACERA"

Ayrıca Kadir Bozkurt şunları söyledi: "Likya Yolu ile ilgili yazmış olduğum bir film senaryosu var. Mendilim kekik kokuyor filmi bakanlıktan Çevik, "Gençlerin hiçbiri ben oyuncuyum diyen bir yargı ile hayat bulmaya çalışmıyordu. Gözlerinde acaba ben ne yapacağım olsa da çok güzel bir enerjileri vardı. Bu enerjiyi filmi seyredince hep beraber göreceğiz" şeklinde konuştu.

PROJE 6 YILDA HAZIRLANDI

Filmin yönetmenlerinden Hüseyin Özden galada basın mensuplarına yaptığı açıklamada, "Çanakkale Savaşları çok zor şartlar altında gerçekleşti. Biz bu zor şartlara paralel duyguyla yine zor şartlar altında filmin yapımını gerçekleştirdik. Bu film ortak akılla gerçekleşti. Bu sadece bir Hüseyin Özden filmi değil, Hakan Kurşun filmi değil. Bütün ekip canla başla çalıştı, aklını, yüreğini ortaya koydu ve "Mendilim Kekik Kokuyor" filmi ortaya çıktı. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Kızılay da destek verdi. Ayrıca Antalyalıların, sponsorlarımızın ve Dap Yapı'nın filme desteği var. Filmin senaristi arkadaşım Kadir Bozkurt ile 6 yıldır bu projeyi beraber hazırladık. 6 yılın sonucunda bu film ortaya çıktı. Tasarımlarını beraber yaptık. Bugünden itibaren filmin kendisi konuşacak. Oyuncularımızın ve teknik ekibin bu filmin bir parçası olmak için gösterdikleri inancı ve zaferi çok önemsiyorum. Hepsine teşekkür ediyorum" dedi.Filmin diğer yönetmeni Hakan Kurşun ise şunları söyledi: "Çanakkale ile ilgili arşiv anlamında çok fazla film yapılmadığı için bu filme iyi veya kötü film dememek lazım. Bir arşiv filmi, değer içeren bir film. Biz böyle bir işte olmaktan çok mutluyuz. Filmde Çanakkale Savaşlan'na giden gençlerin yaşadığı psikolojiyi anlatmaya çalıştık. Savaşın etkilerinin insanlara yansımasını biraz metaforlarla anlatmaya çalıştık. Bence fena bir film olmadı. İzleyicinin de takdir edeceğini düşünüyorum."

"FİLM SAVAŞ ORTAMINDA BİR UMUT IŞIĞI”

Filmin başrol oyuncularından Wilma Elles ise "Mendilim Kekik Kokuyor" filmi, savaş ortamında olan bir umut ışığıdır. Hepimiz bir hayat mücadelesi içerisindeyiz. Dönem dönem daha zor, daha kolay ve biz bu hayat mücadelesini bir filmle anlatıyoruz. Ama burada bir umut ışığı söz konusu ve bu film hepimizin günlük hayatı için büyük mesajlar veriyor. Onun için ben de ayrıca çok teşekkür ediyorum. Yani biz bu hayat mücadelesi içerisinde sizlere bir umut ışığı olmak istiyoruz" diye konuştu.

  • BASINDA BİZ
  • 06.03.2020
  • HABERİ PAYLAŞ :
Dap Yapı WhatsApp Hattı