TR
HAZİRAN 2020

SAĞLIKLI PROJEDE EVDEN ÇALIŞANA YARIM ODA

POSTA / 04.06.2020

Çekmeköy projesinde bina yüksekliği zemin+5 kat olurken, orman korunarak proje sakinlerinin kullanımına açılacak.

Koronavirüs sonrasında evlerde geçirilen zamanın artmasıyla konut sektöründe de dinamikler değişmeye başladı. Bu dönemde yüksek katlı, balkonsuz konutlara talep azalırken, konut üreticileri de tüketicilerin isteklerine göre yeni uygulamalara başlıyor. DAP Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, "1999 depreminin ardından sektör deprem kriterleri ile tanışmıştı. Şimdi ise sağlık kriterlerine göre konut geliştirilecek" dedi.

TERAS VE BAHÇELİ

Salgınla birlikte evden çalışma modeline geçildi. Bu konuda da hazırlık yaptıklarını kaydeden Yılmaz, projedeki değişiklikleri şöyle anlattı: "Uzmanlar diyor ki evde bir çalışma alanı oluşturun. Bazı evlerimize yarım odalar ekledik. Projemizdeki " bahçeli ev sayımızı artırdık. Toplam daire sayısının yüzde 20'sini villa bahçe konseptiyle tasarladık. Tüm dairelerimizi balkonlu yaparak, projedeki evlerin yüzde 20'sini de teraslı ev olarak kurguladık."

HEKİMLERDEN KURUL

İstanbul Çekmeköy'deki yeni projelerini salgın sonrasında yeniden şekillendirdiklerini anlatan Yılmaz, 58 bin kişinin fikirlerini aldıklarını vurguladı. Buna göre, artık deprem güvenliğinin yanı sıra sağlık kaygısına hitap eden projelerin öne çıkacağını ifade eden Yılmaz, "Sağlık konusunda çalışma yaptık ve hekimlerden.oluşan bir 'Sağlık Kurulu' oluşturduk. Pandemi sonrası gayrimenkul anlayışını Çekmeköy'de göreceksiniz" diye konuştu. 

KORONA SONRASINDA NELER DEĞİŞECEK

Ziya Yılmaz, projelerdeki sağlık kriterlerini şöyle anlattı:

  • Binada asansörler olacak. Fakat asansöre ihtiyaç duymadan çıkılabilecek yükseklikteki eve sağlıklı' diyoruz.
  • Mümkünse bahçesi olacak. Bahçe yoksa teras, teras da veremiyorsanız kesinlikle geniş balkonu olacak.
  • Orman içinde ve geniş bir yeşil alana sahip olacak.
  • Her dairenin havalandırma sistemi korona sürecindeki sağlık kriterlerine uygun tasarlanacak.
  • En son deprem yönetmeliğine uygun inşa edilecek.

 

 

 

  • BASINDA BİZ
  • 04.06.2020
  • HABERİ PAYLAŞ :
Dap Yapı WhatsApp Hattı