TR
MAYIS 2021

NİŞANTAŞI KORU'DA TL İLE VADELİ SATIŞ

MİLLİYET / 28.05.2021

İstanbul Nişantaşı arazisinde yeni projesine başlayan DAP Yapı, ön talep dönemi başlatılan projesinde bölge genelinin aksine döviz yerine TL ile satış yapacağını duyurdu, Alımlar vadeli de olabilecek.

DAP Yapı, geliştirdiği yeni konseptleri ve tasarımları hayata geçirdiği İstanbul Nişantaşı'ndaki projesinde inşaat çalışmalarını başlattı. 'Nişantaşı Koru' adı verilen projenin ön talep döneminin de başlatıldığı belirtilirken, fiyatların ise son 10-15 yıldır bölgede geliştirilen konutlara göre yüzde 35-40 daha düşük olduğu kaydedildi. DAP Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, bölgede konutların hemen hepsinin döviz ile satıldığını anlatırken, "Biz dövizin ağırlıklı olduğu bu piyasada Türk lirası ile vadeli satış yaparak, konut alıcısını hem kur riskinden koruyor hem doğru bir yatırım yaparak kazanç elde etmelerini sağlıyoruz. Nişantaşı ve civarında yer alan bölgede son 10-15 yılda yapılan konutların piyasa değerlerini incelediğimizde, ön talep dönemi fiyatlarımızın bölgenin yüzde 40 altında olduğunu görüyoruz. Bu nedenle projemizin yüzde 100'ün üzerinde bir prim potansiyeli olduğunu söyleyebiliriz" diye konuştu. DAP Yapı, İstanbul'un en değerli arazilerinden olan Nişantaşı Teşvikiye'de yer alan arsayı Emlak Konut GYO ihalesinde kazanmıştı. Buna göre, Holdinge ait Eltes-lstlife şirketleri 25 bin metrekarelik arsada yapılacak proje için 1 milyar 763 milyon 750 bin lira satış toplam geliri taahhüt ederken, arsa sahibi Emlak Konut'a düşen gelir ise 705 milyon 500 bin lira olarak oluşmuştu. Ancak bu taahhüdün çok daha üzerine çıkabileceklerini belirten DAP Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, proje değerinin artacağını söyledi.

'Konseptleri taşıdık'

Şirketin geliştirdiği 'Sağlıklı Ev' konseptinin ilki Çekmeköy Ormanköy projesinde hayata geçirilmişti. Konsept, Nişantaşı’na da taşındı. Ziya Yılmaz, bölge için ise ayrıca 'bahçe villa' konseptini geliştirdiklerini anlatırken, "Nişantaşı'nda konut ve yaşam anlamında lüks ile doğayı buluştururken bir ilki gerçekleştiriyoruz. 'Bahçe villa'lar ile evinize ister binadan isterseniz bahçenizden gireceksiniz" dedi. Projede 5 blokta toplam 161 daire yer alırken, daire büyüklükleri ise 85 ile 760 metrekare arasında değişiyor. Konutların 19 adedi bahçe villa, 47 adedi ise havuzlu teras villa olarak geliştirildi.

“Yatırıma devam ediyoruz”

Ziya Yılmaz, ekonomilerde her dönem inişli ve çıkışlı dönemler olduğuna dikkat çekerken koronavirüs salgınının tüm dünyada bu anlamda büyük sorunlar getirdiğine işaret etti. Bu dönemde yatırımlarına ara vermediklerini anlatan Yılmaz, "Ülkemizin geleceğine güvenimiz tam. Hiçbir dönemde kendi yatırım programımızdan sapmadığımız gibi bu süreçte de üretmeye planlarımız dahilinde devam ediyoruz. Gayrimenkul sektörü de elbette bu süreci zorluklarla geçiriyor. Ancak özellikle bu dönemlerde çalışmamıza ara vermemek, hatta daha çok çalışıp değer üretmek lazım" dedi.

Hedef kitleye soruldu

Kovid-19 sürecinin gayrimenkul sektörü açısından önemli bir dönüşüm noktası olduğunu anlatan Ziya Yılmaz, bu dönem öncesi geliştirdikleri 'sağlıklı ev' konseptini anlattı: "Çekmeköy'de 58 bin 300, Nişantaşı'nda 18 bin kişilik hedef kitlenin beklentilerini aldık, fikrini dinledik. Sağlık kurulu ile uzmanlıkla ele aldığımız çalışmalar sonucu Türkiye başta olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde tescillenmiş 'sağlıklı ev' konseptini geliştirdik. Bu kriterler 5 başlıkta sıralanıyor. Birincisi ihtiyaç duyulduğu anda yürüyerek çıkılabilecek yükseklikteki evlere sağlıklı ev diyoruz, ikincisi evlerde bahçe yoksa teras, teras da veremiyorsanız kesinlikle geniş balkona yer vermelisiniz. Üçüncüsü ise evin bulunduğu yerde mutlaka yeşil alan olmalı. Dördüncüsü de bağımsız havalandırma sistemi. Son olarak ise elbette en son deprem yönetmeliğine göre inşa şartı."

  • BASINDA BİZ
  • 28.05.2021
  • HABERİ PAYLAŞ :
Dap Yapı WhatsApp Hattı