TR
HAZİRAN 2020

SAĞLIKLI EVLER KONSEPTİ ORMANKÖY LE BAŞLIYOR

POSTA / 21.06.2020

Kredi faizlerinin tarihi seviyelere inmesiyle tüketicinin konut alım iştahı artarken, koronavirüs pandemisi sonrasında tercihleri de değişiyor. Artık az katlı, geniş balkonlu, teraslı ve bahçeli evler talep görüyor. Projeler de bu kriterlere göre şekilleniyor. Dap Yapı, Çekmeköy'deki yeni projesi Ormanköy'ü 'Sağlıklı Ev Kriterleri'ne göre şekillendirdi.

► TARİHİ FIRSAT

Kamu bankalarının destek paketleri ve Emlak Konut GYO'nun kampanyası ile tarihin en düşük seviyelerine inen konut kredisi faizleri, gayrimenkul sektörünü oldukça hareketlendirdi. DAP Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, konut almak için müthiş bir fırsat olduğunu belirterek, "Böylesi bir kampanyanın bir daha kolay kolay gelmeyeceğini düşünüyorum" dedi.

► TERCİHLER DEĞİŞİYOR

Sektörde yaşanan bu alım iştahıyla birlikte, konut tercihlerinde de bir takım değişikliklerin yaşandığını belirten Ziya Yılmaz, "Koronavirüs pandemisi, her sektörde olduğu gibi, bizim sektörümüzde de ciddi bir değişikliğe yol açtı. Yüksek katlı bina devri kapandı. Üstelik bu değişim, sadece Türkiye için değil tüm dünya için geçerli" diye konuştu.

►TERAS VE BAHÇE

Artık insanların az katlı, geniş balkonlu, teraslı ve mümkünse bahçeli evlerde yaşamak istediğinin altını çizen Yılmaz, şunları söyledi: "Türkiye genelindeki son verilere bakıldığında balkonlu, teraslı ve bahçeli konutlara talebin yüzde 228 civarında arttığını görüyoruz. Gerçek anlamda 'sağlıklı yaşamın' kıymetini hissedip, arzuladığımız bir dönemden geçiyoruz."

► SAĞLIK KURULU

1999 depreminin ardından deprem kriterleriyle tanıştığımızı hatırlatan Yılmaz, "Koronavirüs süreciyle bu kriterlere bir yenisi daha eklendi; o da 'Sağlıklı Ev Kriterleri.' Sağlıklı ev konseptini Çekmeköy'deki Ormanköy projemizde hayata geçiriyoruz. Doktorlardan oluşan bir 'sağlık kurulu' oluşturduk. 58 bin kişiden görüş alarak projemizi şekillendirdik" dedi.

DOĞAYLA İÇ İÇE

Ormanköy projesinin doğayla iç içe, örnek bir proje olduğunu anlatan Ziya Yılmaz, şunları söyledi: "Pandemi sürecinde doğanın ve doğal yaşamın farkına vardık. Gezegeni paylaştığımız canlıların varlığını daha net hissettik. Boğaz'dan geçen yunus sürülerine şaşırdık. Bu açıdan da istedik ki evimizin bahçesine çıktığımızda eşine Karadeniz'de rastlanabilecek bir orman manzarası olsun. Kendi sebze ve meyvemizi yetiştirebilelim. Çocuklarımız kapımızın önünden geçen ceylan ve sincaplarla oynasın.

ULAŞIM DA YANI BASINDA

Ormanköy projesinin ana ulaşım hatlarının yanı başında yer aldığına dikkat çeken Yılmaz, projenin Üsküdar-Çekmeköy metro istasyonuna 2 dakika, Kuzey Çevreyolu bağlantısına 5 dakika, Yavuz Sultan Selim Köprüsüne 25 dakika, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'ne 20 dakika ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'ne 20 dakika mesafede yer aldığını söyledi.

  • BASINDA BİZ
  • 21.06.2020
  • HABERİ PAYLAŞ :
Dap Yapı WhatsApp Hattı