TR
HAZİRAN 2017

RİVA’YA 1 MİLYAR TL

MİLLİYET / 09.06.2017 Galatasaray Spor Kulübü’nün Riva arazisi için yapılan ihalenin ilk oturumunda en yüksek teklif 1 milyar lira ile DAP Yapı iştiraki Eltes İnşaat’tan geldi. İhalenin kazananı 15 Haziran’da belli olacak.

Emlak konut GYO’nun Galatasaray spor Kulübü’nün Riva arsası ihalesinin ilk oturumunda en yüksek teklifi 1 milyar lira ile Eltes İnşaat verdi. Dün yapılan ihalenin ilk oturumunda, 1 milyon metrekarenin üzerindeki arsa için sektörün önde gelen firmaları yarıştı. Hasılat paylaşım modeliyle yapılan ihaleye markalı konut üreticileri tarafından 9 dosya sunuldu. Şirket ve ortaklıkların uzun süredir beklediği ihalenin kesin sonuçları ise 15 Haziran’da yapılacak ikinci oturumda belli olacak.

İlk oturumda en yüksek teklif DAP Yapı şirketi Eltes İnşaat’tan geldi. Şirket, satış geliri için 1 milyar lira önerdi, şirket payı olarak da yüzde 10’a denk gelen 100 milyon lira teklif etti. İkinci yüksek teklif ise Fema İnşaat-KLV İnşaat İş Ortaklığı’ndan yapıldı. Ortaklık, satış geliri için 400 milyon lira teklif ederken, şirket payı için de yüzde 25 teklif sundu.

% 80’i Galatasaray’ın
Galatasaray’ın sponsoru Timur Gayrimenkul (NEF), Makro İnşaat ile ortak katılarak, satış geliri için 100 milyon, şirket payı için de 20 milyon önerdi. Teknik Yapı ve Fuzul Yapı-İstanbul Teknik- Gökkar Madencilik de 100 milyon satış geliri ve yüzde 20 şirket payı önerdi. Dağ Mimarlık satış geliri için 200 milyon derken, Ege Yapı-Çalışkan İş Ortaklığı 300 milyon, Yılmaz İnşaat 200 milyon, Nuhoğlu İnşaat 262.5 milyon teklif etti.

Geçtiğimiz yıl imzalanan protokole göre, ihalede ortaya çıkacak arsa bedelinin yüzde 80’i Galatasaray’ın, yüzde 20’si de emlak Konut GYO’nun olacak. Riva arazisi yaklaşık 870 bin metrekaresi konut alanı, 206 bin metrekaresi özel orman alanı, 8 bin 400 metrekaresi ilkokul özel alanı, 72 bin 500 metrekaresi park alanı olmak üzere toplamda 1 milyon 157 bin metrekareden oluşuyor.

Model Olabilir
İhalenin ilk oturumunu değerlendiren Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, ihaleye birbirinden önemli firmaların katıldığına dikkat çekerek, sonuçların ikinci oturum ardından görüleceğini hatırlattı. Kurum, “Bu tarihi bir süreç. Hem Galatasaray, hem de Türk futbolu için. Burada sağlanacak başarı önemli bir model olabilir” ifadelerini kullandı.

Helikopterle Dolaştım
İhalede en yüksek teklifi veren Eltes İnşaat’ın sahibi, DAP Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, geçen gün arazi üzerinde helikopter ile gezdiğini anlatarak, ikinci oturumu kazanmak istediklerini ifade etti. Yılmaz, “Biz alamayacağımız hiçbir ihaleye girmedik. Şartlar hem Galatasaray’, hem Emlak Konut’u, hem de bizi memnun edecek şekilde oluşursa neden olmasın. İkinci oturumda da en iyi değerleri üretecek firmalardan biri de yine biz olacağız” diye konuştu.

Eko-Köy Örnek Olacak
Emlak Konut GYO ile Galatasaray Spor Kulübü arasında 29 Haziran 2016’da imzalanan protokol kapsamında kulübün Riva’daki 1.076.020 metrekarelik arazisi için Emlak Konut tarafından ekolojik ve sürdürülebilir mimari yaklaşımlarla Eko-Köy projesi geliştirildi. Firmalara örnek niteliği taşıyabilecek proje, toplamda 869 bin 522 metrekare konut alanına sahip olan arazisinde ayrıca 206 bin 497 metrekarelik bir de özel orman alanı bulunuyor.

  • BASINDA BİZ
  • 09.06.2017
  • HABERİ PAYLAŞ :
Dap Yapı WhatsApp Hattı