TR
ARALIK 2018

PETROLÜMÜZ, GAZIMIZ YOK FARK YARATAN EVİMİZ VAR

AKŞAM / 25.12.2018

DAP Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, "Yabancıya konut satışında topyekûn seferberlik başlatmalıyız. Petrolümüz, gazımız yok ama öncü bir gayrimenkul sektörümüz var" değenlendirmesini yaptı

2019'U bir fırsat dönemi olarak gördüklerini söyleyen DAP Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, DAP Yapı için yeni yılın; yeni projelerin başlayacağı, teslimlerin gerçekleşeceği büyü olacağını belirtti.

13 MİLYARLIK YATIRIM

2019,2020 ve 20211 DAP Yapı için yatırımlar yılı ilan ettiklerini anlatan Yılmaz, hedeflerinin 5 yıl içinde 13 milyar liralık yeni yatırım olduğunu da vurguladı. Ziya Yılmaz, yabancıya satılan konut sayısının ilk 11 ayda geçen yıla göre yüzde 75 artarak 35 bin adedi aştığını hatırlatarak, "Vatandaşlık hakkında tutar düşürüldü. Atılan adımların ardından ben bugünlere gelmiş olmaktan son derece mutluyum. Hep söylüyorum, Türkiye'nin belki doğal zenginliği, petrolü gazı yok. Ama tüm dünyanın gıptayla izlediği dinamik ve öncü bir gayrimenkul sektörü var" ifadelerini kullandı.

TOPYEKÛN SEFERBERLİK

Yabancıya satış konusunda, şimdi yeni birtakım adımlar atılması gerektiğini söyleyen Ziya Yılmaz, "Bu konuda kamunun tüm kesimleri ve yeterlilik kriterlerini karşılamış özel sektör kuruluşlarının işbirliğiyle topyekûn bir seferberlik haline geçmemiz gerekiyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın öncülüğünde Çevre ve Şehircilik, Turizm, Dışişleri Bakanlıklarından tutun da bankalara kadar herkesin içinde olacağı böylesi bir hamle Türkiye için yüzyılın fırsatlarından birine dönüşebilir" dedi.

Rekabetçi olursak başarırız

Yabancıya satışta ulaşılan rakamların bir başlangıç olduğunu da söyleyen Ziya Yılmaz şunları aktardı: "ABD'de geçtiğimiz yıl 284 bin adet konut yabancıya satıldı. İspanya'da her 9 konuttan 1'inin yabancıya satıldığını görüyoruz. Türkiye'de ise geçen yıl 1.4 milyon konut satıldı. Bunun sadece 22 binini yabancıya satabildik. Gelir ise 4.6 milyar dolar. Yabancıya konut satışında Türkiye daha rekabetçi olmak zorunda."

Nişantaşı için şimdiden 15 bin telefon aldık

Nişantaşı'nda dünyaya örnek olacak bir model üzerinde çalışıyoruz" diyen Yılmaz, "Yeni trendleri barındıran, hayranlık uyandıran ve 60 yıl sonra bile eskimeyecek bir proje olacak. Çağrı merkezimize Nişantaşı'yla ilgili 15 binin üzerinde telefon geldi. Hepsi de satışa çıkmadan bize bilgi verin diye arıyor. 5 yıl içinde en az birkaç ülkede daha gayrimenkul geliştirip ülkemize de katma değer sağlamayı hedefliyoruz" diye konuştu.

Yabancıdan 30 milyar dolar gelir

İlk olarak potansiyel ülkelerin belirlenmesi gerektiğini de belirten Yılmaz, Bu ülkelerdeTürkıye ofisleri açabiliriz.Tanıtım hamlesiyle yılda 30 milyar dolarlık yabancıya satış geliri yazmak hayal değil. Doğalgaza, petrole her yıl 40-50 milyar dolar veriyoruz. Bu açığın yarısı yabancıya konut satışından çıkar" dedi.

  • BASINDA BİZ
  • 25.12.2018
  • HABERİ PAYLAŞ :
Dap Yapı WhatsApp Hattı