TR
AĞUSTOS 2018

PETROL KADAR DEĞERLİ GAYRİMENKULÜMÜZ VAR

AKŞAM / 19.08.2018

Ziya Yılmaz, Türkiye'de petrol olmadığını ancak petrolden değerli gayrimenkul sektörünün olduğunu belirterek, "Kritik bazı adımları atabilirsek, Türkiye ekonomisi adına altın bir dönem yaşayabiliriz" dedi.

Avrupa ve Körfezi fethe hazırlanıyoruz

Kurda oluşan köpüğün yurtdışında yaşayan Türkler ve yabancılar için büyük bir alım fırsatı doğurduğunu söyleyen Ziya Yılmaz, "Önümüzdeki dönemde Nişantaşı ile Çekmeköy olmak üzere çok büyük iki projeye başlayacağız. Bu yatırıma başladığımız zaman hem Avrupa'da hem Körfez'de ofisler açacağız. Şu anda Türkiye'de konut fiyatları inanılmaz ucuz. Buradaki fırsatı iyi anlatmak lazım, Türkiye'ye sermaye akışı sağlamak için üzerimize düşeni yapacağız" dedi.

DAP Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, Türkiye'nin önünde cumhuriyet tarihinin en büyük fırsatlarından birinin bulunduğunu söyledi. Yılmaz, "Bizim petrolümüz yok ama iyi değerlendirildiğinde onun kadar değerli bir gayrimenkul sektörümüz var. Eğer kritik bazı adımlan atabilirsek, Türkiye ekonomisi adına altın bir dönem önümüzde duruyor" ifadelerini kullandı. TÜİK verilerine göre temmuz ayı itibarıyla yabancılara satılan konut adedi yüzde 65'lik artışla 2 bin 858 oldu. Ocak-temmuz dönemini kapsayan 7 aydaki satış ise yüzde 29.6'lık artışla 14 bin 674'e yükseldi. Özetle, kurlarda yaşanan son hareket, yabancı yatırımcı için Türkiye'yi fırsat cennetine çevirdi. TÜİK verisini haürlatan Ziya Yılmaz, "Henüz yolun başındayız" görüşünde.

DAHA REKABETÇİ OLALIM

Ziya Yılmaz şunları aktardı: "Markalı konut sektöründe satış problemi yok. Dönemsel sorunlar ise çarkı durdurmuyor. Fakat sektörün bazı sıkıntıları bulunuyor. Mesela önümüzde yabancıya satış konusu var. Türkiye olarak yabancı yatırımcıya "1 milyon dolarlık konut al, sana vatandaşlık vereyim diyoruz. Muhtemelen bu kişinin kendi ülkesinde minimum 5 milyon dolarlık bir serveti vardır. 5 milyon dolar da bugünün şartlarında hatırı sayılır bir paradır. Bu kadar sermayeye sahip biri, sadece bize değil dünyanın her yerine gidebilir. Bizim bu ölçekte bir yatırım çekebilmek için daha rekabetçi hareket etmemiz lazım."

100 bin dolarla noterde çözelim

Dünyanın diğer ülkelerinde bu sürecin daha az maliyetli ve bürokrasiden uzak yönetildiğine dikkat çeken Yılmaz, ABD'nin geçen yıl yabancılara 284 bin konut sattığını ve 153 milyar dolar gelir elde ettiğini aktardı. Yılmaz şöyle devam etti: "Yabancı Türkiye'de oturum izni almak için 40 kapı çalıp, 40 yere para ödüyor. 100 bin dolarlık konut alan yabancı tek bir kuruma müracat etsin, işi noterde çözelim. 2 - 3 yılda yabancıya satışı 15 milyar dolara çıkaralım."

  • BASINDA BİZ
  • 19.08.2018
  • HABERİ PAYLAŞ :
Dap Yapı WhatsApp Hattı