TR
MAYIS 2016

PARAMIZ ÇÖPE GİTMESİN

TAKVİM / 11.05.2016 KONUT Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği Başkan Yardımcısı ve DAP Yapı Başkanı Ziya Yılmaz, kentsel dönüşüm uygulamalarında yerel yönetimlere düşen çok önemli bir görev olduğunu vurgulayarak, "Binaların yenilenmesinde bir sıralama yapılmıyor. Yani Kadıköy’de, Beşiktaş’ta, Kağıthane’de ve başka bölgelerde 50 yıllık, 40 yıllık binalar var.

Oysa örneğin Çekmeköy’deki 10 yıllık binalar yıkılıyor" dedi. "Bina eğer kötüyse tabii ki yıkılmalı" diyen Yılmaz, "Ama eski binalardan başlanması gerektiğini düşünüyorum. Bu şekilde parayı çöpe atıyoruz. Ayrıca yapılan binaların ülkeye değer katması lazım" şeklinde konuştu. Yılmaz, şu anda uygulananın tam anlamıyla bir kentsel dönüşümden ziyade bina dönüşümü olduğunu kaydetti.

Yüksek vergi ve harç yükünün konut fiyatlarını artırdığını da vurgulayan Yılmaz, "Bir konutun satış fiyatının yüzde 40-50’si arsa maliyetinden oluşuyor. Bu fiyatı yönetemeden ucuz konut üretilemez" dedi. Yılmaz, ekonomik konut için yapılması gerekenleri şöyle sıraladı:

Metrekaresi 3 bin TL’nin altında konut üretmek için devletin yeni arsalar üretmesi lazım.
Sadece vergi yükü yüzde 12 seviyesinde.
Konutlarda KDV oranının en azından üst sınırın yüzde 8 olması gerekli.
Arsa maliyetleri aşağı iner, vergi de düzenlenirse, tüketicinin alım fiyatı yüzde 8-10 ucuzlayacaktır.
  • BASINDA BİZ
  • 11.05.2016
  • HABERİ PAYLAŞ :
Dap Yapı WhatsApp Hattı