TR
MAYIS 2021

'NİŞANTAŞI'NDA LÜKSÜ SAĞLIKLA BULUŞTURDUK'

MİLLİYET / 20.05.2021

Nişantaşı Koru projesinde ön talep toplama sürecini başlattığını duyuran DAP Yapı, yeni sitenin tasarımında lüks olgusunun yanı sıra konfor ve 'sağlıklı evler' konseptinin öne çıkarıldığını kaydetti.

DAP Yapı, İstanbul Nişantaşı'nda gerçekleştireceği yeni projesinde, daha önce hayata geçirdiği 'sağlıklı evler' konseptini, 'lüksün merkezi Nişantaşı'na da taşıdığını duyurdu. Projenin 60 bin metrekare koru alanına komşu olduğu, konumunun ise Amerikan Hastanesi ile Ihlamur Kasrı arasında yer aldığı kaydedildi. Evlerin özellikle 4 - 8 metre arasında değişen tavan yüksekliğine dikkat çekilirken, geniş teras alanlarına vurgu yapıldı. Bölgede 'bahçe villa' ve 'teras villa' konseptlerinin de bir ilk olarak tasarlandığını belirten DAP Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, Nişantaşı projesi için ön talep toplamaya başladıklarını söyledi. Yılmaz, "Nişantaşı Osmanlı'dan bugüne kadar, önce saray eşrafının, sonrasında Avrupa ile iş yapan tüccarların, daha sonra da Türkiye'nin dünyaya açılan yüzü olarak sanatın, modanın, lüksün merkezi konumunda olmuştur" dedi.

Sağlık kurulu var

DAP Yapı Nişantaşı Koru projesine de taşıdığı 'sağlıklı evler' konseptinde 5 kriteri öne alıyor. Yılmaz, "Nasıl ki deprem öncesi ve sonrası var ise, artık Kovid -19 öncesi ve sonrası olacak. 58 bin 300 Çekmeköy, 18 bin 300 kişide Nişantaşı için hedef kitlenin fikrini alıp bir sağlık kurulu oluşturduk. Sağlık kurulunun da görüşlerini alarak 'sağlıklı evler'i tasarladık; bu sayede dünyada ilk olan 'Sağlıklı Evler' konseptimizi geliştirdik" diye konuştu. Yılmaz, sağlıklı ev kriterlerini ise şöyle sıraladı: "Birincisi yüksek katlı olmayacak. İhtiyaç duyulduğu anda yürüyerek çıkılabilecek yükseklikteki evlere sağlıklı ev diyoruz. İkincisi balkon, teras ve bahçe şart. Üçüncüsü ise orman, koru ve yeşil alan ihtiyacı karşılık bulmalı. Dördüncüsü ise havalandırma sistemi. Her dairenin havalandırma sisteminin sürece uygun tasarlanması ve kesinlikle birbirinden bağımsız olması gerekiyor. Beşinci ve son kriter ise en son deprem yönetmeliğine göre inşa ediliyor olması."

Tekne dizaynı örneği

Nişantaşı projesinin tasarım detaylarına ilişkin yapılan açıklamalarda, ünitelerin tamamen lüks tekne mantığıyla, malzemelerin birbiriyle uyumlu olduğu, yaşam alanlarının en verimli şekilde kullanıldığı, kalitenin ve konforun maksimumda olduğu şekilde dizayn edildiğine dikkat çekildi. Bu nedenle projede bağımsız bölüm sayısının az tutulduğu belirtilirken, kat yüksekliğinin ise 5 ila 10 kat arasında sınırlandırıldığı ifade edildi. DAP Yapı, lüks konseptine yönelik projede pek çok yeniliğe imza attığını belirtirken, 'daire büyüklüğünde olan villa konseptindeki terasların evin tüm odalarından dolaştığı anlatıldı. Bu sayede başta Ihlamur Kasrı olmak üzere komşusu olan 60 bin metrekare alana sahip koru alanından gelen bol oksijen kaynağından şehir merkezinde en iyi şekilde faydalanılacağı kaydedildi.

Emlak Konut güvencesi

Yılmaz, "Sayısız kitap, film ve belgesele konu olan Nişantaşı'na layık, sadece Türkiye'de değil dünyada da parmakla gösterilecek bir proje geliştiriyoruz. DAP Yapı'nın yenilikçi vizyonuyla Emlak Konut güvencesinin birleşimi olan bu proje; iki kıtayı birbirine bağlayan dünya başkenti İstanbul'umuzun gözbebeği Nişantaşı'nda, 50 yıl sonra bile değerine değer katacak bir eser olacak" dedi.

'Dünya birinciliği getireceğiz'

DAP Yapı, Avrupa'nın en prestijli gayrimenkul ödülleri arasında gösterilen European Property Avvards tarafından bugüne kadar 8 farklı projeyle 41 ödül alırken, Nişantaşı projesiyle de ödüllere bir yenisini eklemeyi hedefliyor. Yılmaz, "ilk günden beri, yatırım yaptığımız bölgelere değer katma vizyonuyla hareket eden bir geliştirici olarak, örnek projeler geliştirdik. Yaptığımız iş aslında küçük kum tanelerinden büyük sanat eserleri yapmak. Bu doğrultuda proje geliştirdiğimiz bölgelerin karakteristiğine uygun, yenilikçi projelere imza atıyoruz. Nişantaşı projesiyle de bu anlamda mimarisi ve konsepti ile dünya birinciliği elde edeceğimize yürekten inanıyorum, insanların yaşarken mutlu olacakları, nesilden nesile miras olarak bırakılan, yıllar boyunca değerini koruyacak bir eser olarak görüyorum" ifadelerini kullandı.

Markalara kapı komşusu

Uluslararası gayrimenkul firması Cushman & VVakefield'in 65 ülkenin 330 alışveriş caddesini sıraladığı araştırmada ilk 10'da yer alan Nişantaşı Abdi ipekçi Caddesi, San Francisco'daki Union Square ve New York'taki 5. Cadde'yle aynı kategoride yer alıyor. Lüks markaların Türkiye'deki bir numaralı adresi olan Abdi ipekçi Caddesi'ne 650 metre mesafede bulunan proje, City's Alışveriş Merkezi'ne 300 metre mesafede, Hermes, Louis Vuitton, Prada ve Gucci gibi markalara yakın konumda bulunuyor. Projede shuttle hizmeti olacağı, ayrıca geniş kapalı otopark imkanı ve birden çok kapalı otopark girişi sağlanacağı ifade ediliyor.

'Bir numaralı önceliğimiz deprem riski'

Türkiye'nin deprem kuşağında bir ülke olduğunu hatırlatan Yılmaz, "DAP Yapı'nın bundan önce hayata geçirdiği tüm projelerde olduğu gibi Nişantaşı'nda da bir numaralı önceliğimiz deprem güvenliği" diye konuştu. Bu anlamda Nişantaşı'ndaki mevcut konut stokunun ortalama yaşının 50 ila 60 yıl arasında değiştiğine dikkat çeken Yılmaz, "Depremden korunmanın bir numaralı koşulu, en son deprem yönetmeliklerine uygun güvenli binalarda yaşamak. Nişantaşı projemizde, çevre dostu ve Nişantaşı dokusuna yaraşır, deprem güvenlikli yapılar geliştiriyoruz. Malzeme, statik, çözüm olarak depreme karşı dünyanın en son teknolojilerini kullanarak geliştirdiğimiz bir proje" dedi.

  • BASINDA BİZ
  • 20.05.2021
  • HABERİ PAYLAŞ :
Dap Yapı WhatsApp Hattı