TR
OCAK 2022

O'NUN BİR FELSEFESİ VAR

PARA DERGİSİ / 17.01.2022

Uzun yıllardır konut üretimi yapıyor. Felsefesi olan, geleceğin evlerini inşa ettiğini söylüyor. DAP Yapı'nın patronu Ziya Yılmaz, şimdi bu hayalini farklı şehirler ve ülkelere de taşıyacak. Tabii yine merkez üs İstanbul olmak kaydıyla. Yılmaz, 2022’de tam 35 milyar liralık yatırım yapacaklarını söylüyor.

YILLAR içinde bu sayfalara çok sayıda konut müteahhidi misafir ettik. Genel olarak projenin büyüklüğü, yatırım rakamları vs. konuştuk. Bu hafta binlerce konuta imza atan bir müteahhidi dinliyoruz. O'nu diğerlerinden ayıran en önemli fark ise işine felsefe katması. Daha doğrusu projelerini mutlaka, ama mutlaka farklılaştırması. Burgu şeklindeki kuleler, vazo mimarisi ve diğerleri... DAP Yapı'nın patronu Ziya Yılmaz, gelecek yürüyüşünde yine farklı projelere imza atacağını söylüyor...

Şirket, DAP markası olarak beş yılda 35 milyar TL'lik yatırım hedefi koymuş durumda. Geçen yıl bin konut teslim eden, bu yıl da bin konut teslimi planladıklarını belirten DAP Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, alıcıların istek ve talebine göre proje ürettiklerini söylüyor. Yılmaz, "Çekmeköy ‘deki dairelerin tümünü sattık. Nişantaşı'nda da konut adedi olarak yaklaşık yüzde 80'inin satışını tamamladık" diyor.

DAP Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz ile projelerini, yeni yatırımlarını ve hedeflerini konuştuk.

2021 yılı, firmanız ve gayrimenkul sektörü açısından nasıl geçti?

Geçen yılın sektör açısından verimli olduğunu düşünüyorum. 2020-2021 yılı içerisinde başlattığımız iki büyük projemiz oldu. Biri Nişantaşı diğeri ise Çekmeköy projesi. Şu anda da yeni projelerimizin hazırlıklarını yapıyoruz, İstanbul’un iş merkezi olan Levent'te yeni projemize başlayacağız. Yeni konut projelerimiz arasında Beykoz, Çeşme ve Pendik de bulunuyor. Pandemi döneminde hem yeşil alana yakın hem de şehrin içinde yaşama isteği arttı. Bunu tercih ederken de sanata, kültüre, alışverişe yakın yerlerde bulunmak isteniyor. Tüm bunlara ek olarak iş, sağlık ve eğitim merkezlerine ve günlük ihtiyaçların karşılanabilecek lokasyonlarda yaşama tercih ediliyor. Bu açıdan, DAP olarak genelde tüm pandemi süreci, özelde ise 2021 yılı bizler için çok hareketli geçti.

Geçen yıl ne kadarlık bir konut satışı gerçekleştirdiniz?

DAP olarak iş bitirme becerileri, erken teslim geleneği ve dönemin koşullarına uygun stratejik projeleriyle sektöre yön veriyoruz. Sadece geçen yıl bin konutun teslimini gerçekleştirdik. Bu yıl da yine bin konutun teslimini yapacağız. Projelerimize bakıldığı zaman Çekmeköy ‘deki dairelerin tümünü sattık. Nişantaşı'nda da konut adedi olarak yaklaşık yüzde 80'inin satışını tamamladık. 2020'de yatırımına başladığımız İstanbul'daki Ormanköy projemizde rekor denebilecek bir hızla ilerledik. Bu yılın ilk yarısında teslimlere başlayacağız.

Nişantaşı projenizden bahsedebilir misiniz?

25 bin metrekarelik arazi üzerine, Ihlamur Kasrı'ndan başlayarak Amerikan Hastanesi'ne kadar uzanan bir lokasyonda konumlandık. Etrafında 60 bin metrekarelik bir koru bulunuyor. Nişantaşı'nın şu ana kadar en büyük projesi oldu. Emlak Konut'tan ihale ile aldığımız bir araziydi. Şu anda da Emlak Konut ile beraber geliştiriyoruz.

DAP Yapı olarak İstanbul dışında İzmir'de de projeler geliştiriyorsunuz, değil mi?

Evet, İstanbul dışındaki ilk yatırımımızı İzmir'e yaptık. DAP İzmir diye proje geliştirdik. 2021'de de konut teslimlerini gerçekleştirdik, İzmir, bizim yıllar öncesinde araştırdığımız bir pazardı. Şimdi ise çeşitlendirmeye gidiyoruz. Çeşme'de villalardan ve konuttan oluşan karma bir proje yapıyoruz. Denize sıfır konumda bulunuyor.

Kurlardaki dalgalanmalar, satışı devam eden projeleri etkiledi mi?

Sadece ülkemizde değil, tüm dünyada genel bir artış söz konusu. Tüm dünyada arttığı için bizim inşaat girdi maliyetlerini de tabii ki etkiliyor. Tamamını yansıtma şansımız yok, ama belli bir oranda ister istemez yansıtmaya gayret ediyorsunuz. Satışta Türkiye'deki en iyi firmalardan biriyiz. Konut satma anlamında bir sıkıntı yaşamıyoruz. Yeter ki insanların beklentisini karşılayacak konut üretimi yapalım.

Yurt dışına açılma projeniz var mı?

İnşaat sektörüne geniş kapsamlı baktığınız zaman, bu sektörde dünyada ikinci sıradayız. Dünyada iş yapan şirketler arasında ilk 250 firma içerisinde de pek çok inşaatçı arkadaşımız bulunuyor. Konut üretimi anlamında dünyada bu kadar uzmanlaşmış, çok firmanın olduğu ülke yok denilecek kadar az diyebiliriz. Konut uzmanlığı anlamında da geliştirici anlamında da bizim dünyaya sektör olarak açılmamız gerekiyor. Bunu konut üretimi anlamında söylüyorum. Eğer yapabilirsek çok faydalı ve verimli olur. Türkiye'ye de en azından katma değer sağlamış oluruz. Siz buradan geliştirici olarak Avrupa'ya gittiğiniz zaman, arka taraftan buradaki üreticiyi de getirmiş oluyorsunuz. Türkiye'den birçok kalemi de bu vesileyle yurt dışına ihraç etmiş oluyorsunuz. O manada bizim sektörün önü açık, Avrupa'ya açılmamız gerekiyor. Bizim çalışmalarımız da bu yönde ilerliyor.

2022, ev alma zamanı diyebilir miyiz?

Kesinlikle diyebiliriz. Doğru zamanda bütçenize uygun evi bulduğunuz zaman, en doğru zaman o zaman. Ev fiyatlarının hiçbir zaman düşme şansı yok. Bugün alamadınız, yarın üzerine fark koyarak almak zorunda kalacaksınız ya da aynı nitelikli konutu bulamayacaksınız. Bunun için tam zamanı diyorum.

Bu yıl içerisinde konut kampanyasının yapılması sektörü hareketlendirir mi?

Türkiye genelinde konut talebini artırmak ve üretim sektörüne faydası olması için kampanyalar yapılırsa bir hareketlilik yaşanabilir. Bir dönemki gibi 180 ay vade 0.69 kampanyasını beklemiyoruz belki; ama bankaların destek verdiği, faizin birin altına düştüğü, 120 aya kadar vadenin olduğu bir kampanya şekli olursa bizim sektörü çok daha fazla hareketlendirir.

Bu yıl DAP Yapı olarak beklentiniz ve hedefleriniz neler?

Biz dönemine, ihtiyaçlara ve beklentilere göre proje geliştiren bir firmayız. Tüketici neye ihtiyaç duyuyorsa onu geliştiriyoruz, özellikle yeşilliğin bol olduğu, konutlarda açık alan ve balkonların olduğu rahat yaşam alanları sunmaya çalışıyoruz. Gıda nasıl bir ihtiyaçsa evler de öyle. Yaşadığımız evler hiçbir şey ile karşılaştırılamaz. Biz sektör olarak kısa vadeli değil, uzun vadeli bakıyoruz. Durağan dönemler olsa da dolar ve altının karşısında gayrimenkulün getirişi her zaman daha üstün olmuştur. 2022 ve 2023 yıllarının inşaat ve konut sektörü açısından verimli geçeceğini düşünüyorum. Ayrıca İzmir'de Mavişehir ve Çeşme'de üç büyük araziyi portföyümüze eklemiştik, İstanbul’da ise Beykoz ve Pendik'te de arsa stokumuz bulunuyor. Tüm bunlara Levent'te, bölgenin en büyük projesi olacak yeni yatırımımızı da eklediğimizde, DAP markası olarak kendimize beş yılda 35 milyar TL'lik yatırım hedefi koyduk.

“2022 konut alma zamanı”

DAP markasının yeni yatırımı olan, Emlak Konut GYO güvencesi ve DAP Yapı vizyonuyla hayata geçirilecek olan Levent'teki yeni projeleriyle ilgili de konuşan Ziya Yılmaz; "İstanbul'un finans ve iş merkezi olan Levent'te yer alan yeni projemizde ön talepleri almaya başladık" diyor. 2022'nin ev konut alma zamanı olduğunu belirten Yılmaz, şunları söylüyor: "Levent'teki projemiz, şehrin merkezinde, yeşil alana erişimi bulunan, iş, sanat, kültür, eğitim ve sağlık merkezlerinin tam ortasında country tarzı bir yaşam imkânı sunuyor. Aynı zamanda Levent bölgesinin en büyük projesi olacak olan bu yeni projemizin hem Levent'in hem de İstanbul'un yeni yüzü niteliğinde olacağını gönül rahatlığıyla söyleyebilirim. 103 bin metrekarelik arazi içerisinde, 53 bin metrekaresini inşaat yapıyoruz. Çok az ticari ünite var. Şu anda ön talep dönemindeyiz. Üreteceğimizin 70 katı talep aldık. Önce kendi müşterilerimize sonra da piyasaya arz edeceğiz."

  • BASINDA BİZ
  • 17.01.2022
  • HABERİ PAYLAŞ :
Dap Yapı WhatsApp Hattı