TR
ŞUBAT 2014

MİLYARLIK KARTAL PROJESİNİN PİLOTU DAP YAPI OLDU

POSTA / 12.02.2014 Emlak Konut GYO'nun 2013'ün en büyük ihalesi olan Kartal Çimento Fabrikası arazisi ihalesini Eltes İnşaat'la kurduğu ortak girişimle kazanan DAP Yapı, Eltes İnşaat'ın hisselerini satın alarak yüzde 99.50'lik hisse ile projenin pilot ortağı oldu.

Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO) tarafından geçtiğimiz yıl ihalesi tamamlanan ve ihaleyi Ağaoğlu Grubu şirketlerinden Eltes İnşaat-DAP Yapı ortaklığının kazandığı Kartal Çimento Arazisi'nde şirketlerin hisse oranlan değişti. DAP Yapı, Eltes Inşaat'ın yüzde 50.50'lik hissesini satın alarak, yüzde 99.50'lik hisse ile projenin pilot ortağı konumuna yükseldi.

Emlak Konut GYO tarafından yapılan açıklamada, Eltes İnşaat Tesisat San. ve Tıc. A.Ş.-DAP Yapı İnşaat San. ve Tic. A.Ş. İş Ortaklığı taahhüdü altında bulunan İstanbul Kartal Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı İşinde, Yüklenici ortak girişimin yapısı ve hisse oranlan değişmiştir" denilerek, DAP Yapı'nın, yüzde 50.50'lik hisse artışıyla projenin yüzde 99.5'inin sahibi olduğu, Eltes İnşaatın hissesinin ise projede yüzde 51'den yüzde 0.50'ye düştüğü kaydedildi. Böylelikle projede yüzde 49 olan hissesini yüzde 99.50'ye çıkartan DAP Yapı projenin pilot ortağı oldu.

2013'ün En Büyük İhalesiydi
DAP Yapı ve Eltes İnşaat Ortaklığı, 2012 Kasım ayında yapılan ve 2013 Şubat ayında onaylanan Emlak Konut GYO Kartal Çimento Fabrikası arazisi ihalesini, 1 milyar 335 milyon liralık hasılat taahhüdü ve bu hasılatın yüzde 40'ına denk düşen yaklaşık 542 milyon lirayı Emlak Konut GYO'ya arsa karşılığı ödeme teklifiyle kazanmıştı, ihale sonucu 2013'ün Şubat ayında onaylanan ve arsa teslimi yapılan ihale, 2013'ün en büyük arsa ihaleleri arasında yer almıştı.

Yaklaşık 60 bin metre büyüklüğündeki arsa üzerinde toplam 141.896 metrekare inşaat alanı bulunuyor. Bunun 122 bin 271 metrekaresi konut ve hizmet alanı, 11 bin 614 metrekaresi Özel Sağlık Tesisi, 4 bin 501 metrekaresi Özel Eğitim Tesis Alanı ve 3 bin 509 metrekaresi ticaret alanı olarak yapılandırılacak.

Mart'ta Ön Satışa Çıkıyor
DAP Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, projeyle ilgili ruhsat çalışmalarının devam ettiği bilgisini vererek, Mart ayı başında Kartal projesinde ön satışlara başlamayı planladıklarını, projenin lansmanını ise 30 Mart'ta yapılacak yerel seçimlerin ardından gerçekleştireceklerini açıkladı. Kartal projesinin konseptini büyük ölçüde tamamladıkları bilgisini veren Ziya Yılmaz, Türkiye'deki mimarlarımız, İngiltere'den bir mimarlık ofisiyle birlikte gece gündüz çalışıyor. İstanbul'un en güzel arazisinde ülkemizi ulusal arenada temsil edecek bir eser inşa edeceğiz. İstanbul'a gelen her turistin görmek isteyeceği insanların saatlerce durup seyredebileceği, bir eser olsun istiyoruz" dedi.

Türkiye'nin Sembolü Olacak
Kartal'da, Emlak GYO çatısı altında güçlü, saygın ve benzersiz bir projeye imza atacaklarını açıklayan Ziya Yılmaz, "Kartal projemiz, İstanbul'un denize sıfır, bu ölçekteki tek gayrimenkul projesi olma özelliğini taşıyor. Söz konusu arsanın benzerini dünyada aradım ama bulamadım. İçinde marina, okul, AVM, hastane, rezidans, ofis ve cami gibi birçok farklı unsur yer alacak. Önünde marina bulunan, içinden hızlı tren geçen ilk karma proje olacak" diye konuştu.
 
  • BASINDA BİZ
  • 12.02.2014
  • HABERİ PAYLAŞ :
Dap Yapı WhatsApp Hattı